Menossa toinen paastopäivä. Olo on ihan hyvä. Tavoite tällä kertaa kaksi viikkoa. Aikaisemmin olen paastonnut kaksi kertaa 10pv.
Käytän biotan mehuja, paastoteetä, fogelin suolattomia liemikuutioita ja tietenkin paljon vettä.
Onko samassa tilanteessa olevia tsemppikavereita?
Käytän biotan mehuja, paastoteetä, fogelin suolattomia liemikuutioita ja tietenkin paljon vettä.
Onko samassa tilanteessa olevia tsemppikavereita?
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta mä olen sitruunamehupaastolla, kolmas päivä tänään menossa. Ensimmäinen kerta mulle, joten tutkailen ja kuulostelen oloani tietysti koko ajan. Ihan ok olo on ollut, vaikka nälkä on ihmeellisesti vaivannut tänäänkin, melkein kuin ekana päivänä. Eilen jo luulin että helpottaa. No, katsotaan miten huomenna. Viikon vain aion paastota.
Tämä paasto on ollut erilainen kun aikaisemmat. Neljäntenäkin päivänä nälkä vaivasi ja nyt menossa viides päivä.
Paasto vaatii rauhoittumista ja aikaa olla. Minun elämäntilanteeni on erilainen kuin viime paastolla, pienille lapsille täytyy olla sapuskaa vääntämässä monta kertaa päivässä ja ei se paaston aikana tunnu kovin miellyttävältä kun ruokaa koko ajan näytillä.
Taitaa jäädä lyhyemmäksi kun ajattelin :(
Paasto-oireita ei ole ollut oikeastaan pahemmin, neljäntenä päivänä heikotusta ja huonoa oloa, mikä meni ohi kasvisliemen ja porkkanamehun turvin, sen jälkeen suolihuuhtelu.
Kuinka siellä sujuu?
Hyvä olo on säilynyt eikä ole ollut heikotusta. Verenpaine tosin ehkä aika matalalla. Ruokaa en ajattelekaan kovin paljon enää eikä nälkä suuremmin vaivaa. Päivittäinen suolihuuhtelu on auttanut oloon. Joka päivä poistuu "kuonaa" :)
Selkeästi keventynyt olemus antaa ihmeellisesti energiaa vaikka onkin fakta että osa kiloista tulee takaisin paaston päätyttyä. Oikein odotan innoissani, että pääsee aloittelemaan syömistä ja aiempaa terveellisempien elämäntapojen pariin! Ihanaa! :) Ihan mahtava odottaa kevättä ja kesää.
Pari päivää vielä jäljellä ja sitten tiedän pääseväni kohta nautiskelemaan hyvästä ruuasta. Mulla sinänsä on helppoa, kun ei tarvitse kokkailla muille ja jääkaapissa ei ole syömäkelpoista tavaraa ollenkaan tällä hetkellä.
En ole vielä miettinyt millä ruualla sitä pikkuhiljaa aloittelisi paaston jälkeen ensi viikolla. Onko suosituksia?
Tuoreet vihannekset, juurekset, hedelmät ja marjat. Paastomehuja voi käyttää myös pari pv tukena paaston jälkeen.
Hyviä on kevyet kasvissosekeitot, täysjyväleipä salaatti, kurkku ja tomaatti lisukkeilla, raikasta vettä.
Jos vatsa ei lähde toimimaan niin liotetut luumut auttaa ja molkosania on hyvä sekoittaa juomaveteen että saa suolistolle hyviä bakteereja.