Mistä Panama Jack -merkkiset kengät?!?!?!

Zeini

Ostin pari vuotta sitten todella mageet PanamaJackin kengät, mutta Suomesta en ole löytänyt. Tietääkö kukaan mistä voi ostaa??!
Tuolla ainakin näkee millaisia on tarjolla:
www.panamajack.es

19

6454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anskuti

      mulla olisi ollut esittää ihan sama kysymys.
      en ole itsekään löytänyt PanamaJackin kenkiä Suomessa, vaikka etsinyt olen. ulkomailta tuli itsekin hommattua...

    • Weenus

      En kyllä tiedä tekeekö kuluttajakauppaa, mutta ainoana itse olen löytänyt Import Element Finland Ltd. josta voisi kysellä Suomesta. Itsekin koettanut löytää PJ kenkiä Suomesta, ehkä joskus..

    • taamperelaane

      Kookengästä!

      • kalenteriKouluun

        kuinkahan ajankohtainen vastaus vuoden 2009 kysymykseen?


    • Anonyymi

      Panama Jack Suomi tai Panama Jack Finland on huijaussivusto. Älä osta sieltä mitään.
      Hävisin juuri 120 euroa.

      • Anonyymi

        Onkohan tuo panama jack fi myös huijausivu?


      • Anonyymi

        Toivottavasti mulle ei käyny sama homma..


      • Anonyymi

        Samoin kävi, 120 € hävitty. Mihin ilmoitit tästä?


      • Anonyymi

        Mulle kävi aivan samoin. Käsittämätöntä huijausta, sillä sivustosta on tehty täysin aidon näköinen. Et siis pysty huomaamaan mistään että, kyseessä on huijaus sivusto. Menetin, myös 110 euroa. = ((( No tästä viisaampana seuraavia kenkiä hankkiessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulle kävi aivan samoin. Käsittämätöntä huijausta, sillä sivustosta on tehty täysin aidon näköinen. Et siis pysty huomaamaan mistään että, kyseessä on huijaus sivusto. Menetin, myös 110 euroa. = ((( No tästä viisaampana seuraavia kenkiä hankkiessa.

        Kun klikkaa auki vaikka Toimitusehdot-kohdan, niin siellä oleva huono suomen kieli paljastaa heti, että kyseessä on huijaussivusto.


    • Anonyymi

      Virallinen Panama Jack sivusto on www.panamajack.es, josta on turvallisinta tilata kengät (toki suomalaisista kaupoista ainakin Partioaitta ja Stockman myy ko kenkiä).
      Panama Jack Suomi sivuston kengät lähetetään Kiinasta (lähettäjän nimi viittaa kiinalaiseen kenkävalmistajaan), joten ei ole takeita siitä mitä tilatessa saa.

    • Anonyymi

      Millä maksoitte huijaussivustolla? Luottokortilla? Onko korttianne yritetty käyttää muualla? Samaan huijaukseen minäkin erehdyin.

    • Anonyymi

      Meinasin itsekin tilata kengät tältä sivustolta mutta maksuvaiheessa pankkikortilla tunnistautuessa kesken kaiken puhelimen näytölle levähti jokin kiinalainen error merkki ja maksu epäonnistui.
      Onneksi ymmärsin ettei tällaista pitäisi tapahtua ja onneksi maksu keskeytyi.
      Sen jälkeen aloin tutkimaan sivuston yhteystietoja eikä sivustolla kerrota mitään yhteystietoja mikä on selkeä hälytysmerkki.
      Myös sopimustiedoissa lukee ettei myyjän ja ostajan välille synny mtn kauppasopimusta eli myönnetään suoraan etteivät he ole vastuussa kaupoista. Harvemmin tulee mentyä lukemaan noita sopimustekstejä itsekään mutta nyt vilkaisin uteliaisuudesta kun alkoi hälytyskellot soimaan.
      On kyllä tosi uskottava näköisesti tehty noi sivustot et täytyy jatkossakin olla tarkkana kun tilailee uusilta sivustoilta, ikävää tällainen :/
      Mutta joo, kai ihan eka hälytysmerkki olis pitänyt olla se että hinta on liian halpa eli jos jokin on liian hyvää ollakseen totta niin todennäköisesti se ei silloin ole totta :/

    • Anonyymi

      Onko lapset päässeet iloitsemaan nettikaupan iloista?
      Kun halvalla pitää saada ja kauppaan on monen kilometrin matka, niin pitäähän sitä onneaan koittaa.

      • Anonyymi

        Olipa tuossa typerän ihmisen kommentti.


    • Anonyymi

      Olin tilaamassa panama jack suomi.com -sivustolta, mutta yllätyksekseni tarjosi 74 % alennusta jo alennetuista tuotteista?! Heräsi epäilys, ettei ole aito ja korttimaksamisen logotkin ovat suhruiset. Eikä koskaan ennen ole suoraan tarvinnut laittaa pankkikortin numeroa ja tarkastuslukua heti loppusumman jälkeen. En uskalla ostaa sieltä.

    • Anonyymi

      f-securen sivuilta löytyy skanneri, jolla voi skannata epilyttävän osoitteen. Petteri Järvinen on blogissaan kertonut, mistä sivustot erottaa huijaussivustoiksi. Kenkäkäsivuistoissa on paljon huijauksia. Kaikki panamajackin sivustot, joissa osoitteen nimessä on maan nimi, ovat epäilyttäviä.

      • Anonyymi

        Nuo skannerit taitavat skannailla vain virusten ja muiden vastaavien varalta, ei niissä taida olla mitään listausta siitä, että onko kyseessä huijaussivusto.


    • Anonyymi

      Ehdin itse syöttämään sähköpostin, nimen ja puhelinnumeron kännykällä, mutta päätin sitten tehdä tilauksen vasta kotona koneella loppuun. Siellä huomasinkin osoiteriviltä, että oli fi.com päättyvä sivusto ja se nyt on jo ihan varma merkki huijauksesta. Eipä ole kuitenkaan mitään puheluita tai muuta tullut sen seurauksena.

      Kannattaa aina googlettaa suoraan firman nimi ja mennä ensimmäisen linkin kautta ja tarkastaa että osoite näyttää uskottavalta. Voi myös mennä someen ja etsiä sieltä samaa firmaa eri palveluista ja katsoa että ohjataanko sieltä samaan osoitteeseen. Varmahan näistä ei oikein voi olla ellei kyseessä ole todella iso firma, jolloin todennäköisyys sille että huijaussivusto pääsisi haussa ykköseksi tai saisi varattua uskottavamman osoitteen, on aika mitätön. Monissa erikoistuotteissa on todella vaikea varmistua siitä, että kyseessä on todellinen myyjä. Ei siis kannata ainakaan jättitilauksia tehdä kun ensimmäisellä kerralla asioi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2266
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      236
      2055
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1291
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1217
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1107
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      973
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      960
    Aihe