Pakolaisten kotiuttaminen

Onko olemassa mitään suunnitelmaa pakolaisten kotiuttamiseksi takaisin syntymämaahansa?
Vai investoidaanko vain uusien pakolaisten vastaanottamiseen vailla huolta tulevaisuudesta?

Kulttuurien yhteentörmäykset ovat väistämättömiä, jos näin leväperäisesti toimitaan.
11282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

KOTOUTETAAN Suomeen ja he jäävät siis tänne lisääntymään ja levittämään kulttuuriaan

Äänestä
  • laput silmillä toimimiselta. Suomessa kun on köyhyyttä omastakin takaa ja nyt näyttää tulevan diplomaattiselkkauksia niiden maiden kanssa, joista on menty pakolaisia vastaanottamaan.
    Suomi on ilmeisesti nyt pahin murhaajavaltio sinisilmäisyydessään ja ulkomaalaisauktoriteettipalvonnassaan.

    Äänestä

kuhan matkarahat lähetät--
Mullekin tulisi parisenkymmentä viikossa--
On vaan niin ahdas pirttini

Äänestä

Eikä välttämättä tarvitakkaan. Mun puolesta tänne saa tulla, sillä edellytyksellä, että sopeutuu siihen, että Suomi on pohjoismaa, jolla on oma kulttuurinsa ja on valmis tekemään töitä elantonsa eteen. Sellaiset ihmiset ovan mun puolestani lämpimästi tervetulleita.

Jos taas tänne tullaan ja aletaan elää kuten se Somalimaahan karkoitettu, niin en mä sitä hyvällä katso.

En pidä siitäkään, että mulle aletaan esittämään ehtoja miten mun tai mun läheisteni pitäisi oma elämämme elää. Mä en siedä sitä Suomalaisiltakaan hihhuleilta, saati sitten tuontihihhuleilta.

Kun mä itse lähden johonkin vieraaseen maahan, niin aina menen sinne sillä mielellä, että mun on käyttäydyttävä sen kyseisen maan tapoja kunnioittaen ja samaa edellytän tänne tulijoiltakin.

Mun omasta mielestä mä en ole kovinkaan rasisti.

Äänestä

otetaan tänne helpottamaan Suomen työvoimapulaa, kuten Astrid Thors on meitä valaissut

Äänestä

Niitä otetaan vailla mitään järjenkäyttöä pakolaisina vastaan mielinmäärin. Takaismenosta kyllä hieman puhutaan julkisuudessa, josko jotkut höppänät uskoisi eikä nousisi meteliä. Jossain vaiheessa ne muuttuu maahanmuuttajiksi, eikä takaisin kotimaahan menosta puhuta enään mitään. Mä tiedän tänne tulleita jotka ovat olleet täällä jo 12v eikä ne ole takaisin lähdössä. Mitä olen niiden tulo tarinoita kuunnellut, niin ei ne mun mielestä mitään vainoja pakoillut vaan muuten vaan etsivät uutta asuinpaikkaa. Ainoastaan perheen tyttäret ovat kihlattu jo joillekkin afgaanisukulaisille ja sinne ne lähetetään muutaman vuoden päästä mutta perheen veljet ja leskiäiti jatkaa täällä eloaan.
Ne on vähintään kuukauden joka vuosi kyläilemässä sukulaisissaan. Ihmettelen suuresti miten ne pystyy siellä kyläileen noin pitkiä aikoja jos ovay muka pakolaisia jotka eivät voi kotimaahansa muuttaa?

Koko systeemi on ihan silkkaa kusetusta, ja ihan oikeita pakolaisia on murto-osa tulijoista. Muut on jotain elintasopakolaisia joilla ei ole mitään haluakaan palata vanhaan maahan.

Olis kiva nähdä tilasto siitä, että kuinka moni suomeen pakolaisena tullut on todellakin lähtenyt takaisin. Onko niitä yhtään??

Äänestä

suomesta sodan aikaan lähetettyjä lapsipakolaisia??? ovat vissiin jo kasvaneet aikuisiksi :)

ai niin,keskustelu koskikin ainoastaan tummia pakolaisia,ei vaaleita.

Äänestä
  • ottanut vastaan suomalaispakolaisia

    Äänestä

  • ei ole : kirjoitti:

    ottanut vastaan suomalaispakolaisia

    mitäs ne lapset sitten olivat???

    Äänestä

  • monte24 kirjoitti:

    mitäs ne lapset sitten olivat???

    vapaaehtoisiin ruotsalaisiin perheisiin, Ruotsin valtio ei heitä auttanut

    Äänestä

  • sijoitettiin : kirjoitti:

    vapaaehtoisiin ruotsalaisiin perheisiin, Ruotsin valtio ei heitä auttanut

    takaisin suomeen????

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


- m - kirjoitti:

Onko olemassa mitään suunnitelmaa pakolaisten kotiuttamiseksi takaisin syntymämaahansa?
Vai investoidaanko vain uusien pakolaisten vastaanottamiseen vailla huolta tulevaisuudesta?

Kulttuurien yhteentörmäykset ovat väistämättömiä, jos näin leväperäisesti toimitaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu