jos olen sairaslomalla yö-työstäni ..esim .
sairastodistuksessani lukee vapaat 11.03-13.03.
ja työnantaja väittää että saikku loppuu tasan 00:00 että voisin silloin tulla töihin onko näin????
eli siis perjantain 13.3 vuoroni alkaa 00:00 pakko mennä töihin jos sairas todistus jossa lukee että 13.03 on vapaa????
yötyö ja sairasloma..?apua.
10
12662
Vastaukset
- vastaa
Yövuoro tehdään AINA etukäteen, eli olet menossa pe 13.3 klo 0.00,tekeen la:n 14.3 työpäivää, joten kyllä sinun täytyy mennä töihin ellet saa 1 päivää lisää saikkua.
Olen itse vuorotyöläinen joten tiedän nämä "koukerot" valitettavan hyvin.- vuorotyössä
Quote:
Yövuoro tehdään AINA etukäteen,
End quote.
Ei välttämättä.
Teollisuudessa "työvuorokausi" vaihtuu 06.00. Täten keskeytymättömässä kolmivuorossa yövuoro kuuluu siihen vuorokauteen jona vuoro alkaa.
Eli, jos keskeytymättömässä kolmivuorossa yövuoro alkaa maanantaina klo 22.00 on kyseessä maanantaipäivän työvuoro, eikä tiistain vaikka suurin osa tunneista tuleekin. - teollisuudessa
vuorotyössä kirjoitti:
Quote:
Yövuoro tehdään AINA etukäteen,
End quote.
Ei välttämättä.
Teollisuudessa "työvuorokausi" vaihtuu 06.00. Täten keskeytymättömässä kolmivuorossa yövuoro kuuluu siihen vuorokauteen jona vuoro alkaa.
Eli, jos keskeytymättömässä kolmivuorossa yövuoro alkaa maanantaina klo 22.00 on kyseessä maanantaipäivän työvuoro, eikä tiistain vaikka suurin osa tunneista tuleekin.Pyhätyökorvauksetkin maksetaan sen mukaan koska vuoro alkaa. Eli sunnuntaina 22.00 alkavasta vuorosta saa pyhälisiä kahdeksalta tunnilta mutta lauantaina 22.00 alkavasta ei saa ollenkaan vaikka sunnuntain puolella työskennellään kuusi tuntia.
- mene noin
teollisuudessa kirjoitti:
Pyhätyökorvauksetkin maksetaan sen mukaan koska vuoro alkaa. Eli sunnuntaina 22.00 alkavasta vuorosta saa pyhälisiä kahdeksalta tunnilta mutta lauantaina 22.00 alkavasta ei saa ollenkaan vaikka sunnuntain puolella työskennellään kuusi tuntia.
vaikka teollisuudessa olenkin töissä, meillä vuorokausi vaihtuu silloin kun se oikeastikin vaihtuu, sunnuntai palkka tulee la-su välisestä yöstä..
- RavitolaDuunari
teollisuudessa kirjoitti:
Pyhätyökorvauksetkin maksetaan sen mukaan koska vuoro alkaa. Eli sunnuntaina 22.00 alkavasta vuorosta saa pyhälisiä kahdeksalta tunnilta mutta lauantaina 22.00 alkavasta ei saa ollenkaan vaikka sunnuntain puolella työskennellään kuusi tuntia.
Ravintoloissa maksetaan pyhälisät vain pyhäpäivien osalta. Eli jos työvuoro alkaa Sunnuntaina 22.00 ja päättyy 04.00 Maanantai-aamuna, maksetaan Su-lisät vain 2 tunnin ajalta.
- 26v vuorotyötä
RavitolaDuunari kirjoitti:
Ravintoloissa maksetaan pyhälisät vain pyhäpäivien osalta. Eli jos työvuoro alkaa Sunnuntaina 22.00 ja päättyy 04.00 Maanantai-aamuna, maksetaan Su-lisät vain 2 tunnin ajalta.
yleensä nuo sunnuntain yölisät maksetaan vain sunnuntaipäivän puolella tehdystä työstä, meillä esim. alkaa yövuoro lauantaina klo 19 ja päättyy su aamuna klo 07.00, joten saan siitä yöstä 7 tuntia sunnuntaityö korvausta ja kun menen taas su klo 19.00 ja olen ma aa- muun 07.00, niin saan 5 tuntia sunnuntaityö- korvausta
- ---
Jos työvuoro alkaa 0.00 niin käsittääkseni se täytyy tehdä. Mutta jos vuoro alkaa esim 22.oo niinkuin meillä niin silloin ei tarvitse mennä töihin 0.00 vaan se koko yö on saikkua.
- kun torstai-yönä
kello vaihtuu 00.00 eikö niin.
No se perjantai loppuu silloin kun se
kello perjantain ja lauantain välisenä yönä lyö 00.00 eli alkaa 14.4
Mun mielestä sä meet töihin silloin.
Ja niin olet ollut vapaan sen 13.3 päivän. - ...
Riippuu työehtosopimuksesta. Olen tehnyt töitä kahdella eri alalla ja toisessa työnantaja VOI määrätä tulemaan töihin 0:00 sairasloman loputtua, toisessa työvuorokausi vaihtyy 8:00 ja sairasloma loppuu silloin. Sairasloma on lääkärin suositus työnantajalle ja työnantaja voi halutessaan esim. järjestää työt niin ettei työssäolosta ole terveyshaittaa tai jopa kokonaan olla noteeramatta sairaslomatodistusta. Nämä tapaukset ovat kuitenkin erittäin harvinaisia.
- mie vaan..
Kyllä jos sun sairaloma päättyy esim.just tuolloin 13.3 ni sie oot velvollinen menemään klo 00.00 töihin. Mut meillä se tehdään niin et sillo mie tulisin jo töihin klo 21.30 ku alkaa yövuoro ku ei oo mitään järkee et iltavuoro olis klo 00.00:n asti töis.
Toinen vaihtoehto on se, et pyydät uuden sairaslomatodistuksen ja siihen merkintä hoitajalta tai lääkäriltä et sairasloma loppuu vaik klo 09.00 aamulla jolloin voit sitten mennä ihan normaalisti seuraavan päivän yövuoroon. Mut jos oot yövuorossa ni muista et todistukseen tulee merkintä kelloajasta, silloin se on selkeämpi kaikille..nimimerkki kokemusta on yöhoitajana tästä asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit495373Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4144660Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483859KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1763275Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142546Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212302Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182168Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522052- 1251970
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241489