Järjetön

Tuossa jutussa käsitelty työttömien verottamista. Jätetty laittamatta näkyviin summa, joka kertoisi karmeimman vaihtoehdo eli työmarkkintuen verotus kontra vastaava työtulo.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Työttömien verokohtelua kiristetty yli kymmenen vuotta/1135244290500
3305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kävin laittamassa Hesarin palstalle seuraavanlaisen jutun:

Suomessa näyttää empatiakyvyttömyys olevan vallitseva ominaisuus. Ehkä nämä besser wisserit, jotka kannustavuudesta puhuvat mahdottomassa tilanteessa, joutuvat joskus syömään omat lääkkeensä.

Työtöntä on helppo käskeä hakeutumaan työhön, jos vapaita työpaikkoja on n. 20 000, joista niistäkin on vain osa aidosti haussa, ja työttömiä lienee oikeasti ainakin 300 000, kun virallisesta luvusta on putsattu kikkailut. Yhtälö on siis mahdoton.

Tekemätöntä työtä tietysti voi olla, mutta kun palkanmaksajat puuttuvat. Työvoimaviranomaiset ovat ratkaisseet tämän sillä, että pakottavat työttömät palkattomiin töihin. Mahtaa viisikymppinen, pitkän työuran tehnyt ammattikoulutettu tuntea itsensä nöyryytetyksi, kun hänet pakotetaan tarjoamaan itseään työantajille, että kelpaisko? Edes ilmaiseksi?

Työmarkkinat ovat siis täysin vääristyneet. Tuo ei ole työssäolevienkaan etu, mutta sitähän ei ajatella, ennen kuin seuraukset alkavat näkyä omalla kohdalla. Kukapa työnantaja haluaa maksaa työpanoksesta, jos saa ammattitaitoisen työntekijän joko täysin ilmaiseksi tai siten, että yhteiskunta maksaa suuren osan palkkakustannuksista. Pelkästään v. 2007 aloitti palkattoman työn 50 000 työtöntä, palkkatuella aloitti 30 000 työtöntä. Sen lisäksi tulevat edellisen vuoden puolella alkaneet työssäolot. Nyt nuo luvut näyttänevät jo ihan toisenlaiselta.

On vain niin, että työttömät maksavat työttömyydellään siitä, että muilla menee lujaa. Siihen nähden korvaus työttömyydestä on mitätön. Jokainen työssäolija voisi pitää hetken mietiskelytauon ja miettiä sitä, että kuka joutuu olemaan työtön, kun itsellä on työtä. Itse maksan veroni ilolla niin kauan kuin ei työttömänä tarvitse olla.

Muuten täysimääräistä työmarkkinatukea saava saa kuukausitasolla n. 550 e/kk, mistä hän maksaa veroa 20 %. Samansuuruista palkkaa saava maksaa veroa 5 %.

Vaan niinhän se aina on ollut, kun yhteiskunnalla menee huonosti, niin maksumiehiksi/naisiksi pannaan työttömät ja muut köyhät. Päättäjien vain kannattaisi alkaa huolestua siitä, miten pitkälle ihimistä voidaan nöyryyttää ilman, että seuraukset alkavat olla rajuja? Rottakin hyökkää nurkkaan ahdettuna.

Lainaan eräällä keskustelupalstalla ollutta kirjoitusta:

Missään muualta maailmasta ei löydy samanlaista traditiota kuin Suomessa, että ihmisiä, jotka ovat joutuneet järjestelmän uhreiksi, vielä potkitaan päin näköä kolmannen osapuolen toimesta...

Äänestä

kuin myös eläkeläisen nousee yli samoihin tuloihin pääsevän työläisen aivan takuuvarmasti.Niin pitääkin. Työtön ei voi saada ansiotulo taikka työmatkavähennyksiä.Usein myös työssäkäyvien asuntolainojen korot pienentävät verotusta. Tällöin saattaa helposti syntyä jopa 10% verotus ero työssäkäyvän ja työttömän välillä.

Äänestä

Ei myöskään saa uohtaa työmarkkinatuen jälkeenjääneisyyttä n. 30%

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Verotus* kirjoitti:

Tuossa jutussa käsitelty työttömien verottamista. Jätetty laittamatta näkyviin summa, joka kertoisi karmeimman vaihtoehdo eli työmarkkintuen verotus kontra vastaava työtulo.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Työttömien verokohtelua kiristetty yli kymmenen vuotta/1135244290500

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu