Onko tässä

järkeä

Onko kohta enää yhtään järkeä pelissä??

Voi miten käy sääliksi nämä missit, ja tämä liian pitkälle mennyt laihuus-intoilu. Itse olen valokuvaajana työskentelevä 30v, mallintöitä tekevä mies, joten törmään näihin "luurankoihin" lähes päivittäin. KUKA MUUTTAISI ASENTEET?? (jotta saisimme jälleen nähdä terveitä suomalais-naisia)
Vai onko syytä lopettaa nämä kilpailut, ennen kuin tuhotaan nuoria tyttöjä lisää??

3

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole kauniita

      liian laihat naiset,
      on kuin rankakasan päälle kiipeis..
      Kauneus ihanteet ovat vääristyneet,kyllähän naisella muotoja ja pehmeyttä pitää olla,ei tarvitse kuitenkaan ylipainoa olla

    • Vanha Jojo

      Ei ole järkeä, mutta ei ole kauneusihanteissa ennenkään ollut. Ihanteeksi on kaikkina aikoina noussut sellainen vartalotyyppi, joka on mahdollisimman harvinainen. Menneinä vuosisatoina useimmilla ihmisillä ei ollut tarpeeksi syötävää, ja pulskia naisia pidettiin kauniina. Nyt kun ruokaa on liiankin kanssa ja lihominen monelle ongelma, ihanne on taas tänä päivänä useimmille saavuttamaton langanlaiha malli.

      Olen samaa mieltä, missikisat voisi vaikka lopettaa. Se tosin ei auttaisi asiaa paljonkaan, koska muotiteollisuus ja media nostaa kuitenkin koko ajan esiin näitä onnettomia luuviuluja. Nuoret tytöt ottavat mallia mainosten naisista ja luulevat, että kaikkien pitää pyrkiä korkeintaan BMI 18:aan.

      Ihanne on vielä laihtunut laihtumistaan, 10 - 15 vuotta sitten missikisoissa saattoi olla joku, jonka painoindeksi oli 20, nyt "tukevimman" BMI oli 18,5 eli juuri ja juuri normaalin puolella.

      Mitä jos lakkaisimme ostamasta kaikkia niitä tuotteita, joiden mainosten mallit ovat liian laihoja?

      • nurinkurista...

        Niin, ihanne laihtuu entisestään ja kansa vaan lihoo lihomistaan. Nurinkurista mutta ehkä siinä koko jutun juju, kuten itsekin sanoit; harvinaisuuden tavoittelu.

        Huolestuttavinta on mielestäni se, että aikuiset naiset, äidit, eivät herää näkemään tyttäriensä luuviulumaisia ruumiita...langanlaihat jalat, ei lihasta ei mitään...ja äidit ovat varmaan vain ylpeitä "solakoista" tyttäristään, vaikka tytöllä olisi anoreksia ja hormonitoiminta ja kaikki aivan sekaisin. Miten voi olla mahdollista että näkee niin paljon liian laihoja nuoria tyttöjän? Mikseivät äidit puutu lastensa syömiseen, heidän tehtävä se on!?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      153
      11655
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5423
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4397
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2718
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1596
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      95
      1489
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1431
    Aihe