Tervehdys!
Yritin etsiä, mutta en löytänyt. MIstähän kannattaisi hankkia hyvät tukipohjalliset madaltuneen jalkaholvin tueksi?
Kiitos neuvoista!
Yritin etsiä, mutta en löytänyt. MIstähän kannattaisi hankkia hyvät tukipohjalliset madaltuneen jalkaholvin tueksi?
Kiitos neuvoista!
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000012&conference=4500000000001779&posting=22000000041955168
Älkää kantako rahaa noille tukipohjallismaakareille! Mitään lääketieteellistä näyttöä tukipohjallisten tehosta ei ole. Ja kun busineksena on tukien tekminen, joka ainoan jalkavaivaisen hoidoksi sitten sopii kallis tutkipohjallinen.
Jo on lättäjalka, niin on sitten ja rennosti. Ensinnäkin viimeaikaiset tutkimukset kertovat, että lättäjalka sinänsä ei ole kuin lähinnä esteettinen haitta. Surkea erehdys on ollut mm. pelotella nuoria miehiä armeijasta raakaamisella lättäjalkojen takia. Toiseksi parasta hoitoa lättäjaloille on jalkavoimistelu ja kaikkien alaraajojen lihasten treenaaminen.
Vain niin, mulla elämä ainakin parani tukipohjallisten myötä, taakse jäi iskias ja nilkkakipu...
Sellainen kenellä ei ole ollut jalkavaivoja on tosi helppo käydä täällä arvostelemaan jalkavaivaisia..
Ennen kuin maksaa omaisuuksia räätälöidystä tukipohjallisesta kannattaa kokeilla ihan yleismallisia. Itse tykkään Tacco De Luxesta, jota saa ainakin Citymarketista. Maksaa muistaakseni jotain 15 euroa.
Joo. Olen mies, jonka jalkojen holvit ovat aina olleet matalat. Hankin sitten noin kymmenen vuotta sitten oikein mitan mukaan tehdyt jalkatuet. Käytin niitä säännöllisesti. Tulos oli jonkinlainen apu, mutta holvit hävisivät lopullisesti!! Eli siis kiitos tukipohjalliseten, olen nyt ihan oikea lättäjalka! Lääkärin kanssa kun asiasta puhuin, hän selitti asiaa niin, että tuet nimenomaan laiskistavat jalan lihaksia ja siinä sitten kohta ollaan tilanteessa, jossa omat holvi latuskoituu täysin. No, hyvä businesshan se on. Nyt jalat ainakin aivan varmasti vaativat noiden tukipohjallisten käyttöä.
Samma här, pilasin jalkani footbalanseilla. Käytin 10 vuotta ja nyt jalkani vasta kipeät ovatkin. Ortopedin neuvosta heitin niillä vesilintua ja nyt jumppaan ja venyttelen.
Ei niille lättäjaloille mitään voi.
Olen mies, ja kokemusta on jo viideltä
vuosikymmeneltä. Olen kokeillut kaikkea.
On tehty paperille mustekuvaa jalasta
ja sen mukaan metallista tukipohjllista.
On astuttu peilipöydällle ja vaahtomuovi-
laatikkoon. On venytelty ja voimisteltu.
Edeleen ovat perkeleeen rumat ja
helposti väsyvät.
Kakarasta asti on saanut kuulla
lättäjalaka olevansa. Parasta vain on,
kun yrittää olla noita leveitä ja isoja
jalkojaan pahemmin näyttelemättä.
Sidas pohjalliset ovat yleisesti markkinoiden parhaat pohjalliset tällä hetkellä. Itsellä auttoivat hirvittävästi omiin kipuihini. Kannattaa etsiä vain hyvä tekijä. Esim Fysioprovita helsingissä.
Ongelmia on sekä jalkojen, että tukien kanssa. Meikäläisen lättäjaljaan tuen pitäusi olla jämäkkä. Se sitten taas ei tahdo mahtua kunnolla mihinkään kenkään. Vielä kun tuota leveyttäkin on jalkaan siunaantunut.