Erosin miehestäni. Omistamme puoleksi asunnon. Haluaisin pitää asunnon itseni ja lastemme kotina, lunastaa exän ulos tästä, mutta exäni ei suostu myymään osuuttaan minulle,vaikka ei itse enää edes asu täällä. Miten saan exän ulos kokonaan?
Miten saan exän ulos asunnosta?
Raitadaiger
112125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
lakimies auttamaan. Eiköhän ala pikkuhiljaa exän ki mieli muuttumaan jos raastupaan joutuu.
Niin ovat kaikki minulle muutkin neuvoneet. No, täytyy hankkia lakimies, eipä tässä muu auta.
Joo...äidillä oli sama homma....meni pitkään mutta häätöilmoitus tuli ukolle. Jouduthan kumminkin maksamaan ukolle jotain korvausta asunnosta.
asiakkaita haluava lakimies vai miksi annat tollaisia ohjeita? (Valitettavasti/onneksi) exää ei edes raastuvassa voida pakottaa myymään osuuttaan.
Tai tee kuten minä; tavarat kun löytyy oven takaa
ja lukot on vaihdettu niin jonkin ajan päästä alkaa kummasti löytymään sitä yhteisymmärrystä.
Tosin meillä loukattiin yhdeksättä (?) käskyä; älä tee huorin. Mutta kun asia selkisi niin
päätös oli puoleltani tosi nopea ja lopullinen.
Muutama viikko meni hänellä vapauden huumassa ; sitten alettiin "keskustelemaan" asioista.
Takasin en ota, jos emme saa lopullista päätöstä muuten niin raastupa päättää loput.
Pesänjako on AINA tehtävä. Taidat itse olla exäänsä vitkuttelulla kiusaava psykopaatti.
Siis mikä ihmeen pesänjako? Avoerostahan tässä kai puhutaan, kun kerran avoero palstalla ollaan.
Eikä kenenkään tosiaan ole pakko myydä osuuttaan talosta sille toiselle osapuolelle. Tuomioistuimelta voi tietenkin hakea yhteisomistuksen purkua, mutta silloinkaan se hakija ei automaattisesti ole ostaja, vaan omaisuus myydään eniten tarjoavalle.
Toivottavasti tämän lukee mahdollisimman moni nuoripari joka luulee että avioliitto on vain turhaa seremoniaa. Menkää hyvät ihmiset naimisiin jos meinaatte yhteistä omaisuutta hankkia.
Sinun pitää hakea pesänjakajaa. Hän tekee teille osituksen.
Ennen hakua ota selvää pesänjakajan palkkioista ja kerro se miehellesi. Usein tieto auttaa sopimaan asioista...
ei ole rahanpuutteessa. Mutta jos omat "rahkeesi riittävät" voithan tehdä asunnon puolikkaasta sen verran kovan tarjouksen, että se pistää miet-timään asiaa uudestaan.
Juu, asiahan on tietenkin niin että sun ex:llä on aivan yhtä suuri oikeus teidän yhteiseen asuntoon kuin sullakin, jos omistatte asunnon puoliksi. Hän voisi vaikka sinne muuttaa takaisin asumaan jos haluaisi. Pakottaa häntä myymään osuutensa sulle et voi tehdä mitenkään, hänhän voisi itseasiassa yritää samaa sinullekin. Jos ette asiassa sopuun pääse, niin asunto myyntiin ja rahat puoliksi. Käräjiltä voi hakea yhteisomistajuuden purkua, jonka varmaan sieltä kivuttomasti paperipäätöksellä saa - tällöin asunnolle määrätään myyjä, joka myy asunnon sitten markkinahintaan eli tällöinkään et sitä itsellesi välttämättä saa. Itseasiassa ex:si voi vaatia sinulta korvausta sinun asumisesta hänen puoliksi omistamassaan asunnossa, vähän vuokraa vastaava korvaus on tällöin kyseessä.
Eli jos haluat tosiaan asunnon puolikkaan lunastaa ex:ltä, niin neuvotelkaa asia, muuta keinoa ei oikein ole - jos ex:llä ei ole mitään periaatteellista syytä olla sulle myymättä, loppupeleissä yleensä kyse on oikeasta rahasummasta...