Tapio Rautavaaran 'Ringo'

tin star

Rautavaaran versio Lorne Greenen 'Ringo'-klassikosta on kestänyt aikaansa, ehkä käännösteksti on hiukan kankea, kun yrittää seurailla niin tarkasti alkuperäistä.
Rautavaaralla muita hyviä kantreja: 'North To Alaska', 'San Quentin', 'I Walk The Line', 'Deck Of Cards' jne..

6

955

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äijää oli ...

      Tahtoo seurueissa aina mennä vähän virnisteille kun mainitsen Tapio Rautavaaran nimen kantrijäärille - väliäkös sillä, oli äijässä erikoista ainesta, ei ole toista tullut .. ei lähellekään. Ääni ja tulkinta ... kokonaisote.
      Jos sovittajat vielä olisivat olleet hiukan kantriin kaatuneita, niin studioissa olisi sovituksiin saatu vähän preeriapölyä lisää.
      Kari Tapio on siis nykyinen KANTRILAULAJAMME, voi taivas miten kaukana hän maneereineen vielä on Rautavaarasta.

      • omat eväät mukaan

        ... ja Rautavaarallako ei maneereja ollut?


    • alias-67

      Olen koittanut tuota Rautavaaran Ringo kappaletta löytää mutta ilman tulosta. Nuorena tyttönä sitä kuuntelin vanhempien kelamankalta. Löytyisikö joltain levyltä ?

      • alias-67

        No niin löysinhän sen sitten heti kun sitä just ehdin kysellä


      • tin star
        alias-67 kirjoitti:

        No niin löysinhän sen sitten heti kun sitä just ehdin kysellä

        Hyvä kun löytyi - tuumin vain tuota suom. Ringoa kuullessani, pitääkö käännöksen seurailla niin tarkasti alkuperäistä, että tekstistä tulee paikoin todella kankeaa ja menee Rautavaarallakin melkein kiireiseksi läpiluvuksi?


      • Athene_musica
        tin star kirjoitti:

        Hyvä kun löytyi - tuumin vain tuota suom. Ringoa kuullessani, pitääkö käännöksen seurailla niin tarkasti alkuperäistä, että tekstistä tulee paikoin todella kankeaa ja menee Rautavaarallakin melkein kiireiseksi läpiluvuksi?

        Minunkin kaverini nostelevat nokkaansa kun kuulevat että kuuntelen nuoresta iästäni huolimatta tapsaa..koko lapsuus on mennyt häntä kuunnellessa, ja nyt pukki toi kulkurin taival paketin...kirjan luin 4 päivässä ja levyt ovat ahkerassa käytössä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1218
    2. 73
      1183
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      97
      947
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      43
      843
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      812
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      781
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      758
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      112
      597
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe