Rautavaaran versio Lorne Greenen 'Ringo'-klassikosta on kestänyt aikaansa, ehkä käännösteksti on hiukan kankea, kun yrittää seurailla niin tarkasti alkuperäistä.
Rautavaaralla muita hyviä kantreja: 'North To Alaska', 'San Quentin', 'I Walk The Line', 'Deck Of Cards' jne..
Tapio Rautavaaran 'Ringo'
6
901
Vastaukset
- Äijää oli ...
Tahtoo seurueissa aina mennä vähän virnisteille kun mainitsen Tapio Rautavaaran nimen kantrijäärille - väliäkös sillä, oli äijässä erikoista ainesta, ei ole toista tullut .. ei lähellekään. Ääni ja tulkinta ... kokonaisote.
Jos sovittajat vielä olisivat olleet hiukan kantriin kaatuneita, niin studioissa olisi sovituksiin saatu vähän preeriapölyä lisää.
Kari Tapio on siis nykyinen KANTRILAULAJAMME, voi taivas miten kaukana hän maneereineen vielä on Rautavaarasta.- omat eväät mukaan
... ja Rautavaarallako ei maneereja ollut?
- alias-67
Olen koittanut tuota Rautavaaran Ringo kappaletta löytää mutta ilman tulosta. Nuorena tyttönä sitä kuuntelin vanhempien kelamankalta. Löytyisikö joltain levyltä ?
- alias-67
No niin löysinhän sen sitten heti kun sitä just ehdin kysellä
- tin star
alias-67 kirjoitti:
No niin löysinhän sen sitten heti kun sitä just ehdin kysellä
Hyvä kun löytyi - tuumin vain tuota suom. Ringoa kuullessani, pitääkö käännöksen seurailla niin tarkasti alkuperäistä, että tekstistä tulee paikoin todella kankeaa ja menee Rautavaarallakin melkein kiireiseksi läpiluvuksi?
- Athene_musica
tin star kirjoitti:
Hyvä kun löytyi - tuumin vain tuota suom. Ringoa kuullessani, pitääkö käännöksen seurailla niin tarkasti alkuperäistä, että tekstistä tulee paikoin todella kankeaa ja menee Rautavaarallakin melkein kiireiseksi läpiluvuksi?
Minunkin kaverini nostelevat nokkaansa kun kuulevat että kuuntelen nuoresta iästäni huolimatta tapsaa..koko lapsuus on mennyt häntä kuunnellessa, ja nyt pukki toi kulkurin taival paketin...kirjan luin 4 päivässä ja levyt ovat ahkerassa käytössä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823193
- 922905
- 532162
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201605Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..61389- 151379
- 191364
Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein151332Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131331Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351285