Onko kellään kokemusta Ihana Lumous ompelimosta?
Tilasimme sieltä pari vuotta sitten tanssiasuja. Kaikki meni siihen asti hyvin, kun ompelimosta ilmoitettiin, että puvut ovat valmiita ja kysyttiin, miten he toimittavat asut. Lasku tuli sähköpostin liitetiedostona.
Asuja ei koskaan saatu eikä henkilö sieltä vastannut enää puheluihin eikä sähköpostiin.
Seurallemme tuli taloudellista tappiota, kun jouduimme esitystä varten asut hankkimaan pikaisesti muualta. Mietimme edelleen tutkintapyynnön tekemistä. Onko kellään muulla tästä firmasta kokemusta/tietoa ?
Kotisivu: http://www.ihanalumous.w2.fi/?cat=1
Petetty urheiluseura!
Ompelija
14
1421
Vastaukset
- siis että miksi vielä mieti...
Mikähän urheiluseura jäisi miettimään (pari vuotta??) eikä toimisi heti, kun rahat on noin törkeästi huijattu? Huijausta taitaa olla viestisi.
- seura
Kyllä se totta on. Emme siis koskaan maksaneet laskua, koska tuotteita ei saatu. Siitä vain aiheutui meille vahinkoa, koska asut piti saada esitykseen ja sitten oli pakko ne vaan hankkia, vaikka eivät joukueen imagoon sopineetkaan.
Ompelimo ilmeisesti halusi vain rahat eikä muuta.
Näin se vaan 2000 luvun Suomessa voi olla mahdollista. Käynnistelin tätä keskustelua senkin vuoksi, että muut osaavat kyseistä huijaria varoa. Varmaan ymmärrätte etten tässä vaiheessa halua seuran nimeä paljastaa. - ...
seura kirjoitti:
Kyllä se totta on. Emme siis koskaan maksaneet laskua, koska tuotteita ei saatu. Siitä vain aiheutui meille vahinkoa, koska asut piti saada esitykseen ja sitten oli pakko ne vaan hankkia, vaikka eivät joukueen imagoon sopineetkaan.
Ompelimo ilmeisesti halusi vain rahat eikä muuta.
Näin se vaan 2000 luvun Suomessa voi olla mahdollista. Käynnistelin tätä keskustelua senkin vuoksi, että muut osaavat kyseistä huijaria varoa. Varmaan ymmärrätte etten tässä vaiheessa halua seuran nimeä paljastaa."Emme siis koskaan maksaneet laskua, koska tuotteita ei saatu."
Yrityksen nettisivuilta poimittua:
"Tilauksen tehtyäsi saat tilausvahvistuksen sähköpostiisi, ja tiedot ennakkomaksun maksamiseksi. Kun maksu on kirjautunut tilille (yleensä 1-3 pankkipäivää) lähetämme tilaamasi tuotteen/ alamme valmistamaan mittatilausasua." "Jos maksu ei näy tilillä 5vrk kuluessa tilausvahvistuksen lähettämisestä, tilaus peruuntuu ja mahdollinen mittatilaus poistetaan tilausjonosta."
- 145
tosi harmillinen juttu ;/
pakko kommentoida yrityksen sivuja; mielestäni sivut on kyhätty kokoon niin amatöörimäisesti, että epäilisin heti mm. toimitusvarmuutta. tekstihän on täynnä kirjoitusvirheitäkin! ei anna mitenkään vakuuttavaa kuvaa yrityksestä ... - tullut?
Tilasin sieltä poistomyynnissä olevan voimistelupuvun ja maksoin sen etukäteen 30.3
Pukua ei ole kuulunut, eikä viesteihini ole vastattu. Puhelin numeroa ei sivuilla ole.
Näinköhän siinä on käynyt, että huijatuksi on tultu? - ?????
Näyttäisi siltä että ihanan lumouksen takana
on sama henkilö, joka jokunen vuosi sitten
aiheutti päänsärkyä myymällä ompelemiaan goottivaatteita huuto.netissä sarisor-tunnuksella ja omassa verkkokaupassaan. Hänen kaupankäyntinsä poiki monia tutkintapyyntöjä toimittamatta jääneiden tilausten vuoksi.- huijattu Urheiluseura
Hyvä tietää, että emme ole olleet ainoita joita on huijattu. Kaikista pahinta tässä on se, että tämän ompelijan löysimme Eurokankaan nettisivujen kautta. Tekee vaan pahaa niille ompelijoille jotka toimivat hyvällä tavalla ja ovat rehellisiä !
Eipä meidän kannata sitten lähteä mitään vaatimuksia tälle ns. ompelimolle esittämään jos kerran asiaa on jo selvitelty, eihän sitlä mitään saa. - Nimetön
huijattu Urheiluseura kirjoitti:
Hyvä tietää, että emme ole olleet ainoita joita on huijattu. Kaikista pahinta tässä on se, että tämän ompelijan löysimme Eurokankaan nettisivujen kautta. Tekee vaan pahaa niille ompelijoille jotka toimivat hyvällä tavalla ja ovat rehellisiä !
Eipä meidän kannata sitten lähteä mitään vaatimuksia tälle ns. ompelimolle esittämään jos kerran asiaa on jo selvitelty, eihän sitlä mitään saa.Tottakai asiaa kannattaa viedä eteenpäin, jos toiminta osoittautuu huijaukseksi! Erehdyin itsekin tilaamaan maaliskuun lopulla poistomyynnistä Ihanan lumouksen luisteluasusteita - eipä ole kuulunut eikä viesteihin vastattu. Jos ei kuulu - niin kuin nyt siltä näyttäisi - niin en kyllä aio jättää asiaa sikseen sain sitten rahojani takaisin tai en! Eiköhän muidenkin huijatuksi tulleiden kannata tehdä samoin?!
- huijattu
Nimetön kirjoitti:
Tottakai asiaa kannattaa viedä eteenpäin, jos toiminta osoittautuu huijaukseksi! Erehdyin itsekin tilaamaan maaliskuun lopulla poistomyynnistä Ihanan lumouksen luisteluasusteita - eipä ole kuulunut eikä viesteihin vastattu. Jos ei kuulu - niin kuin nyt siltä näyttäisi - niin en kyllä aio jättää asiaa sikseen sain sitten rahojani takaisin tai en! Eiköhän muidenkin huijatuksi tulleiden kannata tehdä samoin?!
pommita vaan viestiä sille, kyllä se niitä lukee, koska edelleenkin tekee kauppaa jo monta kertaa myydyistä tuotteista!
- suntuubille
laittakaa kaikki huijatut viestiä hänen nettisivujensa palveluntarjoajalle eli www.suntuubi.com sieltä löytyy maili osoite tukeen. saisi ainakin sivut nurin.
- Kiitos vinkistä
Kitti vinkistä, teemme niin.
- eräs pettynyt
Käytimme myös Ihana Lumous -firmaa. Netistä löytyi ja päätimme sielta tilata pukuja. Kaikki sujui hyvin sähköpostin välityksellä, mitat lähetettiin ja puvut saatiin.
Puvut olivat huonolaatuisia, mm. saumoja ei ole ommeltu joustavalla ompeleella ja malli oli sellainen, että puku nousee pakaroiden päälle.
Palautetta on laitettu takaisin firmaan, mutta vastausta ei ole kuulunut. Jatketaan yrittämistä.
Harmi, palvelu oli hyvää, mutta pitäisi kantaa myös vastuu tuotteen laadusta. Sivustot lupasivat laadukkaita tuotteita. - -Punisher-
Tää butiikki on huijari mikä huijari prkl....
Kunhan käsiini saan, niin alkaa liha tummua.
Pistää vihaksi omasta, ja näköjään niin monen muun puolesta !!- huijattu itsekin
Ko. yrityksen sivuilta ei käy mistään ilmi Y-tunnusta, postiosoitetta tms. Yritystietopalvelusta www.ytj.fi ei löydy ko. nimellä YHTÄÄN MITÄÄN.
Jos on tullut huijatuksi, tai edes epäilee huijauksen yritystä, niin ilman muuta yhteys poliisiin. Sen verran pitäisi olla vastuuntuntoa jokaisella, että puuttuu peliin, joka ei ole rehellistä. Ja viranomaisethan sitten sen homman hoitaa, itse pitää vaan ilmoittaa, että tällaista on liikkeellä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062481Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441845- 321423
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141413- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011114Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81908