Päivitystä...

Siipirikko*

Nyt on kulunut yli puoli vuotta, kun hän jätti. En ole ollut enää niin ahdistunut ja ei enää itketäkään. Ajoittain sattuu vieläkin, kun ajattelen "Hän ei rakastanut. Minussa oli vikaa. En kelvannut." Siinä menee oma aikansa, kun on sen käsitellyt. Tiettyjä läheisiä sukulaisia en ole pystynyt näkemään kesän jälkeen kertaakaan. En halua kuulla mitään negatiivista, koska en ole niin vahva vielä. Kaikki on kuitenkin sen verran tuoreessa muistissa.

Pelkään, että näen hänet jonkun toisen kanssa. Miten suhtautuisin? Kävelisin ohi enkä edes kohteliaisuudesta moikkaisi. Mitäpä sitä enää turhia miettimään.

Ihmisen psyyke voi olla todella vahva. Ajattelin, että hajoaisin, mutta tämä kaikki on tehnyt minut entistä vahvemmaksi. Osaan siirtää tunnejutut pois mielestä. En tiedä, onko se hyvä juttu. Ainakaan ei satu niin paljon. Se on tervettä itsesuojelua kai. Unilääkkeitä jouduin pari viikkoa käyttämään. Alkoholin kanssa en onneksi alkanut tissuttelemaan. Sain uusia kavereita, jotka olivat menettäneet läheisen kuoleman kautta tai olivat muuten sydänsuruisia. Eräs läheinen kaveri kehui, kuinka hyvin olen selvinnyt negatiivisesta ja olen ollut rohkea. Se tuntui hyvältä.

Kaikille sydänsuruisille haluan sanoa, että olkaa vahvoja ja älkää koskaan antako periksi. Elämässä voi joutua hylätyksi, ystävä voi kuolla, mitä vaan. On rakastettava niitä ihmisiä, jotka on annettu lahjoiksi lähellemme kulkemaan - myös vihamiehiä.

1

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden runon

      "Kun kaikki käy huonosti-joskus niin käy,
      kun mäki on jyrkkä,eikä tasaista näy,
      Kun rahat on loppu ja velat painaa,
      kun hymysi hyytyy ja on mielesi vainaa.
      Kun huoliasi ei kukaan muu kanna,
      lepää jos tahdot-älä periksi anna.

      Älä periksi anna,vaikka huonolta näyttää.
      Ehkä seuraava askel jo toiveesi täyttää.
      Voi menestys hyvinkin lähellä olla,
      jos periksi annat,tulos on nolla.

      Et koskaan voi tietää,kuinka lähellä olet,
      vaikka joskus tuntuu että paikalla polet.
      Saat kaiken voimasi taistoon panna- ja jos vielä käy vastoin ÄLÄ PERIKSI ANNA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2591
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2307
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      48
      1889
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1073
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      65
      960
    Aihe