Halloo, missä on paperin herra puheenjohtaja Ahonen? Ei ole näkynyt antamassa lausuntojaan. Taisi lähteä Neitsytsaarelle.
Haloo Ahonen !
7
783
Vastaukset
- 11 000 entistä paperimiestä
Ahoselle toivoo kenkää aika moni entinen paperimies. Vuoden aikana tulee täyteen 11 000 entistä paperityöpaikkaa.
- ahonen lähtee
Kun viimeinenkin paperimies on irtisanottu Ahonen kuittaa itselleen bonukset, sammuttaa valot poistuessaan ja siirtyy Fortumiin nauttimaan sähkönhinnan noususta.
- Haminassa
lopetetun Summan tehtaan paksu pääluottamusmies ajelee ajan kuluksi mustalla mersullaan entiseen malliin ja toden näköisesti saa suurta palkkaa vielä kauan aikaa.
Työttöminä oleville paikallisille paperimiehille on viimein realisoitunut se totuus minkä tämä paksujen miesten hyväpalkkainen porukka sai aikaiseksi. - ollikuhtanen
...nauraa joka viimeksi nauraa. Paperimaakarit nappaavat vielä vallan, usko pois. Niin ay hommissa kuin palkoissakin.
- sitten vasta
Sitten kun Google alkaa netin sijaan jakaa tietoa paperilla niin paperin käyttö lisääntyy.
Pelkään pahoin, että näin ei käy koskaan: internetin myötä paperin käyttö vain vähenee (ja paljon).
Ikuiset potkut odottavat jähmeää ja jäykistynyttä paperiliittoa.
- matalapalkkainen
Ihanko se Ahonen olisi voinut vaikuttaa herrojen päätökseen?
Joka on tehty pitkällä suunnitelmalla jo vuosia sitten, eikös tehtailta ole joku ollut opettamassa siellä kaukana jossain, miten paperia tehdään Suomessa?
Mitä yleensäkään kukaan voi, jos herrat päättää lopettaa tuotannon täällä, oli se sitten kannattavaa tahi ei? Jos näihin vastaisitte, ennenkuin alatte täällä suuta pieksämään, kiitos!
Jos itse olisin paperimies, alkaisin tähyilemään uuden ammatin opettelua, koska melekein kaikki tehtaat tullaan ajamaan Suomessa alas ennemmin tai myöhemmin, sano mun sanoneeni.
Eikä kyllä Ahosta käy kateeksi, on aina olleet hirmu änkyrä maineessa paperimiehet, on siinä varmasti ollu Ahosellakin monesti kieli keskellä suuta, kun on heidän kanssa neuvotellut, vaikka samassa veneessä ovat olleetkin.- Ahosen metkut
Ei kai sulle ole vielä tullut selväksi, että työnantajapuoli näkisi neuvottelupöydässä jonkun muun kuin Ahosen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062581Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182297Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461875Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201063Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948