Poikkeaako työllisen saamasta palvelusta?
Millaista palvelua työtön saa?
kokemuksia,,,
11575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Millaisesta palvelusta on kyse, jos täytyy kertoa, onko opiskelija, työtön, töissä tai eläkkeellä?
vaikkapa.
Työttömälle tarjotaan mitä tahansa työtä, mutta työlliselle on turha tarjota muuta kuin nykyistä parempaa. Eikö olekin loogista?
noin mekaanisesti, you know.
onko työttömyydellä jotakin merkitystä. Pankin lainatiskillä tilanne on toinen kuin kaupan kassalla.
Saako kaupan kassoilta aina hyvää palvelua?
En minä ainakaan ole koskaan Alepan kassalla kertonut työllisyystilanteestani. Onko se yleistäkin, vai onko työttömillä nykyisin joku merkki rintapielessä kuten juutalaisilla Natsi-Saksassa?
mutta minulta on kyllä kysytty.
Sosiaalitoimisto lähetti minulle pyytämättä
20kpl 10euron siivouslappuja siivojalle annettavaksi.Yhteen lappuun pitää maksaa lisäksi 23e.
Ilahduin kovasti tästä peruspalvelusta ja tilasin
siivoojan, joka tuli pikkumustissa meikkipussi
työkaluinaan.
Ovella jo tuo ämmä näki roskapussin valmiina ja ilmoitti, ettei hänelä ole velvollisuutta viedä roskia.
Niinpä sanoin, että OK laitan jätteet pakastimeen sitten,niinkuin muutkin---kun nyt tällä kertaa en tilannut huoraa,
mutta jos nuo laput kelpaavat maksuksi,nii alahan riisuuntua vaanOK
Olin työttömänä viimeksi v. 2001. En ehkä itsekään ollut tottunut odottamaan "palvelua", mutta sanoisin, että kohtelu vaihteli aina sen vastassa olleen yksilön mukaan. Lääkärit ja KELAn ihmiset olivat yleensä ok. Sen sijaan työvoimatoimistossa oli eräs virkailija, joka kohteli minua kuin paskaa. Samoin tehtiin poliisilaitoksen lupapalvelussa.
En koskaan ottanut työttömyyttä esille, ellei ollut pakko, koska syyllistämisen märkiä rättejä tuli naamalle kohtalaisen usein. Ne hetket ovat ikimuistoisia. Vielä nykyiselläkin työpaikalla on nuoria ihmisiä, jotka paheksuvat työttömiä ja joskus työttömänä olleita. Mikäs on nokkaa nostaessa; 90-luvun laman aikaan olivat kyseiset pennut olivat jossain yläasteella. Työttömyys sekä siihen liittyvät köyhyys ja kohtelu ovat jättäneet minuun pysyvät jäljet. Tiedän todellakin, millä perusteilla suomalainen toisen arvoa mittaa.
jos eivät nyt vihaa mut ainankin inhoavat työttömiä.