Ero, vaikka kumpikin rakastaa.

Olga-

Suhteemme oli vasta alussa. Vain 2kk oltiin yhdessä. Oltiin tätä ennen tunnettu jo jonkun aikaa. Tämä mies oli ihastunut minuun, soitteli ja lähetteli viestejä useasti. Puhuttiin päivittäin messengerissä mukavia, ymmärrettiin toisiamme ja huomattiin että viihdytään yhdessä. Alussa miulla ei ollut kiinnostusta häntä kohtaan. Kun tutustuin paremmin, ihastuin.
Yhdessä ollessamme tykättiin tosi paljon toisistamme, meillä meni hyvin. Kun ei nähty, kummallakin oli tosi ikävä. Puhuttiin suhteestamme todella avoimesti, missä mennään ja miltä kummastakin tuntuu.
Mies halusi olla minun kanssa ja hänellä oli hyvä olla kanssani, olin kuulemma niin kiltti ja sydämellinen ihminen. Hän sanoi ettei pysty olla ilmankaan minua. Mutta joku tästä puuttuu. Hän ei ollut kuitenkaan varma, ei tiennyt mitä tehdä, koska tykkäsi minusta. Hän oli vaan niin tarkka kaikesta, hänen on ollut aina vaikea löytää naista, koska kaiken pitää loksahtaa paikoilleen. Jokin meissä oli erilaista ja se häntä häiritsi. Minusta liian pieni syy. Ja olisin halunut jatkaa suhdetta. Mutta sovittiin yhdessä, että ero on paras vaihtoehto.

Kumpaakin sattui todella paljon. Kummallakaan ei ole ketään muuta kiikarissakaan.
Ja sovittiin että ollaan hyvät ystävät, niin kuin sillion aluksi, ennen seurustelua.
Erosta on nyt viikko, ja pidetään tiiviisti yhteyttä. Hänellä on ikävä minua, eikä halua menettää minua ystävänä. Minussa oli kaikki hyvää, mutta rakkaus vain puuttui. Hän haluaa nähdä minua ja tehdä yhdessä kaikkea.
Nähtiin yksi päivä, ja halailtiin ystävinä. Meillä on todella hyvät välit, välitetään toisistamme paljon ja hän haluaa vielä tulla meille yöksi ja olla kanssani. Ei pysty olla ilman minua. Eikä hän ollut vielä jättäessään varma, haluaako erota lopullisesti.

Minä olisin valmis jatkamaan hänen kanssa. Mutta ei olla puhuttu vielä siitä.

Mitä tämä voi tarkoittaa? Luulen että hän vielä ikävöi minua ja toivon että haluaisi palata.
Mutta ainakin löysin todella ihanan ystävän :)

3

2067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siltä että

      sinä näet tämän asian liian ruusuisilla silmillä. Onhan mies voinutkin esittää asiansa kauniisti, mutta jostakin kiikastaa, voi olla juttu, jota hän ei kehtaa edes tunnustaa sinulle, jos se vaikka loukkaisi.

      Rakkautta ei voi pakottaa valitettavasti. Olet hyvä ystävä miehelle, mutta katso ettet ole liian kiltti ja hyvä, kuten alennu hänen fuckbuddy:ksi. Läheisyyttä se mies kaipaa, ja miksei hän sinussa roikkuisi kun otat auliisti vastaan ja ihailet häntä rakastuneena, ja kohotat itsetuntoansa. Syynsä sillä oli ettei hän halua seurustella. Et tunne hänestä paljoakaan parin kuukauden seurustelun jälkeen.

      Älä liikaa pehmoile, vaan tee selväksi, että kun ette seurustele, asia on sitten niin, ja vedä rajat läheisyydelle, että huomaat oliko ystävyys vain hyväksikäyttöä vai kelpaatko hänelle silti seuraksi. Se on myös ainoa keino saada hänet joskus takaisinkin, sillä usein roikkujaa ja aina pillua antavaa ei arvosteta loppujenlopuksi, eikä sellaisessa ole mitään haastetta, metsästettävää...

      • Olga-

        Minä en halua olla liian helppo, miehet tykkää metsästää. Ja pillua en hänelle enään anna. Mutta olen tosi kiltti, koska ollaan hyviä ystäviä.
        Tunnen kyllä hyvin tämän miehen, ollaan tunnettu jo vuosia, ennen seurusteluamme.

        Ehkä ainoa keino, jos haluan hänet takaisin, on että olen vaikea. Enkä pidä yhteyksiä, vaan annan hänen roikkuaminussa. Koska hän pitää minuun koko ajan yhteyttä.
        En ole tehnyt hänelle selväki sitä että haluaisin hänet takaisin, enkä aijo tehdäkkään.
        Olen vain sanonut että kiva olla vain ystävät, koska minunkin mielestä siitä kyllä jotain puuttui. (Mutta olisin vielä halunut yrittää).

        Tämä mies ei tule helposti saamaan ketään, koska katsoi liiankin pieniä asioita. Halusi että minä olen juuri samanlainen kun hän.


      • eräs nainen
        Olga- kirjoitti:

        Minä en halua olla liian helppo, miehet tykkää metsästää. Ja pillua en hänelle enään anna. Mutta olen tosi kiltti, koska ollaan hyviä ystäviä.
        Tunnen kyllä hyvin tämän miehen, ollaan tunnettu jo vuosia, ennen seurusteluamme.

        Ehkä ainoa keino, jos haluan hänet takaisin, on että olen vaikea. Enkä pidä yhteyksiä, vaan annan hänen roikkuaminussa. Koska hän pitää minuun koko ajan yhteyttä.
        En ole tehnyt hänelle selväki sitä että haluaisin hänet takaisin, enkä aijo tehdäkkään.
        Olen vain sanonut että kiva olla vain ystävät, koska minunkin mielestä siitä kyllä jotain puuttui. (Mutta olisin vielä halunut yrittää).

        Tämä mies ei tule helposti saamaan ketään, koska katsoi liiankin pieniä asioita. Halusi että minä olen juuri samanlainen kun hän.

        Ehkä pieni tempperamentti olisi joskus paikallaan, ettei hän saa liian kilttiä kuvaa. Ei kaverikiltteyttä vaan naisen ja miehen välistä "kiltteyttä" mielummin. Mutta rajoja kenties myös


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      68
      4500
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      111
      3387
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      29
      1940
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1192
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      90
      939
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      912
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      817
    Aihe