Jos mulla tulee tasanen parin tonnin palkka kuussa, paljonko tästä menee vuodessa veroa ja nouseeko veroprosentti vuoden loppuun mennessä?
Mites toi lisäprosentti sit vaikuttaa tohon?
Mites toi lisäprosentti sit vaikuttaa tohon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joudut laskemaan itse, koska verojen märä riippuu mm. siitä missä asut.
http://www.vero.fi/default.asp?domain=VERO_MAIN&path=http://prosentti.vero.fi/veropros_aloitus.asp?language=FIN
Jos tulosi pysyvät arvioiduissa, niin lisäprosentti ei tule käyttöön kuin ehkä lomarahakuussa ja silloinkin verot tasaantuvat sitten seuraavissa palkoissa.
Verohallinnnon sivuilla voi kanssa hiukan opiskella verojuttuja. Esim. http://portal.vero.fi/public/default.aspx?culture=fi-FI&contentlan=1&nodeid=7894
Tosiaan verolaskurilla.
Täällä tuntuu olevan 20% porukkaa ,vaikka hankkeet ovat 4000€/kk joka ei voi pitää paikkaansa!
Emäntä tienaa just ton 2000€/kk brutto ja prosentti on 22,5%+muut palkasta vähennettävät .Vapaaehtoista eläkemaksua maksaa n.2000€/vuosi. eli vähennykset siinä ,muuten normaalit justkat ev.lut ja kallis kuntavero.
Oma brutto 3260, netto 2400, veroprosentti 21,5. Lainaa ensiasunnosta vaimon kanssa rapiat 220000. Kuulumme kirkkoon ja asumme Kehä III:n sisäpuolella.