otin pillerin 7 tuntia liian myöhään

neitonen_*

Hei,
Otan pillerin yleensä kuuden aikaan illalla. Nyt eilen unohdin ottaa pillerin silloin ja otin sen vasta klo puoli kaksi yöllä.
Toisesta pilleriviikosta on kyse. Yasminelle pillerit.
Ohjeet sanoo että jos 12 tuntia ei ole ylittynyt teho pysyy toisella viikolla.
Onko luottamista.
Jos käytän lisäehkäisyä niin monta päivää (viikkoko) kunnes voin olla täysin varma ehkäisytehosta taas?

2

193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säilyy..

      Jos sulla ei ylittänyt se unohdus sitä 12 tuntia kuten ei käynytkään, niin ehkäisyteho on voimassa, eikä ole heikentynyt.

    • luotettavaa??

      Millä tavalla sinusta on luotettavampaa kysellä nettipalstalta luotettavuudesta kuin uskoa siihen mitä selosteessa lukee? Luuletko tosiaan, että sinne on painettu vitsejä ja harhaluuloja? Jos siellä jotain lukee, se pitää paikkaansa.

      Miksi käyttäisit lisäehkäisyä tilanteessa, jossa sitä ei tarvita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe