Aiheuttaako hiilihydraatit insuliinin tuoton/tehon heikkenemisen?
Siinäpä kysymys. Tämän hetkisen tietämyksen mukaan ei.
Kun insuliinipuolen toiminnassa on häiriöitä, se näkyy ensimmäisenä veren sokeritasossa. Näin tietysti käy, koska insuliini on sen säätelyssä olennainen tekijä.
Mutta voidaanko insuliinin tuotannon tai sen tehon heikkenemisen perimmäisen syynä pitää hiilihydraatteja?
Asia voidaan formatoida muotoon että onko polkupyörän renkaan tyhjenemiseen syy ilmassa, joka pakenee rankaasta. Kaikki ymmärtänevät, että syy on esine, joka renkaan puhkaisee eikä ilman.
Voisiko nyt joku antaa näyttöä siitä, että nimenomaan hiilihydraatit puhkaisevat häiriöt insuliinin tuotannossa eikä niin että niiden olemassaolo pelkästään indikoi tapahtunutta vauriota.
Diabeteksen aiheuttaja
17
657
Vastaukset
- kasaantuu
Eli kaikki vaikuttaa kaikkeen.
Mietippä kuinka maaperä on köyhtynyt, joten lannoitteiden käyttö lisääntynyt sekä torjunta-aineiden määrät.
Kukaan ei tiedä mitä hemmettiä pitkällä aikavälillä kehoomme kerääntyneet lisäaineet aiheuttavat.
Esimerkiksi yleisesti hyvin monissa muoveissa käytettävä bisfenoli A:n todetaan lisäävän diabetestä, allergioita ja hyvin monia muita sairauksia.
Bisnes on bisnestä tärkeintä on voittojen maksimointi keinoista valittämättä.
Miksi muuten syövät ym, sairaudet lisääntyvät koko ajan?
Helppoa, kallista, mautonta valmisruokaa!
Tehokasvatetaan nautoja, sikoja, siipikarjaa ja kaloja, joille syötetään rehua, joka sisältää mm.gm soijaa. Tuota gm manipuloitua rahdataan Suomeen Kiinasta asti.
Tarjolla on gm manipuloituja hedelmiä, vihanneksi jne.
Ottakaa selvää ja googlatkaa tietoa kyllä löytyy, jos sitä haluaa saada.- suonsilmäke
Koko juttu oli pelkkää asioiden hämärtämistä, vastaus ei-mihinkään.
- osaa vastata
Jos joku osaisi selittää, miksi haima lopettaa insuliinihormoni tuotannon, niin varmasti saa Nobelin lääketieteen palkinnon. Jos haiman toimimattomuuden syytä ei ole vuosikymmenien aikana saatu selville, niin tuskinpa täälläkään kukaan osaa tyhjentävävsti selittää.
- Joseph Krupp
Täällä ollaan kuitenkin varmoja että sen tekevät hiilarit. Näin huolimatta siitä että Nobel on jakamatta. Ehkä asia muttuu todeksi kun sitä riittävästi toistaa. Esikuvakin löytyy asialle.
Joseph Goebbels, Kolmannen valtakunnan kansanvalistus- ja propagandaministeri.
"Kun kerrot valheen, kerro iso."
"Uudelleen ja uudelleen toistetusta valheesta tulee totta."
"Propagandan väitteet on suunniteltava tyhmimmän kadunmiehen käsityskyvyn mukaan.." - minuakin kiinnostaisi
tuo tieto kovasti.
Jos hiilarit olisivat syypää, olisimme kaikki ykköstyypin diabeetikkoja. Miksi emme ole?
- tehdä...
"Kun insuliinipuolen toiminnassa on häiriöitä, se näkyy ensimmäisenä veren sokeritasossa."
Miksi pitäisi syödä sokeristuvia ruoka-aineita (hiilihydraatteja) niin paljon, että verensokeriarvot nousevat?
Suomessa virallinen taho on jo vuosia perustellut mm. välipalojen tärkeyttä sillä, että ne pitävät verensokerin tasaisena. Miksi sitä täytyy pitää tasaisena ja korkealla? Terveellisempää olisi pitää verensokeri tasaisena ja matalalla. Sellaisena se pysyy kun rajoitetaan sokeristuvien ruoka-aineiden, eli hiilihydraattien määrää ravinnossa.- jos ei ole
vikaa insuliinipuolessa. Ja nimenomaan kysyttiin mistä se vika saa alkunsa. Vastaisit siihen eikä siihen mitä tehdä jälkeenpäin, kun ns. on jo kakkat housuissa.
- taho ei suosita
pitämään verensokereita "tasaisen ja korkealla". Normaali olisi ihanne.
- -puhut-
taho ei suosita kirjoitti:
pitämään verensokereita "tasaisen ja korkealla". Normaali olisi ihanne.
Virallinen taho suosittaa jumalatonta sokerimäärää ja haiman beta-solut joutuvat ylikuormitukselle pitääkseen verensokerin normaalina. Aikansa se haima sitä kestää, nykysuosituksilla vähemmän kuin ennen.
- hohhoijaaa
-puhut- kirjoitti:
Virallinen taho suosittaa jumalatonta sokerimäärää ja haiman beta-solut joutuvat ylikuormitukselle pitääkseen verensokerin normaalina. Aikansa se haima sitä kestää, nykysuosituksilla vähemmän kuin ennen.
Taas sellaista propagandaa ettei sanotuksi saa... mutta ei mitään siitä mitä kysytään. Tai itse asiassa ei mitään mistään.
- hieman tarkemmin
-puhut- kirjoitti:
Virallinen taho suosittaa jumalatonta sokerimäärää ja haiman beta-solut joutuvat ylikuormitukselle pitääkseen verensokerin normaalina. Aikansa se haima sitä kestää, nykysuosituksilla vähemmän kuin ennen.
VHH-tutkijoiden tuloksia. Heillä on ihan sama ihanteellinen sokeritasapainolukema kuin niillä kirotuilla Puskan firman lääkäreilläkin.
- on seurausta
kun jotain ainetta tullee liikaa, tässä tapauksessa insuliinia jota tarvitaan siivoamaan korkea verensokeri.
- menhir86
siitä jo mainitsikin, että nyt ollaan löytämässä virusta, joka aiheuttaisi diabeteksen, eli haiman beetasolujen tuhoa. Ei taida olla vielä täysin varmaa tietoa siitäkään.
Tutustuin eilen diabeteksen vastakohta-sairauteen eli hyperinsulinismiin. Sen aiheuttaa vahvasti perimä, joka siirtyy isän puolelta piilevästi (eli ei esiinny joka sukupolvella).
Mielenkiintoista oli se, että tämä sairaus saattaa iän myötä muuttua 2- tyypin diabetekseksi.
Monia on syitä...- korjaus
Jo 1970-luvulta lähtien on ollut melko selvää, että ainakin ykköstyypin diabeteksen laukaisee (siis laukaisee, ei aiheuta!) virus. Siitä lähtien joka vuosi on luvattu, että tuo virus saadaan täsmällisesti määriteltyä viiden vuoden sisällä. Hyvä jos sinä olet toiveikas, minä en ole.
Sairautesi on muuten yllättävän yleinen, vaikka siitä saa harvoin kuulla tai lukea. Onko sinulla tietoa kohtalotovereittesi määrästä Suomessa tai maailmanlaajuisesti? Rajoittuvatko potilaat pääasiassa länsimaihin? - menhir86
korjaus kirjoitti:
Jo 1970-luvulta lähtien on ollut melko selvää, että ainakin ykköstyypin diabeteksen laukaisee (siis laukaisee, ei aiheuta!) virus. Siitä lähtien joka vuosi on luvattu, että tuo virus saadaan täsmällisesti määriteltyä viiden vuoden sisällä. Hyvä jos sinä olet toiveikas, minä en ole.
Sairautesi on muuten yllättävän yleinen, vaikka siitä saa harvoin kuulla tai lukea. Onko sinulla tietoa kohtalotovereittesi määrästä Suomessa tai maailmanlaajuisesti? Rajoittuvatko potilaat pääasiassa länsimaihin?noita muutamia väitöskirjoja/katsauksia niin Suomessa ei olisi kuin muutamia sukuja/perheitä löydetty, joissa sitä esiintyy. Uskotaan olevan enemmänkin, mutta täysin pimennossa.
Mulla ei siis sellaista ole diagnosoitu :). Sen näkee sitte vasta labrakokeista, et onko alhaisen verensokerin lisäksi veren ketoainepitoisuus matalalla. Sitte voi ehkä hakee syitä liiasta insuliinista. menhir86 kirjoitti:
noita muutamia väitöskirjoja/katsauksia niin Suomessa ei olisi kuin muutamia sukuja/perheitä löydetty, joissa sitä esiintyy. Uskotaan olevan enemmänkin, mutta täysin pimennossa.
Mulla ei siis sellaista ole diagnosoitu :). Sen näkee sitte vasta labrakokeista, et onko alhaisen verensokerin lisäksi veren ketoainepitoisuus matalalla. Sitte voi ehkä hakee syitä liiasta insuliinista.Toi anti-diabetes on tosi hankala sairaus. Tapasin kerran junassa vanhemman naisihmisen, jolla oli tuo ja valitti kovin kohtaloaan. Mitään, mikä laukaisee insuliinin erittymisen ei voi syödä kun verensokeri laskee liiaksi ja se johtaa kierteeseen eli liian alhaista verensokeria korjataan makealla ja sama jatkuu. Hiilarit on pakko nauttia tosi hitaina ja sillonkin vähän kerralla.
- JariJo
Sekä yhdysvaltalaisilla että kiinalaisilla naisilla on tutkitusti hiilihydraattien määrällä yhteys kasvaneeseen kakkostyypin diabetesriskiin.
http://www.ajcn.org/cgi/content/full/87/2/339
http://archinte.ama-assn.org/cgi/content/full/167/21/2310
Eiköhän tuolla hiilarien syönnillä jotakin tekemistä asian kanssa ole. Mekanismista en osaa sanoa. Voi olla niin, että osa ihmisistä sairastuu runsaasti hiilihydraatteja syötyään ja osa ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse684490Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053749Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1113377Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.231919Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871175- 90929
- 55895
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125892Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25807