Hei!
Haluaisin jakaa tätä suurta tuskaa ja ahdistusta sinun kanssasi,joka olet menettänyt läheisesi.
Tuntuu, etten pääse tämän surun yli koskaan...
Minulle saa laittaa postia niin miehet kuin naisetkin.
Haluaisin jakaa tätä suurta tuskaa ja ahdistusta sinun kanssasi,joka olet menettänyt läheisesi.
Tuntuu, etten pääse tämän surun yli koskaan...
Minulle saa laittaa postia niin miehet kuin naisetkin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyseessä on ihmisen tunnetilat ja kuten sanoitte - tuskan tunne, ahdistuksen tunne ja teistä tuntuu, ettette pääse tämän surun tunteen yli koskaan. Teidän täytyy opetella hallitsemaan ihisen kaaoksen omaisia tunteitanne ja tiedostaa niiden tarkoituksellisuus ja merkitys ihmisenä olemisena.
Voitte aloittaa tunteiden tiedostamisen opiskelun vaikka täältä.
Mikä on tunne?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tunne
Tunteiden merkitys
http://www.nyyti.fi/linkit_ja_artikkelit/artikkelit/tunteet.htm
Miksi eläimillä on tunteet?
http://tiedostamaton.net/miksi.html
Tunteista voi myöskin keskustella suomi24:ssä toisten ihmisten kanssa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&subcat=2551
Hei Nimetön,
Otan osaa suruusi.
Tiedän tunteen, sen kun ei kestäisi enää, menetys tuntuu niin kovalta ja elämä sietämättömältä.
Kuulostaa ehkä kliseiseltä, mutta itseäni auttoi ajatus siitä, ettei tarvitse mennä kuin hetki kerrallaan eteenpäin. Tästä päivästä kun selviää, niin se riittää nyt.
Jokainen muisto sattuu yksitellen, kuten jossakin runossa sanottiin. Surulle on vain annettava aikaa. Ajan kanssa tuska laantuu, ja suru saa sellaisen muodon, että sen kanssa voi elää. Voi elää ihan hyvääkin elämää.
Omasta pahimmasta ajastani on nyt neljä vuotta.
Voimia kaikille läheisensä menettäneille!
Erityisesti läheisen itsemurhasta toipuville.
Se on totta, että tuska ja suru helpottaa ajan kanssa, mutta silloin kun kaikki tapahtumat ja muistot tulee niin kirkkaana mieleen, niin tuntuu, ettei se koskaan helpota.
Pahinta oli se, kun joutui vuoden verran katsomaan läheisen tuskaa ja kärsimystä ennen kuin Taivaan Isä Häntä armahti ja vei parempaan ja onnellisempaan paikkaan.Haluan uskoa, että nyt Hänellä on hyvä olla.
Alku ajat on kipeimpiä...suru muuttaa muotoaan kun aikaa kuluu enemmän,suurin tuska helpottuu ajan myötä vaikkei koskaan katoakaan,mutta sen kanssa pystyy jo elämään.Voimia Sinulle !!