Älkää puhuko viinan juonnista alaikäisen kanssa. Se voi olla rikokseen yllyttämistä. Sama koskee huumeita.
VAROITUS!
3
297
Vastaukset
et kuitenkaan pidä pahana tissikuvien linkittämistä,ethän :)
- noo...
Ymmärrän mitä tavallaan saatat tarkoittaa, mutta pikkusen on epäselvyyttä. Jos viittaat nettipalstoihin, niin mistä esimerkiksi tällaisella palstalla voi aina tietää, että kuka on alaikäinen ja kuka ei? Tietystikään kukaan täyspäinen ei ylistä viinan tai huumeiden käyttöä alaikäiselle...Se nyt on selvää. Otetaan kuitenkin esimerkki: jos palstalle kirjoittaisi vaikkapa kirjoituksessaan ikänsä reippaasti ylöspäin valehdellut alaikäinen, niin kuka siinä tilanteessa olisi vastuussa, jos joku sellaiselle menisi päihdekokemuksiaan ylistämään?
Ja sitten voi joissakin tapauksissa ihan vakavasti kysyä sitäkin, että miten paljon esimerkiksi tämänkaltaisille nettipalstoilla kommentoivien ylipäätään pitäisi olla tietoisia siitä, että kuka on alaikäinen ja kuka ei? Jos vaikkapa joku nuori kirjoittaja ihan säännöllisestikin kirjoittaisi keskustelupalstalle profiililla, josta selkeästi ilmenee, että kirjoittaja on nuori, niin voidaanko olettaa & missä muodossa voitaisiin, että kaikkien nettipalstoille kirjoittavien velvollisuutena olisi ennalta ottaa selvää, että kuka kirjoittaja on mitäkin? Sellainen ainakin vaikuttaisi aivan älyttämältä ajatukselta. Itse esimerkiksi menen tällaisilla palstoilla hyvin paljon sen mukaan, että luen viestin ja vastaan viestiin (ikä etc. muut tekijät eivät hyvinkään usein käy ilmi pelkästä kirjoittajan palstakirjoituksen viestisisällöstä itsestään). Olen todella vähän tietoinen sellaisista asioista, että minkäikäistä tai minkälaista porukkaa ylipäätään tälläkin palstalla sitten milloinkin kävisi... Se on kyllä saletti fakta ainakin omalla kohdallani, että päihteiden käyttämisen tarpeellisuuden julistamista en koskaan kokisi järkeväksi kerrassaan kenellekään julistaa.
Mikäli viittasit aloituksellasi muunlaiseen kommunikaatioon kuin nettikommunikaatioon(?), niin kyllä aivan saletisti on siinäkin tapauksessa vähintäänkin hyvin arveluttavaa, jos aikuinen puheillaan kannustaa alaikäisiä päihteiden käyttöön. Ne kyseiset tilanteet vain valitettavasti lienevät turhan usein sellaisia, ettei järkevien aikuisten valvovia silmiä ole paikalla silloin, kun kys. vastenmielisiä tilanteita tapahtuu.:( Moni lapsi kärsii siksi, että on olemassa myös aikuisia, jotka eivät sallisi lapsille lapsuutta.
Ps. Jos(?) viittasit aloituksellasi jossakin muussa juuri taannoisessa ketjussa käytyyn keskusteluun/ kirjoittajiin(??), niin niistä en tiedä, enkä sellaisiin mielipiteelläni ota/ottanut kantaa.- noo....
Korjaan kirjoitusvirheen edeltävästä kirjoittamastani.
Kirjoitin edellä näin (lainaan siis seuraavassa itseäni):
"Se on kyllä saletti fakta ainakin omalla kohdallani, että päihteiden käyttämisen tarpeellisuuden julistamista en koskaan kokisi järkeväksi kerrassaan kenellekään julistaa."
Tein kirjutusvirhestä edellä. Korjaan sen: piti sanomani, että päihteiden käyttämisen tarpeellisuuden julistamista en koskaan kokisi järkeväksi kerrassaan kenenkään kohdalla & missään tilanteessa.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h42726Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062541Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938