En löytänyt mistään suosituksia tai edes työehtosopimusta, jota voisi soveltaa ykistyiskodissa työskentelevään sisäkköön yms. palvelusväkeen.
Tarkoitus on ottaa yksi sisäkkö vakituiseksi ja puutarhuri kausityöhön.
Tarkoitus on ottaa yksi sisäkkö vakituiseksi ja puutarhuri kausityöhön.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.tyosuojelu.fi/fi/kotitaloustyontekija
http://www.finlex.fi/data/tes/stes2663-MU46Puutarha0710.pdf
Ja kannattaa maksaa sille sisäkölle enemmän kuin 6€/h jos on suomalainen, tai pöllii hopeat ja kaiken muunkin "löytämänsä". Suosittelen suoraan aasialaistaustaista, ovat nöyrempiä ja ahkerampia. Suomalaista kun ei enää hevillä saa ketään palvelemaan, edes kaupassa. Kun ei tajuta mitä eroa on sanoilla nöyryys ja alentuvuus.
Siksi ns. "paskaduuneja" meillä ei monikaan halua tehdä, kouluttaudutaan suoraan mielellään akateemisiksi ja jäädään vaikka työttömiksi kun otetaan koulutusta alhaisempaa työtä. Ja sitten ihmetellään miksi lapsemme alkavat käyttämään huumeita ja laskevat kaiken rahassa..? Heh, no v*tut siitä.
sisareni oli ammattikoulun käynyt ja Helsingissä perhon ravintolakoulun hovimestariksi. hän oli ravintolassa tarjoilijoitten esimies, sittemmin hakeutui Englantiin herraskartanoon sisäköksi. Tuossa kartanossa oli tosi korkea elintaso, siellä tarjoiltiin ruokakin valkoiset hanskat kädessä. Oli puutarhuri-autonkuljettaja yms.