Meidän yt:ssä

lähtee ensin ytk:nen ja

sitten vasta liittoon kuuluva, tai muuten perseetpenkkiin, näin on jämpti!

12

888

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihelvataeinäin

      Mitä helvetin järkeä tuossa ensin lähtee jutussa, perseet penkkin on, OIKEESTI??? Mitä varten duunarit vielä keskenään nokittelee, sinä, minä tai?? Ei työnantajan kannalta parempaa Tilannetta voisi olla, duunarit IHAN ITSE SANOVAT ITSENSÄ IRTI, TAPPELEVAT VIELÄ SIITÄ!! PERKELEEN, PERKELE VALOPÄÄT, VALOT PÄÄLLE!!!

      Yt-neuvotteluja pitäisi käydä, teillä pitää olla ihan oma näkemys siitä, miten lomautukset, irtisanomiset menee TYÖNTEKIJÖIDEN KANNALTA PARHAITEN JA SIINÄ EI PIRU VIE DUUNARIT JAA KETÄÄN VUOHIIN JA LAMPAISIIN! Jos duunarit ryhtyvät jaottelemaan toisiaan niin siinä annetaan aseet työnantajan käteen ja saadaan vielä liiton kontolle koko paska! Ajattele, yritä edes!

      • Hyvin oivallettu.

        just näin...aivan mahtavaa.HITTO HEMMETTI..aivan
        samanlaista meidän työ paikalla.(9kk lomautettuna,
        kun muilla riitti ns. töitä).siis... ihan oikeesti,,,minua vituttaa vieläkin tuo pitkä lomautus,vaika en ole niitä aivan uusimpia työn tekijöitä(kirjoitan tätä hieman kännissä,joten sori kirjoitus virheet,mutta jos ihmetellään,miks jeppe juo,niin eiköhän se liity työhön/"työ kavereihin",mutta niinhän se on:jokaisella on oma lehmä ojassa.mutta eipä mitiä,manantaina arki taas koittaa,ja pitäisi kait olla hyvillään,että ei vielä talous kriisi ole purenut .


      • sama täällä
        Hyvin oivallettu. kirjoitti:

        just näin...aivan mahtavaa.HITTO HEMMETTI..aivan
        samanlaista meidän työ paikalla.(9kk lomautettuna,
        kun muilla riitti ns. töitä).siis... ihan oikeesti,,,minua vituttaa vieläkin tuo pitkä lomautus,vaika en ole niitä aivan uusimpia työn tekijöitä(kirjoitan tätä hieman kännissä,joten sori kirjoitus virheet,mutta jos ihmetellään,miks jeppe juo,niin eiköhän se liity työhön/"työ kavereihin",mutta niinhän se on:jokaisella on oma lehmä ojassa.mutta eipä mitiä,manantaina arki taas koittaa,ja pitäisi kait olla hyvillään,että ei vielä talous kriisi ole purenut .

        täällä myos...mut ei auta ruveta pullikoimaan,
        muuten loppuu leivän tulo.se on vaan niin,että meitä ihmisiä on niin monenlaisia.toiset ovat (ne parhaimmat) niitä hiljaisia hissukoita ,jotka ovat kaikkein oikeuden mukaisempia,mutta sitten on niitä ulospäinsuuntautuneita,jotka hoitavat nämä luottamus tehtävät ihan ok.mutta silloin tällöin vinoilevat,meille hijaisemille,ja sehän on selvää,että nämä hiljaisemmat kärsivät sitten lomautuksissa,eli ovat ensimmäisiä lomautuksissa tai irtisanomisesa...en tiedä mitä tässä pitäisi tehdä...mennä kännissä maanantai aamuna töihin,ja sanoa mitä olen mieltä...No,,,haave tämäkin,mut ei muuta kuin koetetaan kestää.


      • carmster

        en ymmärrä mitä perseetpenkkiin vetämällä voitetaan ylipäänsä?

        Jos lafka on YT:ssä , niin sitä ei todellakaan auta lakkoilu vaan raaka työnteko. lakkoilijat onkin siis syytä potkaista ensimmäisenä, koska nimensä mukaisesti ne on YHTEISTOIMINTAneuvottelut, ja lakkoilijaan ei yhteyttä saa. mitä ne luottamusmiehet siellä tekee? mulla semmoset kokemukset että ne vaan lietsoo sitä kapinaa ja yrittää pitää KAIKKI työpaikat vaikka lakolla. voi tsiisus mitä hölmöjä


    • carmster

      toivottavasti teikäläinen lähtee ekana, noin tyhmiä duunareita ei kukaan ansaitse

    • YTK:hon

      pitäisi liittyä. Kohta koko pulju menee perseelleen kun porukka alkaa korvausta hakemaan. Luulen, että siihen jengiin on liittynyt paljon mm. Nokian työntekijöitä, eihän ne nyt sentään työläisten liittoon voi kuulua. YTK on kokoomuksen perustama ja kun se ajetaan nurin niin sitten loput rahat menee kokoomuksen EU-vaalirahastoon. Tämä on ennustukseni, eihän sellaisilla jäsenmaksuilla pitkään korvauksia makseta.

      • juttusi

        Liiton kassoissa on enemmän työttömiä kuin YTK:ssa. Jos hieman viitsit tutkiskella uutisia, niin huomaat, että sulla ei oo hajuakaan asioista. Laitan tähän vaikka tämän päivän Kansan Uutisten linkin yhdestä liitosta:
        http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/paperiliiton_j%C3%A4senist%C3%A4_yli_puolet_ytneuvotteluissa_1823254.html
        Myös muut liitot ovat poranneet samasta asiasta.

        Tältä keskustelupalstalta ja mediasta yleensä saat faktoja asioista, myös tilastoja löytyy asian tiimoilta ja ne osoittavat sinun olevan täysin väärässä. Olet varmaankin luottamusmies, et muuten voisi olla noin tyhmä ja tietämätön.
        Toinen asia, josta näytät olevan täysin tietämätön, on se, että työttömyyspäivärahasta kassa maksaa vain n. 5%. Se seikka, että YTK:n jäsenmaksu on halvempi, johtuu siitä, että siellä ei ole niin paljon ahneita välikäsiä jonottamassa niitä duunarin ropoja.
        Sinun ennustuksesi kumoutuu, sillä liittojen kassat ovat vaikeuksissa, koska jäsenmäärä vähenee jatkuvasti, mutta menot sen kun vain kasvavat, demarit tarvitsevat saman tuen kuin ennenkin. YTK:lla menee tällä hetkellä tosi hyvin, koska sinne palkataan töihin hommansa osaavia ahkeria ihmisiä toisin kuin liittojen kassoihin, jonne päästetään vanhat politrukit palkintovirkoihin.


      • YTK vaikeuksissa

        Lisäesimerkki:
        http://www.rakennusliitto.fi/?x20433=2451712

        Lisääkin löytyisi ja viime vuoden vertailutilastot kassoista, mutta kai jotain itsekin voisit tehdä. Ai niin oletkin liiton jäsen, joten joudut aina tyytymään huhupuheisiin ja propagandaan.


      • ylempänä

    • toimintamalli

      jos ei YTK:laista ole solidaarisuus eli ammattiliitoon kuuluminen aiemmin kiinnostunut, niin miksi pirussa hänen pitäisi irtisanomsissa saada tasavertainen kohtelu. Hei herätkää jo YTKn palvojat

    • vaan.

      Meidän firmassa lomautettu vain liiton jäseniä. Näyttää siltä, että jos lama jatkuu, niin lähtee muutkin liiton änkyrät. Mulla riittää hommia niin kauan kuin firmassa on yksi duunari jäljellä, kas kun teen alihankinta-hommia sellaiselle yritykselle, joka hakee lisää työvoimaa, joten tilauksia riittää.
      Tiedätkö muuten, että jos lakkoilette sen vuoksi, että saisitte järjestäytymättömät ulos, niin lennätte itse ensimmäisinä, sillä se lakko on laiton? Suomessa on järjestäytymisvapaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6033
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2833
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe