Paljonko työttömiä on kun jätetään huomiotta kaikki tilastokikkailut ja psykopaattien puuhastelut, oma arvioni on n 500 000 työtöntä.
Ennuste 100 000 lisää per vuosi seuraavat 4-vuotta. Tämä kaikkihan on tietysti työttömien syytä, työtön kyykkyyn, työtön ei ole ihminen. Tämä ajattelu tuntuu vallitsevan poliitikkojen keskuudessa, Suomessa tikittää aikapommi... .
Montako
3
197
Vastaukset
- yllä, ...
tuossa seuraavassa avauksessa. Pahasti meni oma arviosi alakanttiin !!!! Sitä se oikeisto-pimitys teetti, mutta sehän propagandan tarkoitus onkin, johtaa harhaan.
- puuttuu vain työpaikat
KUN TALOUDELLINEN TILANNE HEIKKENEE, HALLITUS PYRKII HEIKENTÄMÄÄN TYÖTTÖMYYSTURVAA JA TOIMEENTULOTURVAA.
ILMEISTÄ ON, ETTÄ HALLITUS ARVIOI TYÖTTÖMÄN PYSTYVÄN RATKOMAAN GLOBAALIN MAAILMANTALOUDEN JA SUOMEN TALOUDEN ONGELMAT JA TYÖLLISYYSKYSYMYKSET, JOILLE NÄEMMÄ HALLITUSKAAN EI VOI MITÄÄN!
KIITOKSEKSI VALLITSEVASTA TILANTEESTA, HALLITUS SIUNAA KYYKYTYSTOIMENPITEET. IRTISANOMINEN ON EUROOPASSA KAIKKEIN HALVINTA SUOMESSA, LOMAUTTAMINEN EI OLE MUUALLA EDES MAHDOLLISTA. SUOMI ON KEHITYSMAAKATEGORIASSA TYÖNTEKIJÄN SAAMIEN KORVAUSTEN SUHTEEN.
"Työttömyysturvaan raju heikennys
Suomalaisen työttömyysturvaa aiotaan karsia kovalla kädellä.
Työttömyysturvan rakennetta ollaan muuttamassa niin, että se kannustaa etsimään työtä. Työttömän työttömyysturva aiotaan jakaa työnhakukausiin ja niin sanottuihin aktivointikausiin.
Sosiaaliturvan uudistamiskomitea Sata aikoo myös nostaa työelämästä poistumisen ikärajan 60 vuoteen.
Työnhakukausien yhteenlaskettu pituus voisi olla yksi vuosi. Nyt ansioturvaa saa 500 arkipäivältä eli kahdelta vuodelta.
Työttömiä kannustettaisiin etsimään itsenäisesti työvoimakoulutusta. Aktiivitoimenpiteiden aikana maksettava tuki olisi parempi kuin työnhakutuki, kertoo.
Julkistettu tutkimus kertoi, että suurin osa suomalaisista haluaisi korottaa työttömyyskorvauksia parillasadalla eurolla, jotta summalla tulisi toimeen".- voi kai ymmärtää seuraavasti:
Tarkoitus on mahdollisimman tehokkaasti pudottaa työttömiä sosiaalitoimen tt-tuelle miinus 40%, näin saadaan säästöjä aikaiseksi. Mistä muustakaan "aktivoinnissa" voisi olla kyse, kun niitä töitä ei yksinkertaisesti ole. Aikapommi tikittää... .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h603639- 433546
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062811Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv462546Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151629- 321493
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211469Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801251