Auton tuonti Italiasta

Kokemuksia ?

Onko kukaan tuonut Italiasta autoa, onko Italian päässä kova paperihomma?

6

8441

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      ei varmaan kukaan ole italiasta tuonut,kaikki tuonti autot on tuotu saksasta tai ruotsista,vai mitä luulet.

    • varmaankin

      mutta on paras varata traileri, tai muu kuljetus ostokselle vaikkapa Saksan puolelle, siellä saa sitten autoon vientikilvet ilman muutaman viikon/paikallisten välikäsien aiheuttamia viiveitä.
      Italiassa käytetyn auton löytää helposti myös Saksasta ja byrokratia loistaa poissaolollaan. Mutta jos välttämättä haluat ostaa ja ajaa auton Italiasta, niin kannattaa hommata ensiksi joku luotettava kumppani sieltä päästä ja muutama viikko aikaa.

    • JoonasPoonas2
      • jupidupidaa

        Itselläni on clk 430,joka tuotu-03 italiasta,kaikki huollot kirjassa,ja pitää paikkaansa,ainoa outo on,että vaikka mersussa on sisätutka/varashälytin/ajonesto jne.alkuperäisinä,niin italjaano on lisinyt oman varashälyn,sisätutkilla lisää,joten kai siellä varastetaan autoja,vaikkei omani olekkaan urheiluauto,korkeintaan sporttinen.


      • Katsastaja Kari V
        jupidupidaa kirjoitti:

        Itselläni on clk 430,joka tuotu-03 italiasta,kaikki huollot kirjassa,ja pitää paikkaansa,ainoa outo on,että vaikka mersussa on sisätutka/varashälytin/ajonesto jne.alkuperäisinä,niin italjaano on lisinyt oman varashälyn,sisätutkilla lisää,joten kai siellä varastetaan autoja,vaikkei omani olekkaan urheiluauto,korkeintaan sporttinen.

        Pääsääntöisesti Italiasta tullut käytetty auto on ollut hyvin vaatimattomassa kunnossa, ehkä hieman "vajailla" papereilla.
        Myös merkillisiä kulumisia on havaittu kuten esimerkiksi kuljettajan lattiamatossa reikä kilometrien ollessa vain 42000km...
        Kannattaa huomioida myöskin ns, talvivarusteiden puuttuminen; EI penkinlämmittimiä, EI peilien lämmittimiä, EI imuilman esilämmitystä ( auto voi sylkäistä pakkasella öljyt kadulle) EI talvirenkaita, EI lohkolämmitintä

        Itse valitsisin jonkin ihan muun vaihtoehdon.


    • keybusin

      Tuon ammattimaisesti autoja Saksasta ja asun Saksassa. Yhä useammin törmään autoihin, jotka on tuotu italiasta Saksaan. Erityisesti suomalaiset asiakkaat lähettävät linkkejä, joissa auton on 1.000-3.000 euroa markkinahintoja halvempia ja siitä jo tiedän, että kyseessä on italiantuonti.
      Autoissa on yleensä huoltovihko kunnossa, kaikki huollot merkkiliikkeessä, vähäiset kilometrit ja edellinen lyhytaikainen omistaja esim. saksalainen konsulttitoimisto. Maalipinnan paksuusmittaus osoittaa säännölliseti, että auto on maalattu joko kokonaan tai osittain uudelleen eli auto on kolaroitu.
      Autot preparoidaan valmiiksi Italiassa (paperit, mittarit etc.)ja tuodaan sitten Saksaan. Täältä käsin onkin sitten lähes mahdotonta tarkistaa tietojen paikkansapitävyys. Itse kysyn aina ensimmäiseksi myyjältä auton alkuperää ja kauppa jää italialaisten kohdalta siihen.
      Mistähän johtuu, että tilastojen mukaan Saksan jälkeen tuodaan Suomeen eniten autoja Italiasta?

      Suomalaiset autokauppiaat tuovat siis hyvin paljon autoja suoraan Italiasta ja jäljet häivytetään vaihtamalla ajotietokoneen ja navin kieli ja vaihdetaan paperit. Alkuperäisiä rekisteriotteita ei tarjota nähtäväksi. Hyvällä onnella tarkkaan tutkiessa saattaa esimerkiksi varapyörän alta löytyä jokin unohtunut italialainen tarra.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      60
      14948
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      25
      2784
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      265
      2371
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      125
      1700
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1453
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      346
      1358
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1193
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1085
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      926
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      100
      853
    Aihe