Työttömän tilanne

^^^^^^^^^^^^^^^^

Työttömän asema oli 1980-luvun jälkipuoliskolla sekä suhteellisesti että absoluuttisesti parempi kuin nykyisin.

Työttömäänkin suhtauduttiin tuolloin kuin ihmiseen.

Työttömyyspäivärahan (työmarkkinatukea ei tuolloin vielä tunnettu) ostovoima oli reippaasti parempi kuin nykyisin. Sillä jopa tuli toimeen. Myös toimeentulotukea myönnettiin helpommin ja kohtelu sosiaalitoimistoissa oli inhimillisempää. Ilmaistyö oli täysin tuntematon käsite. Jos joku olisi unissaankaan ehdottanut palkatonta työtä, hänet olisi lynkattu.

Tuo osoittaa sen, ettei työttömyys ole riippuvainen työttömyystukien suuruudesta, sillä 1980-luvulla työttömyys oli olematonta, lähinnä kitkatyöttömyyttä. Ainut huoli oli se, että pelättiin 1990-luvun työvoimapulaa!!!

Työttömien asemaa alettiin heikentää 1990-luvun puolivälissä, kun säädettiin työmarkkinatukilaki ja tehtiin samalla heikennyksiä myös työttömyysturvalakiin. Tuosta alkaen työttömän tilannetta on heikennetty tasaisin väliajoin ja hyvinkin rajusti eikä loppua taida näkyä. Pohjanoteeraus on vuoden 2006 alusta voimaan tullut orjatyölaki.

Työtöntä pidetään syyllisenä työttömyyteensä eikä sitä, että on pula palkanmaksajista. Eikä myöskään sitä, että yritykset ahneuksissaan potkivat ihmisiä työttömiksi enemmän kuin tarpeen olisi. Käytetään siis olemassaolevaa tilannetta tunnottomasti hyväksi.

Suomalaisiin on siis iskenyt syntipukkiajattelu ja solidaarisuus on kadonnut. Konkreettisena se näkyy tämänkin palstaan häiriköistä, kiusaajista ja solvaajista.

4

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vika*

      Mikä vika on aloituskirjoituksessa, kun on pitänyt poistopyyntö tehdä?

      Kuka teki, kun tilaston mukaan lukijoita tässä vaiheessa 0? Sisäpiirin juttu?

      • joissa totuutta

        tuodaan esille, esitetään poistettavaksi ja mikähän se taho mahtaa olla?
        Johtavatko jäljet esimerkiksi työvoimahallintoon?


      • Niin'
        joissa totuutta kirjoitti:

        tuodaan esille, esitetään poistettavaksi ja mikähän se taho mahtaa olla?
        Johtavatko jäljet esimerkiksi työvoimahallintoon?

        ''Johtavatko jäljet esimerkiksi työvoimahallintoon? ''   

        Eiköhän tietynlaisten viestien poistopyynnöt tehdä virkatyönä. Siihen viittaa monikin seikka.


      • hyypiöt,
        Niin' kirjoitti:

        ''Johtavatko jäljet esimerkiksi työvoimahallintoon? ''   

        Eiköhän tietynlaisten viestien poistopyynnöt tehdä virkatyönä. Siihen viittaa monikin seikka.

        kuten työministeri. Pitäisi pyyhkäistä huitsin nevadaan tämän pallon pinnalta ilmaa pilaamasta, ihan näin epävirallisesti: NARSISTIT HIRTEEN.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      102
      6448
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      83
      4933
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      105
      3191
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      3032
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2235
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1616
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1211
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1192
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1106
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      884
    Aihe