Kävin tänään tullissa kun viime viikolla lähettivät minulle laskun jossa on autovero maahantuomastani autosta ja laiton verosta laskettu elv. tai alv. Veron eräpäivä on 27.3.2009. Sanoivat että pitää maksaa molemmat.
Osallistunko siis rikokseen jos maksan? Päätös on tullut ja alvin kanto on laitonta. Tuleeko minusta rikoskumppani Suomen valtiolle?
Miten toimin? En halua maksaa laitonta maksua ja odottaa palautusta kuusi kuukautta...
Osallistunko siis rikokseen jos maksan? Päätös on tullut ja alvin kanto on laitonta. Tuleeko minusta rikoskumppani Suomen valtiolle?
Miten toimin? En halua maksaa laitonta maksua ja odottaa palautusta kuusi kuukautta...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Omassa autossani autoveron eräpäivä on tämän viikon torstaina ja Tullista ilmoitettiin ystävälliseen sävyyn, ettei autoa saa kilpiin, jos ei alvielviä makseta (viivästyskorolla 11,5%).
Lupasivat kyllä palauttaa elvit viran puolesta sitten joskus (viivästyskorolla 2,5%).
Reilua, eikö totta?
kirjallisena ja perusteltuna.
Tämän jälkeen kantelu eduskunnan oikeusasiamiehelle ja oikeuskanslerille.
Paperit kannattaa myös lähettää tiedoksi EU komissiolle.
Mielenkintoista nähdä kuka pistää nimensä alle vaatimukseen toimia vastoin EYT:n tuomita? Voipi olla että saat nopsasti uuden päätöksen tai lisää maksuaikaa.
Tullin kanssa ei todellakaan kannatta jättää mitään puheiden varaan. Kaikki ohjeet joko sähköisesti tai allekirjoitetuksella varaustetulla paprulla.
Valtion ja tullin kohdalla peli pelattu ja edelleen vi**uillaan.
Voihan tulli viedä asian rosikseen ja yrittää periä maksut korkoineen, mutta loppupäässä eivät oikeusprosessin jälkeen ole oikeutettuja perimään korkoa tai maksua laittomaksi tuomitusta maksusta.
Kyllä suomen kansan oikeustaju tätä menoa vauhdilla rapisee.
1.4 voimaan tulevan lain verolaskenta perusteet vielä sekavammat kuin nykyisessä laissa. Saas nähdä minkälaisen sopan valtionhallinto itselleen keittävät.
Ne pistää laskun HETI perintään joku JUSTIN toimisto otaa siitä päältä monta sataa euroa perintäkuluja ja jos et maksa ne ulosmitaa viipymättä omaisuutesi ja mahdollisen palkkasi työnantajaltasi.
Varmista tämä asia vielä tullipiiristä, missä autosi on tullattu, mutta käsittääkseni Tullihallitukselta on tullut ilmeisesti tänään keskiviikkona ohje, ettei vireillä olevista veropäätöksistä tarvitse alv:n osuutta maksaa. Toisin sanoen Tulli mitätöi aikaisemman päätöksesi.
Näin ainakin minua informoitiin Tullista.
Hyvä jos ei tarvitse maksaa. Eräpäivä lähestyy.
Taidan pyytää ohjeet kirjallisena ja allekirjoitettuna. Pitänee myös varoittaa tullivirkailijaa että hän saattaa osallistua rikokseen jos vaatii minua maksamaan laittoman alvin.
Kiitos vinkeistä
Kannattaisko kutsua poliisi paikalle? Poliisi tulee paikalle, jos varastaa R-kioskista lehden. Entä jos Tulli "lainaa" yli tuhat euroa?
Jos pelleily ei lopu, niin ennemmin tai myöhemmin joku ottaa herneen nenäänsä ja vetää yksittäisen rivivirkailijan oikeuteen tehdyistä rikoksista. Ihme ettei vielä ole niin käynyt.
Jos olisin katsastusalalla tai Tullissa töissä, niin varmistaisin kyllä kaikki liikkeeni liiton juristilta. Sen verran huimia ohjeita tässä on viime vuosina nähty :D
Kyllä vaatimus laittoman veron maksattamisesta ylittää aivan varmasti "syytä epäillä" kynnyksen. Harmi ettei aloittaja saanut vaatimusta kirjallisena.