Miten on

on talvella esim. 3kk etelässä ja ilmoittaa sen työvoimatoimistossa, tuleeko sieltä palattua karenssi?
5233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...mutta kyseiseltä ajalta maksetut työmarkkinatuet menee takaisinperintään.

Tai no, saattaahan siitä tuommonen 8 viikkoa tulla myös karenssia. Perusteena se ettei ole ilman hyväksyttävää syytä ollut työmarkkinoiden käytettävissä.

Äänestä

Ei tuosta tule vielä karenssia, mutta jos kärähdät, niin se tietää takaisinperintää ja todennäköistä käräjäreissua. Kela on nimittäin hanakka haastamaan käräjille jo suhteellisen pienestäkin summasta.

Työttömyyskassa puolestaan takaisinperii ja erottaa jäsenyydestään. Ja saattaa sekin käräjille haastaa, jos riittävän suuresta summasta on kyse.

Äänestä
  • Kärähtää mistä??? Eikö sanonut ilmoittavansa työkkäriin.

    Äänestä

  • vauhkoat? kirjoitti:

    Kärähtää mistä??? Eikö sanonut ilmoittavansa työkkäriin.

    Jos ilmoittaa työkkäriin, niin ei matkan ajalta tipu mitään.

    Äänestä

Ei karenssia tule. Työkkärin kirjoissa olo on ihan vapaaehtoista. Vasta jos työkkäristä poissaolo ilman hyväksyttävää syytä kestää yli neljä ja puoli kuukautta, tulee työkkäriin palatessa 2 kk:n karenssi.

Tuo johtuu siitä, että työttömän on oltava työkkärin kirjoissa 6 kk:n aikana vähintään 6 viikkoa.

Tuossa lainsäännös:

Työmarkkinoilta poissaolo

Työnhakijalla, joka on ollut välittömästi työttömäksi työnhakijaksi rekisteröitymistä edeltäneiden kuuden kuukauden aikana työmarkkinoilla vähemmän kuin kuusi viikkoa, eikä voi esittää pätevää syytä poissaololleen, ei ole oikeutta työttömyysetuuteen 60 päivän ajalta työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumisesta lukien. Työnhakijan katsotaan olleen työmarkkinoilla, jos hän on ollut työssäoloehtoon luettavassa työssä tai työllistynyt yritystoiminnassa tai omassa työssä taikka ollut työvoimapoliittisessa toimenpiteessä tai ollut työttömänä työnhakijana työvoimatoimistossa.

Henkilöllä on pätevä syy olla poissa työmarkkinoilta sairauden, laitoshoidon, kuntoutuksen, asevelvollisuuden, siviilipalveluksen, vapausrangaistuksen, opintojen, apurahakauden, lapsen syntymän, alle kouluikäisen lapsen hoidon, vammaisen tai vanhuksen hoidon tai muun näihin verrattavan syyn johdosta. (19.12.2008/997)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jos työmarkkinatuella kirjoitti:

on talvella esim. 3kk etelässä ja ilmoittaa sen työvoimatoimistossa, tuleeko sieltä palattua karenssi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu