Voi herranen aika...

atlatl

...tätä nykyajan koohotusta!!!

Mistä tuo karvattomuuden ihannointi oikein tulee?
Mitkä markkinavoimat on saaneet ihmiset uskomaan,että karvattomuus on luonnolista??

Tietääkseni jatkuvasta karvojen ajelusta seuraa ennemmin tai myöhemmin iho-ongelmia.
Karvat alkavat kasvaa sisäänpäin ja aiheuttaa mm ajettumia ja tulehduksia.
Esim hien haihtuminen helpottuu karvoituksen ansiosta ja kehon lämpötalous on parempi.

Miksi ihmeessä maksaa itsensä kipeäksi siitä,että tekee itsensä luonnottomaksi.

Ja kyllä vaan,olen kokeillut lähes kaikkia konsteja karvanpoistoon aikanaan.
Ainoastaan laseria en ole kokeillut.
Mutta totesin sen sitten turhaksi,varsinkin kun niitä ihottumia ja tulehduksia alkoi tulla.
Hikoillessa tunsin itseni paljon nihkeämmäksi,kuin nyt normaalikarvaisena.

Tietysti ymmärrän niitä joilla on esim kovin tumma karvoitus vaikkapa jaloissa.
Eipä silloin ole kiva hameita käyttää.

4

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja koska

      Karvat on vaan rumia ja tuntuu inhalta. Yhhyh.

    • .........

      Ennen kuin joku alkaa vauhkoamaan hygieniasta, niin sanon muutaman sanasen.

      Monet tuntuvat pitävän esimerkiksi alapään karvoitusta epähygieenisenä. Että kun valkovuoto jää karvoihin. Mutta eihän karvojen poisto poista vuotoa. Itsellä karvattomana tuntui inhalta, kun se kaikki vuoto pääsi sitten leivämään laajemmalle, esmes pitkin peppuvakoa, sitten oli todella limainen/märkä olo pitkin päivää. Normaali joka päivä suihkussa käyvä ihminen ei jätä niitä vuotoja karvoitukseen pitkiksi ajoiksi, siksi bakteerikammo asiassa on aika kaukaa haettu. Ja karvojen alkuperäinen tehtävähän on ollut suojata herkkiä paikkoja pöpöiltä (vrt. nenäkarvat).Huhhuhh, tulipa ällöttävää juttua tuossa:)

      Se on kai se muuttuva kauneusihanne. Nyt muka miehiä niin ällöttää, jos on karvat. Vaikka vielä 20 vuotta sitten asiassa ei olisi ollut mitään ihmeellistä. Kuitenkaan evoluutiota ei tuossa ajassa ole voinut tapahtua. Kai se on jonkunlaista laumakäyttäytymistäkin, että kun nyt on trendikästä olla karvaton, niin jokaisen sitten täytyy olla.

      Tuohan karvattomuustrendi lähti pornoleffoista, joissa saatiin enemmän matskua näkyviin, kun ei ollut karvoja tiellä. Toisaalta itsekin karvattomuutta kokeilleena voin sanoa sen parantaneen hitusen seksielämää.

      Tulipa juttua noista alapääkarvoista. Mitä muihin karvoihin tulee, niin esteettinen silmäkin riippuu aika paljon ympäristöstä. Kun on tottunut pitämään karvattomia kainaloita kauniina, niin ei sitä sitten oikein muunlaisia osaa ajatella. Kai se liittyy siihenkin, että kun nyt miehet ovat karvaisempia, niin karvaisuus jotenkin liitetään maskuliinisuuteen ja siksi karvattomuutta pidetään naisellisena...Tai jotain.

      • tosi ällöö :P

        no hyi... valkovuotoa peppuvaossa. o_O

        juu kyllä mie ajelen peppu ja ylim. pimppa karvat veke. on ne vaan nii ällöjä. mua ällöttää miehilläkin persereiän ymp. olevat karvat. yäk.


      • atlatl
        tosi ällöö :P kirjoitti:

        no hyi... valkovuotoa peppuvaossa. o_O

        juu kyllä mie ajelen peppu ja ylim. pimppa karvat veke. on ne vaan nii ällöjä. mua ällöttää miehilläkin persereiän ymp. olevat karvat. yäk.

        ...sekin ällöäminen on.
        Ei ihminen luontojaan ala ällötä jotakin.
        Aina se oppii sen jostakin.Tietoisesti,tai tiedostamattaan.

        Pöheikköjä voi siisti,mutten missään tapauksessa ajais kokonaan pois.
        Kainalot mulla ei juuri kasvakkaan tuuheiksi,mutta alaakertaa pitää vähän lyhentää.
        Mutten missään tapauksessa suosittele ihan kaljuksi,se tosiaan lisää tulehdusriskejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5020
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1580
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1159
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1073
    5. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1069
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      959
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      723
    Aihe