Parisuhteeni on ollut katkolla jo vuosia. Hain pitkään seksiseuraa muista naisista, laihoin tuloksin. Sitten kolahti. Ilmoitukseeni vastasi nainen, jolla oli takanaan todella pitkään kestänyt parisuhde. Tapasimme, ja tutustuimme. Sovimme että tapaamme hotellissa kun molemmille sopii. Ensi tapaaminen räjäytti tajuntani. Tämä nainen oli kaikkea, mitä aina olin elämältä toivonut. Oli helppoa olla avoin ja rehellinen hänelle. Elämäni oli alamäessä, en enää haihattele joutavia, kun vain selviän elämässä eteenpäin. Tapailimme enemmän tai vähemmän säännöllisesti ja olimme meilitse lähes päivittäin yhteydessä. Nainen hukutti minut seksualisuuteensa, hellyyteensä. Mitäpä siitä seuraisi muuta kuin että rakastuin. RAKASTUIN todella! Voi elämän kevät, miltä se tuntui. Rajat tulivat hiljalleen vastaan. Nainen koki olevansa varmaankin kahlittu minuun, en tiedä. Pikku hiljaa huomasin hänen etääntyvän, vaikka kerroin etten odota hänen tuntevan samoin. Minulle olisi riittänyt vain tietoisuus siitä, että saan tuntea hänen ihonsa aika ajoin omallani. Nyt ajoin kaiken umpikujaan tyhmillä yrityksilläni paikata suhdettamme. Olen murheen murtama, itken tätä tämän tästä, eikä minulla ole ketään kenelle kertoa suruani. Rakastan häntä, ja tiedän lopunikäni kaipaavani hänen läheisyyttään, iloista ääntään, pehmeyttään, seksualisuuttaan. Ja tiedän, ettei kukaan tule koskaan ylittämään häntä. Jos rohkeuteni riittäisi, tekisin jotain peruuttamatonta. Minä, lähes 50v. mies, olen elämäni pahimmassa tilanteessa. Edes vankilatuomio ei ole tähän verrattavissa. Sieltä vapautuu aikanaan, mutta tämä tuska ja ikävä ei hellitä koskaan.
Se sattuu
4
993
Vastaukset
- tuon tunteen
eikä sitä pääse pakoon, sanoo 50v nainen täällä.
Tunteita voi hallita seurassa tiettyyn pisteeseen asti, mutta niille ei voi mitään.
Pettymys kun ei toiselle enää kelpaa tai ihokosketus ei enää jaksa kiinnostaa, koska molemmat pelkäävät tai ainakin toinen pelkää näyttää, sanoa, tuntea aidosti. Itsensä ja tunteidensa näyttäminen voi johtaa äkkieroon ja hylätyksi tulemiseen. Onko kyseessä hylätyksi tulemisen pelko vai kuoleman pelko?
Tästä tunteiden suosta ei pääse helposti ylös, mutta show must go on, joten hylkäämme helposti sen tärkeimmän rakkauden kohteemme eli itsemme.
Muista että elämä jatkuu ja myös sinun sydämesi kulkee eteenpäin...ja muista nobody will never break your heart in two again
- muuan nainen - atl61
ehkä sä "rakastuit" hänen seksuaalisuuteensa,etkä
häneen ihmisenä? Itsekin luulin vuosia rakastavani erästä miestä,kun seksi oli niin huippua ja tunsin,että olimme sielunkumppaneita. Asuimme useita vuosia yhdessä...Lopulta jätin hänet,koska huomasin että hän on petollinen.Kärvistelin "rakkaus"-suruissani monta vuotta;luulin,ettei kukaan koskaan pysty häntä korvaamaan. En edes
yrittänyt,vaan rakkaudenpelossani valitsin tunteettomat seksisuhteet. Vasta kun aloin arvostaa ja rakastaa itseäni,tunteet alkoivat hiipua.Tammikuussa tapasin miehen,joka päihitti tän exän mennen tullen seksissä. Vaikka se jäikin
siihen yhteen kertaan,se oli ratkaiseva askel siihen,että pääsin lopullisesti irti. Sen jälkeen olen luottanut voivani rakastua ihan oikeasti johonkuhun joskus,ja ollut treffeilläkin. Vielä ei ole tärpännyt,mutta olen toiveikas.
Minäkin olen lähellä viittäkymmentä ja tuntuu,että tunne-elämäni on paljon voimakkaampi kuin nuorena...Aina se ei tunnu hyvältä,mut tuntee ainakin elävänsä...
Tsemppiä sulle; "kiva?" lukea,että miehilläkin on noin voimakkaita tunteita. Olen aina luullut,että miehet ovat tunteettomia.. - ei kohtaa, toinen
rakastuu ja toinen jättää, kun haluaa olla itsenäinen???
- Kun rakakastuu
Riittänyt tietoisuus siitä, että saan tuntea hänet aina joskus lähelläni, pehmeän ihonsa kosketuksen, nähdä hänen vihreät silmänsä. Nähdä hänen nauttivan minusta, siitä kaikesta mistä itsekin nautin. Että olisin saanut olla se mies, joka saa saattaa hänet hekuman huipulle, sanalla sanoen tuntea itseni mieheksi. Nyt on vain surua, ikävää ja kaipuuta. Muistot sattuu, kyyneleet tulvahtavat silmiini,minulla, lähes 50v. miehellä. Se ei katso aikaa, ei paikkaa. Auto on pakko pysäyttää, vaikka moottoritielle, kun se ikävä valtaa mielen kesken matkan. Ei ole ketään joka voisi hänet elämässäni korvata. Ei edes nuoruuden rakkauteni voisi ottaa hänen paikkaansa.
Tunnen ahdistelevani häntä jos edes pienenkin viestin yritän laittaa. Niillä viesteillä olen yrittänyt saada hänet ymmärtämään, että rakastan häntä, en tahdo muuta kuin saan tuntea hänen kosketuksensa. Hän lupasi, että voisimme olla "kavereita"? Kavereita! Kyllähän niitä saa vaikka joka pubista, ravintolasta jne.
Voi helvetti, että vihaan itseäni! Olen aina ollut totuuden torvi, sanon mitä tunnen ja koen. On helppo olla, ei tarvitse peitellä mitään, salata tunteitaan. Nyt antaisin kaikkeni kyvystä olla kylmä, etäinen, juro ja hiljainen suomalainen tavallinen mies, jolla on joku rooli, millä peittää todellisen minänsä.Mutta mitäpä se auttaisi, pettäisin vain itseäni, kokeiltu on.
Rakkaus on niin ihanaa kokea näinkin. vaikka tietää toisen olevan vain seksin vuoksi matkassa, on taivaallinen tunne kyetä tuottamaan naiselle, sille oikealle naiselle tyydytystä, hyvää oloa.
Ymmärtääkö naiset tätä, että mies voi kokea asian näin? Ei sillä omalla tyydytyksellä niin suuri merkitys ole, minulle suuri osa sitä on nähdä rakkaani nauttivan. Se antaa voimaa, vahvuutta, tiedon että olen hänelle sillä hetkellä se tärkein asia, tärkein ihminen. Uskon, että moni mies ei osaa hänet nähdessään kuvitellakaan millaista naista katsovat! Itse vaistosin ensi tapaamisellamme jotain, halusin tuolle tunteelleni vahvistuksen! Sain sen, mutta siltikin se ylitti odotukseni.
Muistan lopun ikääni, kuinka yllätyin ensi kerrasta. Hän nautti kaikesta siitä, mistä minäkin. Siis kaikesta mitä mies voi naiselleen antaa, tehdä. Hellästi, rakastaen, halulla ja himolla. Tunnen hänen makunsa suussani, miedon ihanan naisen tuoksunsa nenässäni.
Herään näihin muistoihin yöllä avopuolisoni vierestä ja itken. Tuo nainen vieressäni ei tiedä mitä rakkaus voi olla. Meidän suhteessamme sitä ei ole ollut koskaan, tämä on pelkkää vahinkoa ja vääryyttä. Emme ole maanneet, (en sano rakastelleet) yli puoleen vuoteen. Sekin jäi yritykseksi. En halua häntä, hän kohtelee minua kuin lasta. Hyi helvetti että inhoan häntä. Kun saisimme talomme myytyä ja pääsisin pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925951
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv953017Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262065Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764