Palkaton työ

huonontaa huoltosuhdetta

Kyllä työvoimahallinto on tehnyt yhteiskunnalle melkoisen karhunpalveluksen sallimalla työn teettämisen ilman palkkaa ja ostamalla loispummiyrittäjiltä lumekoulutusta jonka taso on surkea. Olisinkin syytä tutkia työvoimahallinnon sidokset noihin loispummikonsulenetteihin ja loispummiyrittäjiin koska homma "haisee" pahasti... Mutta eihän näitä tutkita.

Nuo orjatyöt (=kaikki ne työt joista ei makseta palkkaa) huonontaa huoltosuhdetta kaksinkertaisesti. Koska jos niistä maksettaisi palkkaa niin verotulojakin kertyisi. Nythän ne kuluttavat veroeuroja kun loispummiyrittäjät ei maksa palkkaa vaan "palkan" maksaa yhteiskunta. Lisäksi ne aiheuttavat kilpailuvääristymiä joiden vuoksi rehellistenkin yrittäjien, joita onneksi on vielä suurin osa, maksamat verot ja palkat (joista maksetaan myös veroa) pienenevät.

Myöskään koulutuksen tasoa ei valvota mitenkään. Päin vastoin jos kurssilla olija ilmoittaa kurssin tasosta työkkäriin niin saa hän potkut kurssilta ja tapauksesta riippuen joko karenssin tai rangaistustyössäoloehdon. Väärinkäytöksiä ei tutkita.
Noilla hömppäkursseilla ei hoideta nykyistä työttömyyttä eikä paikata kyllä mahdollisesti ehkä tulevaa työvoimapulaa vaan koulutuksen tasoa on nostettava.

Yllämainittu touhu on paitsi epäisänmaallista myös rikollista josta pitäisi rangaista ankarasti. Ensimmäisellä kerralla voisi joutua jalkapuuhun kirkon eteen sunnuntaipäiväksi ja toisella kerralla sitten suoraan saunan taakse ja … Mutta koska koko touhu on valtiovallan erityisessä suojeluksessa niin tuskin mitään tapahtuu ennen kun …

En muuten usko tuohon tulevaan työvoimapulaan. Siitä kun olen kuullut jo 80-luvulta lähtien että "muutaman vuoden päästä on työvoimapula". No sitä ei ole koskaan ollut eikä tullut eikä tule olemaan eikä tulemaan.

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuo huijarifirmathan on aina

      jonkun päättäjän tuttujen firmoja, oma napa saa vähän lisää, yhteisestä kassasta katoaa suuret rahat samalla
      syytä olisi tutkia, mutta kuka niitä tutkisi? viranomaiset suojelevat toisia viranomaisia, kaikki ovat samaa roistojoukkoa.
      Viime lama toi leipäjonot. Ne ovat nousukautena pidentyneet. Siitä vaan veikkaileen mitä tämä lama tuo, nyt etla jo ennusti 6,5 prossan pudotusta tänä vuonna eli samaa kuin viime lamassa jo melkein koko laman aikana, ennustavat ensi vuonna nousua. Nyt kumminkin kansa on jo leipäjonoissa, tästä lamasta tullee varsinainen tappolama. Viime laman aikaan vielä ei ollut orjatöitä yms.

    • ==..-----___

      Samaa mieltä. Ainoa eroava mielipide tulee tuosta työvoiman tarppeesta. Kotomaassa kun kaikki "koulutetaan", kuka tekee duunit???



      =DW=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2742
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      17
      2291
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe