Pikkuletit

Hei! Elikkäs miten hiukset tykkää täälläsistä pikkuleteistä, ei siis mistään lisäkkeistä, vaan ihan omasta hiuksista tehdyistä pikkuleteistä. Kuluttaako pahasti hiusta? Kauanko yleensä kestää?
3197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...yliluonnollisen paksut hiukset, niin pikkuletit ilman lisättyjä kuituhiuksia ovat yleensä litteät ja aika kamalan näköiset. Eli suosittelen laittamaan kuitua joukkoon.

Jos hiuksia käsittelee hellävaraisesti esim. pesun yhteydessä, niin eivät pikkuletit niitä juurikaan rasita. Koska hiukset tulee pestyä harvemmin, eikä niitä tarvitse rasittaa muotoilulla, niin voi jopa olla että hiukset eivät rasitu edes yhtä paljoa kuin ilman lettejä.

Tosin jos leteissä on todella paljon lisättyä hiuskuitua ja ne ovat pitkät, niin ne voivat olla niin painavat että kiskovat hiuksia juuresta, mikä ei tietenkään ole hyväksi. Eli lisäkuitua kohtuullinen määrä.

Lettejä purkaessa lähtee aika paljon hiuksia, mutta se johtuu siitä, että niitä on luonnostaan irronnut sinä aikana kun letit on olleet päässä, mutta ne eivät ole päässeet tippumaan ja tippuvat sitten kerralla lettejä avatessa.

Äänestä
  • omistan tyypillisen suomalaisen ohuet, hennot hiukset, joten taidanpa miettiä vielä toisenkin kerran:)

    Äänestä

  • kiitos vastauksista! kirjoitti:

    omistan tyypillisen suomalaisen ohuet, hennot hiukset, joten taidanpa miettiä vielä toisenkin kerran:)

    ...pikkuletit useamman kerran, ja monesti en ole lisännyt kuiduilla lainkaan pituutta, vaan ainoastaan laittanut niitä hieman mukaan jokaiseen pikkulettiin, että lopputulos on tuuheamman näköinen. Jos lisäkuituja ei ole, niin letit jäävät helposti joko todella ohuiksi tai niitä tulee vain muutama...

    Jos juuri oikean sävyistä kuitua ei löydy, niin kannattaa sekoittaa kahta eri väriä. Saat "luonnollisen" näköiset letit (eli niin ettei näytä erityisesti siltä että olisi lisätty kuitua) siten, että hankit puntin hieman omien hiustesi sävyä vaaleampaa ja puntin hieman tummempaa kuitua, ja otat kumpaakin pienen nipun jokaiseen lettiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymyksiä kirjoitti:

Hei! Elikkäs miten hiukset tykkää täälläsistä pikkuleteistä, ei siis mistään lisäkkeistä, vaan ihan omasta hiuksista tehdyistä pikkuleteistä. Kuluttaako pahasti hiusta? Kauanko yleensä kestää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu