Hei olen kuppikoon 70AA:n omistava nuorinainen ja olisin kovasti kiinnostunut noista silikoneista. Olen ajatellut ottaa koon 80A. Onko mahdollista ottaa noin pienestä koosta noin paljon suurempi ?
Lisäksi haluaisin tietää hinnoista ja teidän omia kokemuksianne silikoneista. Onko silikoneissa muuten jotakin riskejä ?
Lisäksi haluaisin tietää hinnoista ja teidän omia kokemuksianne silikoneista. Onko silikoneissa muuten jotakin riskejä ?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Oletkohan ymmärtänyt jotain väärin. Kun laitetaan implantit, mitta rinnan alta ei lisäänny, eli kokosi säilyy edelleen 70:ssä. Kuppikokokirjain muuttuu implantin koon mukaisesti (esimerkiksi minulla 300 cc implantilla AA:sta pieneen C:hen).
Tuo ajattelemasi yksi kuppikoko on helppo toteuttaa pienellä implantilla. Minulla lääkäri ei suostunut suurempaan implanttiin kun lähdin samasta kuppikoosta kuin sinullakin, ettei olisi tullut ongelmia liian suuresta lisäyksestä (mm. raskausarpia). Jos rinnat ovat olleet joskus suuremmat ja kudokset venyneet, voidaan kerralla suurentaa enemmänkin.
Hinnoista on puhuttu täällä aiemmissa keskusteluissa. Itse kävin Laatukirurgialla ja sain hyvän hoidon kohtuuhinnalla.
Onhan noita riskejä, mutta nykyisin ne ovat vähentyneet. Komplikaatioita voi tulla kuten muissakin leikkauksissa (mm. tulehduksia). Näistäkin on keskusteltu aiemmin, joten kannatta lukea vanhempiakin viestejä.
Kerroit olevasi nuori nainen, niin epäilen ettet ole vielä hankkinut lapsia. Mikäli aiot hankkia, odotus ja imettäminen kasvattaa useimmiten rintoja luonnollisesti (ei kaikilla). Muutenkin ikä tuonee lisää kokoa rintoihin.