Tuoksut ja hajut

muistokysely

Mistä tuoksuista sinulle tulee muistoja mieleen? Mikä tuoksu saa sinut palaamaan ajassa taaksepäin? Mitkä ovat hyviä, mitkä huonoja tuoksumuistoja?

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mut menkööt uusiksi

    • niminen hajuvesi Yves Rocherilta tuo teinivuodet mieleen. Pitäisi varmaan joskus kokeilla uudestaan, en tiedä onko tuota enää olemassa, mutta jotain jossa on magnoliaa. Tuliskohan nuorekas olo? Samaan tuoksu-yhdistelmään kuului myös menthol-tupakat ja tutti-frutti-purkka:) Epämiellyttvä lisä samaan aikakauteen oli lonkeron haju(maku), jäi ensimmäiseksi ja melkein viimeiseksi lonkero-kokemukseksi.

      Kauemmas lapsuuteen asti, ala-asteelle yhdistyy hieman pohjaan palaneen mannapuuron haju. Haju on ristiriitainen, ei niin hyviä, eikä toisaalta huonoja muistoja. Mielikuva asfalttipihasta ja kirkkaasta (huhtikuisesta?) auringonpaisteesta. Päällä kahiseva kevättakki ja tuuli piiskaa pitkää tukkaa, joka lentää naamalle. Kiipeilytelineellä on tungosta.

    • olin isävainaan kanssan jasmiinipuskassa:)
      Isä sanoi:"Eiks ole hieno tuoksu?", minä 6v totesin,että;"On, mut kuka tänne on paskantanu?":D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1350
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      750
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      312
      601
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      585
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe