http://www.blocket.se
Valitkaa ensin kartalta vaikka "Stocholms län" ja seuraavalla näytöllä voi halutessa vaihtaa "Hela Sverige" kategorie -> "bilar" SÖK. Tulee pari lisäkenttää joissa voi määritellä auton vuosimallirajat ja ajokilometrirajat ja vapaaseen kenttään kirjoittaa halutun auton nimen ja mallin. Hiukan kökkö hakukone mutta pärjäilee kyllä. Kun vielä muistaa, että 1 mil = 10 km. ja 1 eur = 9 kruunua niin siitä pääsee vertaamaan naapurimaan tarjontaa. Hakukulut ovat murto-osa saksareissusta joten vähän "ylimääräistä" voi ja kannattaa maksaa. Yksi esimerkki: http://www2.blocket.se/view/1825919.htm?l=0&c=1&city=0
Valitkaa ensin kartalta vaikka "Stocholms län" ja seuraavalla näytöllä voi halutessa vaihtaa "Hela Sverige" kategorie -> "bilar" SÖK. Tulee pari lisäkenttää joissa voi määritellä auton vuosimallirajat ja ajokilometrirajat ja vapaaseen kenttään kirjoittaa halutun auton nimen ja mallin. Hiukan kökkö hakukone mutta pärjäilee kyllä. Kun vielä muistaa, että 1 mil = 10 km. ja 1 eur = 9 kruunua niin siitä pääsee vertaamaan naapurimaan tarjontaa. Hakukulut ovat murto-osa saksareissusta joten vähän "ylimääräistä" voi ja kannattaa maksaa. Yksi esimerkki: http://www2.blocket.se/view/1825919.htm?l=0&c=1&city=0
Vastaukset 10
Vanhimmat
Toihan on hyvä esimerkki Ruåtsin autosta. Kannattaako Ruotsista hakea autoa joka on roudattu Saksasta? Osta mieluummin täältä joltain jobbarilta niin ei tuu olenkaan hakukuluja...
kyl mun mielestä kannattaa vielä hakea itse.
PS.jobbari itsekkin;)
Täällä jobbarit myyvät autoja ilman mitään kuluja ja omaa "provikkaa"? Taidat olla aika hyväuskoinen? Jos heittäisin sellaisen väitteen että minimissään 20% toteutuneesta myyntihinnasta jää jobbarille hyvää niin saatan olla vielä aika varovainen arviossani.
varovainen olet, kävin rinta-jupeilta kysymässä autoni vaihtoa, tiesin kyllä etukäteen ettei siitä mitään tule mutta touhun räikeys ihmetyttää.
tarjosivat autostani noin 20000 eur ja samaan aikaan pyytävät enemmän ajetusta ja vähemmän varustellusta muuten samanlaisesta autosta 30000 eur.
autoni on kuorma-autoksi rekisteröity jolloin ei ole pelkoa arvon alenemisesta verotuksen takia, siellä kyykytetään oikein tosissaan.
ko. tapauksessa voittoa olis tulla jotain 40 %%%,
kauppa se on mikä kannattaa???!!!???
Tässähän tämä karmeus nyt nähdään oikein esimerkin kanssa; autosi oikea markkinahinta ( siis millä kauppa syntyy ) on siis n.20,000 /autokaupan sisäänostohinta - 25,000 (todennäköisesti suoraan myydessäsi saatava hinta??).
Autoliikkeen pyyntihinta on 30,000. Arvatkaas mistä Tulli ottaa verrokkihinnan?? Eli tässäkin tämä autoverokuvio on täysin p-eestä, oikea verrokkihintahan olis tietysti sisäänostohinta, jonka senkin saa AutoDatan tietokannoista muuten...
No, hyvä puoli on se,että Saksasta tuon samaisen vehkeen saa alle tuon 20,000 €.
Tarkennan hieman ensimmäistä vastaustani, jotta se selviää kaikille. Kaverin esimerkki autohan on melko selvästi jonkun jobbarin saksasta roudaama, täten uskon että provikat se ruåtsalainenkin jobbari ottaa. Joten jos haluaa kerran haluaa antaa rahaa jobbarille, mielestäni on tyhmää lähteä tekemään sitä ruotsiin asti.
Voi olla että tuo on tuontiauto mutta on siellä paljon "Svensk såldeja" tai "sv-såldeja" myöskin. Ainakin Volvot ovat ihan asiallisissa hinnoissa ja kuten sanottu, hakukeikka on helppo ja käy vaikka pienestä lomamatkasta jos tulee hukkareissu. Saksaan ei viitsi hukkareissuja montaa kertaa tehdä.
Kirjoitit: "Hakukulut ovat murto-osa saksareissusta".
Hakukulut Ruotsista ovat varmaankin keskimäärin alhaisemmat kuin Saksasta, mutta ei se tarkoita,että Saksan reissu välttämättä kallis olisi.
Lennän itse Niederrheinin kentälle (lähelle Düsseldorfia), mukana on pari perheen naista. Taitaa tulla Helsinki-Vantaalle bussilla meno kalliimmaksi kuin tuo lento (87 €/ 3 henkeä). Kahden vuorokauden autonvuoka on n. 120 € ja siltamaksut yhteensä 60 € ja koko porukan (myös auto)matka Tukholmasta Turkuun SkyWindillä 90 € (sis. aamiaiset). Sitten vielä hieman asumiseen (35 €/yö), ruokaan ja bensoihin.
Kun tammikuun 1. päivän aamuna palaamme lomamatkalta saksasta ovatkin uudet säännökset jo voimassa (en tarkoita autoveroa) ja tuontiauton takakontissa on kohtuullinen täydennys viinikellariin.
Ei mielestäni ole kallis lomareissu, eikä arvokas autonhakumatkakaan.
Kerroit että tammikuun eka päivän jälkeen on eri säännökset voimassa mitä säännöksiä tarkoitat. Tuleeko arvonlisävero poistumaan tullihinnan lisäksi? Annappa pikku vinkki.
alkoholijuomien tuonnin osalta. Tiedossa ei ole mitään järkeviä muutoksia autoveroihin ja käytettyjen autojen tuontiin vuoden vaihteessa ja tuskin tulee meidän päättäjiltä muutenkaan kuin pakon edessä. Niin ovat autokauppiaat onnistuneet korruptoimaan päättäjät ja ylimmän virkakoneiston!