hendrix kävi suomessa v.-67.olisko täällä oikeesti olemas vielä elossa olevia jotka on ollu silloin paikan päällä?kertokaa jälkipolville siitä historiallisesta keikasta ,jos muistatte(:
historiaa
3
329
Vastaukset
- Ornitolo-laryngologi
En jimia, mutta viela sitakin ennen 2 kertaa JATP (mukana Lester, Monk, Krupa jne), sittemmin Dexter Gordon ja Archie Shepp. Coltrane multa ja ivaliin, taisin olla ulkomailla.
- Oolofi
...piti mennä kuulemma katsomaan Henkkaa, mutta sille tuli kuulemma joku este.
- Kissa S.
Hendrixin konsertti oli ajan mittapuun mukaan "kovaääninen". Rytmi-lehdessä pohdittiin, onko näin kovaa tarpeellista lainkaan soittaa (huom. Beatles lopetti live-keikkailun, koska yleisö huusi niin kovaa, etteivät soittajat kuulleet omaa soittoaan).
En ollut itse paikalla, mutta olen tavannut parikin heeboa, jotka muistelevat konserttia vieläkin ... meni kuulemma luihin ja ytimiin.
Jimi ei ollut just silloin ihan vielä kuuluisuutensa huipulla, ja kulttuuritalossa oli vapaitakin paikkoja paljon. Antti Einiön tv-ohjelma oli Nuorten Tanssihetki, jossa Jimi olisi halunnut soittaa oikeasti, mutta Einiö pysyi lujana: soitto tulee levyltä ja sä vaan auot suutasi. Telkkariohjelman toinen tähti oli Cat Stevens.
Niinjuu ja Jimi ei päässyt Kalastajatorpalle sisään, kun ulkoasu oli epäasiallinen. Einiö taisi viedä sen sitten Zillertalin naistentansseihin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1785042- 141681
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1231484Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91373Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491090Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297952- 190915
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7760