Moikka! aloitan oman paaston maanantaina, pääosin mehupaasto mutta maitookin siitä löytyy.
kuinka pitkään olette olleet paastolla ja kuinka paljon teillä on painoa pudonnut.
Itse haluaisin pudottaa 20-30 kiloa. kuinkahan pitkään pitäisi mehupaastolla olla??
onks kukaa ees pudottanu niin paljoo mehupaastolla?
tai jollain muulla paastolla?
kiitos vastauksesta :)
EI MORAALISAARNOJA KIITOS!
kuinka pitkään olette olleet paastolla ja kuinka paljon teillä on painoa pudonnut.
Itse haluaisin pudottaa 20-30 kiloa. kuinkahan pitkään pitäisi mehupaastolla olla??
onks kukaa ees pudottanu niin paljoo mehupaastolla?
tai jollain muulla paastolla?
kiitos vastauksesta :)
EI MORAALISAARNOJA KIITOS!
Vastaukset 9
Vanhimmat
vähän päälle 10kg.Takasin tuli 4kg
kiitos paljon vastauksesta eli sit se ois mulla niinkun 60 päivän mehupaasto kokemus edessä! ^^
elikkä toukokuun loppuun pitäisi sinnitellä että olisi tarpeellinen kilomäärä poissa!
ja sit vielä yks kyssä! mitä te ootte sit suuhunne pistäny teijän mehupaastolla? itse olen tehnyt oman mehupaaston, jossa tosiaankin on vähän maitoakin mukana.
Eli mitä te ootte syöny ku ootte laihtunu? tai siis oikeastaan juonu :DD
kiitos vastauksista!
ole laihdutus/painonpudottaminen, vaan vallan muut asiat.
Et kai nyt ihan aikuisten oikeasti usko, että jos olet 60 päivää mehupaastolla (ja sitä maitoa lisänä), niin AUTOMAATTISESTI saavutat sitten sen päämääräsi toukokuun lopussa???!!!
mähän sanoin että ei moraalisaarnoja!!
kuinka paljon on muut laihtuneet, missä ajassa ja mitä syömällä? tai juomalla?
Tuo on vain itsepetosta.En usko, että kovinkaan moni edes pystyis olemaan 60 päivää paastolla ja jos pystyisikin, niin olisi siinä vaiheessa todella huonossa kunnossa. Tiedän, mistä puhun, sillä jouduin paastoamisen takia sairaalaan ja hengenlähtö oli lähellä. Ja olin paastolla vain 30 päivää. Että neuvoisin menemään lääkärin juttusille, voisit löytää juuri sulle oikean tavan laihduttaa, jos siihen kerran on todella tarvetta. Paasto ei todellakaan ole laihdutuskeino.
olet paastonnut,jos on hengenlähtökin ollut lähellä.
Et ainakaan oikea oppisesti se on varmaa.
Itse paastonnut 32pv ja elossa ollaan edelleen.Muutenkin paasto sujui todella hyvin.
Ei ollut edes päänsärkyä ja olo oli virkeä koko paaston ajan.
Mahdoitkohan juoda tarpeeksi nestettä ja tehdä jokapäiväiset suolihuuhtelut?
Paasto ei ole laihdutuskeino siinä olen samaa mieltä,mutta se on erittäin hyvä startti ruokavalion muutokselle,joka yleensä automaattisesti johtaa laihtumiseen.
Suosittelen siis lämpimästi paastoa kunhan se tehdään oikein ja ehdottomasti omaa kroppaa kuunnellen.
saa ostettua? millaisia mehuja olette juoneet? saako maitoa juoda ollenkaan, kahvia?
Suolihuuhtelupussin saa ostettua apteekista. Se maksaa ehkä euron, jos sitäkään. Itse paastosin 12pv ja koko sen ajan oli erittäin virkeä olo ja harrastin normaalisti lenkkeilyä ja kuntosalilla käyntiä koko tuon ajan. Noudatin Vogel.fi -sivujen paastoa ja painoa lähti pysyvästi 6kg tuon 12 päivän aikana. Olen 170cm ja painoa oli paaston aloittamis hetkellä 68kg. Tarkoitukseni ei ollut laihduttaa vaan puhdistaa elimistö kuona-aineista, jotta olisi helpompi aloittaa hyvä ja terveellinen ruokavalio. Oloni oli paaston aikana ja jälkeen paljon virkeämpi kuin ennen ja kilot lähtivät vähän kuin extrana. Luontaistuotekaupoissa myydään valmista Vogelin paastopakettia ja se maksaa noin 50e (sis. suolihuuhtelupussin). Itse kokosin omat tuotteeni hyllyltä: Mustaherukkamehu Vihannesmehu Puolukkamehu Wellness -mehu Cynarauutetta (lisätään muutama tippa juomaveden joukkoon, puhdistaa maksaa ym.) Paastoteetä Herbamare -kasvislientä Suolihuuhtelupussi Paaston aikana saa juoda ainoastaan luomumehuja (Biottan on hyvä merkki), joita saa siis ostettua luontaistuotekaupoista. Normaalien elintarvikekauppojen mehut sisältävät sokeria ja säilöntäaineita. Kahvi, tee ja muut kofeiinipitoiset juomat ovat myös kiellettyjä paaston aikana. Paaston aikana juodaan paastoteetä (sis. useita yrttejä yms.) muutama kerta päivässä. Paaston aikana tein suolihuuhtelun kaksi kertaa päivässä. Alkuun aristin paljon ja jopa pelkäsin tehdä sen. Yllätyin positiivisesti. Se oli helppoa ja täysin kivutonta. Pipetin pää on todella pieni ja veden valumista ei tunne juuri lainkaan. Kun mahassa tuntuu painetta, vedentulo katkaistaan ja istutaan pöntölle odottamaan tyhjentymistä. Kuona-aineet poistuu elimistöstä ja tulee todella hyvä ja kevyt olo! Onnea yritykseen ja onnistumisia keventämiseen! Paasto on hyvä tapa puhdistaa elimistö ja aloittaa laihdutus. 7pv ensin paastoilua ja sen jälkeen painonvartijoiden pisteitä laskemaan! Lisätietoja paastosta: vogel.fi
Miten meni paasto? Itselläni nyt 2viikkoa takana ja 12kg lähteny! siis vettä ja lihasta suurin osa, mutta onneks myös hieman rasvaa, jipii! Tosi hyvä ja helppo keino parantaa ruokatottumuksia, suosittelen lämpimästi kaikille terveille. Juon vogelin luomumehuja. (Huom. max.400kcal per päivä!) Ja paljon lepoa ja raitista ilmaa.