Mistä ATM ja YTM -termit ovat saaneet alkunsa? En ole niin aktiivisesti seurannut palstaa ja olisin utelias tietämään. Olisi myös mielenkiintoista tietää, käytetäänkö niitä missään muualla kuin täällä. Esimerkiksi wikipediassa ei ATM:lle ollut samaa määritelmää kuin tällä palstalla.
Lutkittelijat ja muut peruskäyttäjät
rkgfrhaä
3257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...ATM ja YTM ovat Panu Höglundin keksimiä termejä.
Huono huumori. Jos joku miettii näitä tosissaan, niin kyseessä on lähinnä huono itsetunto.
Usenetissä niitä käytettiin 2000-luvun alussa - ehkä jo aiemminkin - tosin varhaisimmat hakutulokset näyttäisivät sijoittuvan vuoteen 2002. Markkina-arvoteoriasta on näemmä keskusteltu jo 2001.
http://groups.google.com/group/sfnet.keskustelu.ihmissuhteet/search?q=ATM&start=10&sa=N&
http://groups.google.com/group/sfnet.keskustelu.ihmissuhteet/browse_thread/thread/1ec3bbb175955d1a/b33a41c736cf7df3?lnk=gst&q=markkina-arvoteoria#b33a41c736cf7df3
Muistelen kuitenkin, että termistö olisi jopa vanhempaa perua. Joka tapauksessa esimerkiksi Panulle ei niiden keksimisestä voi kunniaa antaa, ainoastaan niiden viljelemisestä. Itse aloitin ATM-puheet joskus vuonna 2004, kun kuulin niistä Ihmissuhteet & Tasa-arvo -blogin kautta.
Lutkittelijoihin ja muihin Suomi24-trolleihin ne eivät taas liity millään lailla. He ovat vain haaskalintuja, jotka käyttävät hienoja perinteitä vammaisesti hyväkseen.