Monen henki haisee....

Miksi ette pese hampaitanne? Jos legot mätänee suuhun niin revittäkää hemmettiin ne, niin ei muiden tarvitse haistella. Etenkin miehet ja monet naiset, TE HAISETTE!
7863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

HENGITYS HAISEE AIVAN PASKALLE.

Äänestä

Monella on hammaskiveä joka haisee ja ei auta vaikka hampaita pesee useamman kerran päivässä. Itselläni ei ollut reikiä, mutta hammaskiveä oli ja ennen poistoa tuppas välillä henki haisemaan. Nyt ei ole enää haissut :)

Äänestä
  • oleva töhnä haisee kuin tunkio, jos on useempi päivä puhdistuksen välissä. Hampaani ovat niin tiiviisti,ettei välejä harjalla saa puhtaaksi.

    Äänestä

Ei puhdista hammasvälejä: siellä on monen päivän mätänevät ruuantähteet, hammaskivet ja ientulehdus-->ne HAISEE, kuin viemäri!

Jonkun suu voi haista niin pahalle, että esim. koko bussi haisee sen jälkeen. Tekisi mieli välillä huomauttaa.

Joskus voi olla todella huoliteltu/"hieno" ihminen, mutta hampaat/suu kamalassa kunnossa. On se niin outoa ettei suuhygieniaa hoideta kunnolla, jos kaikki muut hoidetaan.

Ja mitkään suuveden purskuttelut ei sitä hajua vie mennessään vaan hammasharja ja hammastikku/hammaslanka/hammasväliharja!

Suuvedet kun ei poista plakkia, sanoivat telkkarissa mitä hyvänsä!

Äänestä

Hampaitaan?

Joku saattaa harjata vain kerran pv:ssä ja luulee sen riittävän?

Miksi silti suositellaan hampaiden harjausta kahdesti päivässä ja myös hammasvälien puhdistusta.

Äänestä
  • Jos pesee kerran päivässä huolellisesti se ei ole hoitamatta jättämistä ja riittäväkin jos ei omista tosi helposti reikiintyviä ja hammaskiveä kerävää kalustoa. Hammasvälit jää monelta puhdistamatta. Suomalaiset ei ole edelleenkään oppineet kuin hammasharjan käytön, hammasväliharja, hammaslangan ja oikean mallisen hammastikun käyttö on harvinaisempaa.

    Äänestä

  • On ok kirjoitti:

    Jos pesee kerran päivässä huolellisesti se ei ole hoitamatta jättämistä ja riittäväkin jos ei omista tosi helposti reikiintyviä ja hammaskiveä kerävää kalustoa. Hammasvälit jää monelta puhdistamatta. Suomalaiset ei ole edelleenkään oppineet kuin hammasharjan käytön, hammasväliharja, hammaslangan ja oikean mallisen hammastikun käyttö on harvinaisempaa.

    Kyllä 2X on suositus. Ainoastaan ne onnelliset, jotka eivät ole saaneet kariesbakteereja, eivät kärsi rei'istä, mutta kaikki muut kärsivät. Plakkia alkaa kertyä jo tunnin kuluttua hampaiden puhdistuksesta hampaiden pinnoille. Suomalaiset ovat Euroopan laiskimpia hampaiden pesijöitä pesukertojen mukaan. Ja hampaiden välit pitää myös puhdistaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyi kirjoitti:

Miksi ette pese hampaitanne? Jos legot mätänee suuhun niin revittäkää hemmettiin ne, niin ei muiden tarvitse haistella. Etenkin miehet ja monet naiset, TE HAISETTE!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu