Yasmin ja H-lvetilliset oireet

Olen syönyt nyt Yasmineja jo hiukan yli vuoden ja kävin vasta uusimassa reseptini... Nyt kuitenkin tajuan kärsineeni jo pitkään oireista jotka on tulleet luullakseni tuon pillerien aloituksen myötä... Eli limakalvojen ääretön kuivuminen ja rikkoutumisherkkyys (yhdyntä sattuu lähes joka kerta ihan tajuttomasti, oli liukastetta tai ei), häiritsevästi lisääntynyt valkovuoto, lievä ihon kukkiminen, rajut mielialavaihtelut, tuntuu lähes kuin olisin ihan eri persoona kuin ennen pillereitä. Tuntuu että olen ihan suossa näiden oireiden kanssa!!! Uusiessani reseptiä olin sairaslomalla ja sen verran kipeä että halusin vaan nopeasti kotiin joten en alkanut väittelemään lääkärin kanssa pillerimerkin tai ehkäisymenetelmän vaihdostakaan sitten... Nyt kaduttaa. Minulla on resepti vuodeksi eteenpäin, mitä tehdä. Voinko olla käyttämättä sen ja varata uuden ajan jotta voisin tehdä tälle jotain? Auttakaa. Tuntuu että pilaan jo parisuhteeni tällä, mieskin todella kärsii tilanteesta kun mua sattuu joka kerta ja olen jo ihan luonnevikainen... Olen miettinyt kuparikierukkaa mutta lukenut myös että sitä ei mielellään laitettaisi synnyttämättömille. Onko näin?
8577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos oireet eivät ole tuohon mennessä häipyneet vaihda ihmeessä merkkiä. Lääkäri osaa varmasti auttaa paremmin kuin kukaan täällä. Voi olla että toinen pillerimerkki ei aiheuta mitään sivuoireita! Kierukan laittaminen voi olla kivuliasta ja vaikeaa, puhu siitäkin lääkärin kanssa, mutta varmaan kannattaa ensin kokeilla toista merkkiä yhdistelmäpillereitä ja/tai minipillereitä.
Kukaan ei pakota sinua hakemaan saamasi reseptin pillereitä, mutta kannataa varmaan jatkaa pillereitä, sillä jos saat reseptin toiseen pillerimerkkiin ja olet lopettanut vanhat, joudut odottamaan oikeita menkkoja ja niiden luonnollinen alkaminen voi kestää.
Toivottavasti oli apua:)

Äänestä
  • Miten luulisit että lääkärissä suhtaudutaan siihen että haluan vaihtaa pillereitä kesken reseptin syömisen? Omalääkärini on suhteellisen tiukkapipoinen... ja lääkäriä tuskin pystyn vaihtamaan kun kyseisessä paikassa muutenkin on heistä pula.

    Äänestä

  • Aapuva kirjoitti:

    Miten luulisit että lääkärissä suhtaudutaan siihen että haluan vaihtaa pillereitä kesken reseptin syömisen? Omalääkärini on suhteellisen tiukkapipoinen... ja lääkäriä tuskin pystyn vaihtamaan kun kyseisessä paikassa muutenkin on heistä pula.

    Ei se lääkäri mikään sinun "kingisi" ole!

    Nyt on kyse sinun TERVEYDESTÄSI, eikä jonkun lääkärin mielistelystä!

    ROHKEASTI nyt vain sanomaan asia kuten se ON!

    (Muuten saat vain kärsiä, kärsiä...)

    Äänestä

TOTTAKAI voit jättää loput käyttämättä!!:)

Ei tällä pallolla ole muuta pakkoa kuin kuoleminen...;) (Siis: "pakko ei ole kuin kuolla".)

Olisi kantsinut vaan ottaa rohkeesti puheeksi se ehkäisymenetelmän vaihto - no eikun uudestaan lääkäriin ja sillä siisti.:)

Sinuna kyllä unohtaisin koko pilsut - eivätpä oikein sovi itsellenikään.

Tulee tosiaan ihan ...vetinmoiset oireet!

Äänestä

itte söin 3 v harmonetteja ja lopputuloksena oli 2-3vk kestävät menkat ja raivopää. Itkeskelin ihan syyttä ja raivostuin myös tosi syyttä. limakalvot kuivui myös. kovasti olis lääkärit olleet vaihtamassa merkkiä yms, eivätkä olleet uskoa että menkkahäiriöihin vois olla pillerit syynä. kuitenkin heti ekasta kierrosta ne tasoittui niinkuin oli elämä ennen pillereitäkin. Lopetin siis ne ja vaihdettiin kortsuun, on helpompaa näin. Välillä ollaan ilman, menkkojen loppuvaiheessa ja muin muka varmoina päivinä, ompahan jotain jännitystä elämässä.. :)
en aio enää ikinä käyttää hormonaalista ehkäisyä. lasten jälkeen piuhat kiinni jommalta kummalta.

Äänestä
  • mä oon nyt syony yhden luiskat yasmineita ja mulla alkoi 7 pvn tauko mutta menkat on muuttunu ruskeiksi ja mustiksi ekä lopu koskaan mitä tehdä????

    Äänestä

  • ummh kirjoitti:

    mä oon nyt syony yhden luiskat yasmineita ja mulla alkoi 7 pvn tauko mutta menkat on muuttunu ruskeiksi ja mustiksi ekä lopu koskaan mitä tehdä????

    Jos tauko on vasta alkanut, niin ethän sinä voi tietää, ettei vuoto lopu koskaan. Ihan normaalilta kuulostaa. Vähän vanhaa verta ja tulos on ruskea. Siteessä näyttää ajan kanssa lähes mustalta. Olet vasta aloittanut pillerit, joten kehosi vasta totuttelee niihin. Ei kannata panikoitua tuollaisista pikkujutuista.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Jos tauko on vasta alkanut, niin ethän sinä voi tietää, ettei vuoto lopu koskaan. Ihan normaalilta kuulostaa. Vähän vanhaa verta ja tulos on ruskea. Siteessä näyttää ajan kanssa lähes mustalta. Olet vasta aloittanut pillerit, joten kehosi vasta totuttelee niihin. Ei kannata panikoitua tuollaisista pikkujutuista.

    olin vain kamalan paniikissa :)) kiitos vastauksesta!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aapuva kirjoitti:

Olen syönyt nyt Yasmineja jo hiukan yli vuoden ja kävin vasta uusimassa reseptini... Nyt kuitenkin tajuan kärsineeni jo pitkään oireista jotka on tulleet luullakseni tuon pillerien aloituksen myötä... Eli limakalvojen ääretön kuivuminen ja rikkoutumisherkkyys (yhdyntä sattuu lähes joka kerta ihan tajuttomasti, oli liukastetta tai ei), häiritsevästi lisääntynyt valkovuoto, lievä ihon kukkiminen, rajut mielialavaihtelut, tuntuu lähes kuin olisin ihan eri persoona kuin ennen pillereitä. Tuntuu että olen ihan suossa näiden oireiden kanssa!!! Uusiessani reseptiä olin sairaslomalla ja sen verran kipeä että halusin vaan nopeasti kotiin joten en alkanut väittelemään lääkärin kanssa pillerimerkin tai ehkäisymenetelmän vaihdostakaan sitten... Nyt kaduttaa. Minulla on resepti vuodeksi eteenpäin, mitä tehdä. Voinko olla käyttämättä sen ja varata uuden ajan jotta voisin tehdä tälle jotain? Auttakaa. Tuntuu että pilaan jo parisuhteeni tällä, mieskin todella kärsii tilanteesta kun mua sattuu joka kerta ja olen jo ihan luonnevikainen... Olen miettinyt kuparikierukkaa mutta lukenut myös että sitä ei mielellään laitettaisi synnyttämättömille. Onko näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu