makaroonit, leivät, puurot, perunat yms on halpoja lisiä ruuan kanssa. ei köyhimmillä ole vara joka päivä syödä noin kauheita määriä kasviksia ja eri lihoja. :-(
ei köyhille
VHH
11512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
sinulla menee kk:ssa rahaa,herkkuihin,leipään,makaroniin,perunaan,hedelmiin,leivän päällisiin,yms.pikku nakerrettaviin...sillä rahalla saa aika paljon pihvilihaa,kanaa,kalaa ja vihanneksia...
loppuuu niin kaapista löytyy aina makaroonia ja tonnikalaa. eikä juuri tuoreita kasviksia ja kermoja. kun elää kädestä suuhun pitää laskea saako edes hernekeitto purkkia ja näkkileipä pakettia.
Juurekset ovat edullisia, sika-nauta jauheliha on edullista, kananmunatkaan ei maksa maltaita, kanan koipireidet ovat hyviä ja edullisia. Seuraile tarjouksia ja mene sen sen mukaan.
Kunhan vähän soveltelee ja käyttää mielikuvitusta,saa paljon hyviä sapuskoita aikaiseksi :)
Ja jos laskee,että proteiinia kannattaa syödä se 1-2g/painokilo (näin siis naisilla) ja haluaa kuitenkin olla ketoosissa (hiilarit alle 30g/pvä minulla),niin ei sitä sapuskaa yhdellä ihmisellä kuitenkaan ihan käsittämättömiä määriä kulu.. :)
Onneksi noilla tuotteilla (makaroonit, leivät, puurot, perunat yms.) saa elimistönsä imflamaatioiden (tulehdustilojen) valtaan. Niistä sitten kehittyykin mukavasti erilaisia sairauksia kuten diabetes, sydän- ja verisuonitaudit jne.
Kun ei osta niitä turhia hiilarituotteita, säästyvillä rahoilla voi ostaa mainitsemiasi terveellisiä kasviksia. Lihaahan vhh:lla ei syödä sen enempää kuin rhh:llakaan.
Jokainen tietenkin tekee itse omat valintansa...
Osallistukaa kehittelytyöhön niin huomaatte ettei VHH ole lainkaan kallista. Tässä yksi esimerkki.
http://sundqvist.blogspot.com/
"Asian yleisen kiinnostavuuden takia, pyytäisin tämän vaatimattoman blogini lukijoita suunnittelemaan erilaisia 1 euron lounaita. Tehkää lounaista sellaisia, että ne vastaavat energiamäärältään noin 500-600 kcal. Laskekaa lounaan hinta ja pyrkikää siis 1 euron tuntumaan. Jos noudatatte jotain tiettyä dieettivaihtoehtoa, voitte myös sen mainita. Tämä ei ole mikään kilpailu! Lähinnä toivon rakentavaa keskustelua lounasvaihtoehdoista. Voitte myös osallistua pelkästään keskusteluun jättämättä mitään lounasvaihtoehtoa.
Sami Uusitalo on malliksi suunnitellut tämän VHH -lounaan:
Munakas+vihanneksia:
120 g kananmunaa 0,3 €
20 g turunmaa kermajuustoa 0,25 €
30 g sian silava 0,15 €
25 g nakkia 0,15 €
50 g lanttua 0,05 €
10 g cashew pähkinä 0,09 €
hinta: 0,99 €
tiedot: (paino/energiaa/prot./hiilihydr./rasvaa): 255 g / 501.2 kcal / 23% / 4% / 73%) "
ison satsin josta osan pakstinkin. ja on muuten hyvää eikä maksa paljoo. (kaali, jauheliha, sipuli. mausteita ja pippureita löytyy aika monelta kaapistakin.)
viidellä eurolla viiden päivän ruuan, elämä on just sen hintaista kun haluaa.
http://koti.utanet.fi/~paula/xyz/300309.htm
kun makaroonit, leivät, puurot, perunat yms kiihdyttävät nälkää ja niitä tulee syötyä enemmän kuin ihminen todellisuudessa tarvitsee. Hiilihydraatit muuttuvat elimistössä sokeriksi ja sokerinpolttovaihe jatkuu koko päivän eikä elimistö pääse polttamaan juuri lainkaan rasvaa. Kun jätät nuo halvat ravinneköyhät vatsantäytteet, makaroonit, leivät, puurot, perunat yms, ja korvaat ne kasviksilla, proteiinipitoisella lihalla, kalalla ja kanalla ja eläinrasvoilla niin huomaat miten automaattisesti annoskoot pienenevät. Ei tarvitse syödä kuin kolme kertaa päivässä eikä välipaloja tarvita.
Perunan voi aina korvata valkokaalilla eikä kaali ole edes kallista. Leivät voi jättää kokonaan syömättä niin samalla jää kevytlevitteet syömättä ja näin säästyvät varat voi käyttää vaikka lihan ostoon. Tekemällä järkeviä ja terveellisiä valintoja niin ei ole lainkaan tarpeen käyttää halpoja lisiä ruokailussa eikä kustannukset siitä nouse.
Eipä olisi asiaa paremmin voinut sanoa!!!Meillä mieheni kanssa ruokamenot pienenivät siirryttyämme VHH:lle.Tosin käytämme jonkin verran leipää vieläkin.Käyttämämme liha on pääasiassa lammasta ja hirveä.Lammas on nyk. edullista.Luuton lampaanpaisti on n.6.50 e/kilo. Ruokaa syömme määrällisesti vähemmän kuin ennen.Ei tarvitse paljon kun syö ravinnepitoista ruokaa! Itse pärjään kahdella aterialla päivässä! Harvoin syön välipalaa ja silloinkin se on pari palaa juustoa tai tähteeksi jäänyttä paistia.Joskus viili tai jogurtti,maustamattomia luomutuotteita!