Ilman

Olen pudottanut painoani vuodessa vhh:lla 35 kiloa. Ja kaikki tuo ilman jatkuvaa näläntunnetta. Se on suuri etu painonpudotuksessa.

"Normaalilla" dieetillä on jatkuvasti nälkä ja jokainenhan tietää ettei nälkää voi voittaa. Se taistelu on ennakkoon tuomittu hävityksi. Minullakin on siitä omakohtaista kokemusta.
11344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

mutta sitten teen pikku välipalan ja se on sillä selvä.

T. hoikka poika (harvinaisuus tällä palstalla)

Äänestä

Mikä tämä vhh oikein on? Miten sillä laihtuu?

Äänestä

Enkä tarvitse siihen VHH:ta, toki ravitsemus kiinnostaa kaikessa suhteessa. En usko mihinkään dietteihin, varsinkaan ruoka-aineita rajoittaviin.

Kyllä porkkanan tai omenan voi ottaa välipalaksi, mitä haittaa siitä on?

Äänestä

... nälästä johtunutkaan?

Ei nykyihminen nälkäänsä syö, itse asiassa nykyinen länsimainen ihminen ei ole nälkää koskaan nähnytkään!

Nykyihminen syö huvikseen, tavan vuoksi, mielihyvän vuoksi, suruunsa ja niin edelleen kaikki aamiaisen, lounaan ja päivällisen välit.

Äänestä
  • Kysymys ei ole ruuanpuutteen aiheuttamasta nälästä,vaan syömme nyk. ravintoa jossa ei ole riittävästi oikeita ravintoaineita! Oikealaatuisia eläirasvoja jne...Ruokaa on,mutta se on nykyään ravinneköyhää.Siksi keho ei saa singnaalia kylläisyydestä,vaikka vatsa olisi täysi! Natriumglutamaatti on yksi keskeisimmistä aineista,jotka sotkee kylläisyyshormonin toiminnan mm. Lopuksi,jos aivot eivät saa sille kuuluvaa ravintoa se viestittää keholle tilastaan!

    Äänestä

Ruisleipä, päällä oivariinia, sipulia pieneksi pilkottuna, makkaraa mistä pitää, kurkkua tai vaikka paprikaa.

Nam! Ei parempaa välipalaa olekaan ja taas mennään. Urheilusuorituksenkin tauolla syötynä tuo potkua menoon. Ja maistuu vaikka ei nälkä olisikaan.

Äänestä
  • Miksi pitäisi syödä välipaloja?

    Äänestä

  • ?????????????? kirjoitti:

    Miksi pitäisi syödä välipaloja?

    ?????????????????????

    Äänestä

että laihdutaan ilman nälkää ja se on suuri etu. En minäkään ole koskaan tuntenut nälkää kun muistaa pitää hiilarit minimissä ja syödä luonnollisia rasvoja kuten eläinrasvaa ja proteiinia oikeassa suhteessa. Nälkä pysyy poissa ja samalla laihtuu. 20 kiloa on VHH:lla lähtenyt pysyvästi eikä tee mieli takaisin hiilarikauteen jolloin aina oli nälkä, paino nousi ja oli asiaa lääkärillekin. Nyt ei tarvitse.

Äänestä
  • RHH:lla minullakin oli alituinen nälkä ja olin hermostunut(verensokerivaihtelut).Nyk.jos nautin hiilareita liikaa,nälkä nostaa "päätään"!

    Äänestä

  • Sirkka Perttunen kirjoitti:

    RHH:lla minullakin oli alituinen nälkä ja olin hermostunut(verensokerivaihtelut).Nyk.jos nautin hiilareita liikaa,nälkä nostaa "päätään"!

    Josko viitsisit käydä sokerirasitustestissä. Kuvaamasi oire -alituinen nälkä- on kertoo että aineenvaihdunnan säätelyssä on jotain vikaa. Normaali terve ihminen ei koe jatkuvaa nälkää. Hermostuneisuus viittaa neurologisiin häiriöihin.

    Mene ihmeessä lääkärille vaikka saisit oireesi pysymään nyt kurissakin, ei tuo kuvaamasi ole normaalia. VHH:lla tapahtuva nälän pakonomainen turruttaminen voi peittää vakavia sairauksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nälkää kirjoitti:

Olen pudottanut painoani vuodessa vhh:lla 35 kiloa. Ja kaikki tuo ilman jatkuvaa näläntunnetta. Se on suuri etu painonpudotuksessa.

"Normaalilla" dieetillä on jatkuvasti nälkä ja jokainenhan tietää ettei nälkää voi voittaa. Se taistelu on ennakkoon tuomittu hävityksi. Minullakin on siitä omakohtaista kokemusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu