vaaleista tummanruskeat

osaatteko sanoa uskaltaako vaalennettuja hiuksia käydä itse värjäämään ruskeiksi..ja vielä mielummin tummanruskeiksi..? mikä on pahin mitä voi tapahtua? :D alla on jo ruskee kevyt väri mut päältä vaaleet.
4364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joo, minä ainaki värjäsin blondit hiukseni ihan tummanruskeiks. Hyvin on toiminu, eikä oo mittään haitta juttuja tullu!:D Se riippuu hiusten kunnosta aika paljon. Jos on hyväkuntoiset hiukset, niin niistä tulee eloisat.

Äänestä

että niistä tulee vihertävät. Jos ihan vaaleaan laitat tumman värin päälle, voi sävystä tulla vihertävä...

Äänestä

Ei kannata lähtee ite värjäämään radikaalisti eri sävyiseksi vaaleasta tumman ruskeaan... itselläni ainakin tuli iha vihreet ja epätasaisen väriset hiukset ja oli pakko värjätä uudestaan... Ja tämähän ei tehnyt hyvää hiuksille. Väri ei myöskään pysynyt pitkään ja vaalea paistoi vielä läpi monta kuukautta... Eli loppujenlopuksi halvemmaksi tulee kerran värjätä kunnolla kampaajalla ja sit vaikka ite ylläpitää väriä kotivärjäyksillä... Lycka till :)

Äänestä

Lämpöinen tummanruskea. Vihertävyyden vaara on olemassa mikäli valitsemasi väri on ihan perusruskea. Väri, jossa on lämpöisyyttä (punertavuutta) on paras.

Ja väriä kannattaa olla reilusti, ettei hiuksiin jää kuivempia kohtia--> epätasainen väri. Vaalennettu hius on huokoinen ja imee väriä enemmän. Siinäkin suhteessa, huokoinen hius imaisee värin sisällensä ja lopputulos voi olla haluttua tummempi. Kannattaa valita astetta vaaleampi sävy, mitä olit ajatellut.

Kotivärjäreiden pahin virhe sattuu siinä kun väri levitetään suoraan kauttaaltaan hiuksiin. Värin tarvitsee vaikuttaa tyvessä kauemmin aikaa kuin latvassa. Miksi, koska värjättyjen hiuksien latvassa ON JO VÄRIÄ, ja TYVESSÄ UUSI "VÄRITÖN" KASVU.

Tuo värjätty latva kerrostaa väriä hiukseen joka kerta kun siihen väriä laitetaan, ja tästä syystä latva tummuu tummemmaksi kuin tyvi, mikäli sen annetaan vaikuttaa hiuksessa yhtä kauan kuin tyvessä. Värin ei tarvitse olla latvassa kuin 5-10 min!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neiti88--- kirjoitti:

osaatteko sanoa uskaltaako vaalennettuja hiuksia käydä itse värjäämään ruskeiksi..ja vielä mielummin tummanruskeiksi..? mikä on pahin mitä voi tapahtua? :D alla on jo ruskee kevyt väri mut päältä vaaleet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu