On tosiaan mielenkiintoinen ilmiö tämä tutkintapyyntöjen tehtailu jostain palstakirjoittelusta.
Ikään kuin poliisilla ei olisi parampaakaan tekemistä kuin tutkia onko joidenkin naikkosten kunniaa (sic) loukattu. :/
On tietysti hyvä jos ihmisillä ei sen pahempia ongelmia ole.
Ikään kuin poliisilla ei olisi parampaakaan tekemistä kuin tutkia onko joidenkin naikkosten kunniaa (sic) loukattu. :/
On tietysti hyvä jos ihmisillä ei sen pahempia ongelmia ole.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos joku siihen tarttuu, koska ei kellään ole oikeutta näin paljon täällä puhua kaikkea paskaa ilman että siitä joutuisi edesvastuuseen. Jos asia olisi toisinpäin, jos naiset täällä päivästä toiseen haukkuisivat miehiä kaikilla mahdollisilla hirvittävillä tavoilla, olisi se sunkin mielestä varmaan aika loukkaavaa. Tää palsta on tarkotettu sinkuille sinkkuudesta keskusteluun, ei siihen että kuka nyt on lutka ja kuka huora ja niin edelleen.
että suoraan johonkin henkilöön osuva loukkaava kirjoittelu olisi hyvä olla täältä poissa, mutta täällä yleisellä tasolla kirjoiteltu, toisen sukupuolen herjaaminen ei kyllä minusta ole mikään tutkinnan arvoinen asia.
Ainakin minä otan tämän palstan kirjoittelut huumorilla ja en osaa tehdä niistä itselleni henkilökohtaisia.
Pidetään täällä jatkossakin yllä värikästä kirjoittelua, mutta ei kohdisteta sitä henkilökohtaisesti keneenkään.
Kommenttini on tarkoitettu, koko tälle palstalle, eikä pelkästään tämän, sinkut osion alle.
ei määritä se, mitä mukavia juttuja ihmiset saavat puhua, vaan nimenomaan se, mitä vähemmän mukavia. Ihmisillä on oikeus omiin mielipiteisiinsä ja niiden ilmaisemiseen. Ihmisillä saa olla "vääriä" mielipiteitä ja typeriä mielipiteitä, eikä niihin saa millään puuttua. Toisin sanoen ihmisillä on juurikin oikeus puhua kaikkea sitä paskaa, mitä haluavat.
Ainoat rajoitukset liittyvät kunnianloukkaukseen (ei, sukupuolen haukkuminen ei riitä, eikä nimimerkin) ja kiihotukseen kansanrymää kohtaan (siihenkin vaaditaan aika paljon, että syyte nousee).
"Jos asia olisi toisinpäin, jos naiset täällä päivästä toiseen haukkuisivat miehiä kaikilla mahdollisilla hirvittävillä tavoilla, olisi se sunkin mielestä varmaan aika loukkaavaa." Näinhän juuri tapahtuukin, tällä ja muillakin palstoilla.
"Tää palsta on tarkotettu sinkuille sinkkuudesta keskusteluun, ei siihen että kuka nyt on lutka ja kuka huora ja niin edelleen." Jos palstan olemusta haluttaisiin muuttaa, niin näiden huorittelijoiden lisäksi täältä pitäisi poistaa KurjaÄmmä (vai mikä se oli) ja muut pellenaiset kaiken maailman rotuoppeineen ATM:stä ja YTM:stä ynnä muista typeryyksistä.