Aloitin juuri atkinsin ruokavalion, onko pakko liikkua paljon, että paino tippuu??? Jos, niin mikä on vähimmäismäärä?
Atkins
ja liikunta
13434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Liiku sen verran kuin itsestä tuntuu hyvältä. Atkins tyyppinen ruokavalio ei edellytä liikkumista, joten liikuntarajoitteiset ylipainoisetkin voivat sitä noudattaa ja laihtua. Atkinsilla laihtuminen tapahtuu ruokavalion avulla kun ravinto muuttuu terveelliseksi ja luonnolliseksi. Liikunta on aina hyväksi mutta laihdutuskeinona liikunta on huono vaihtoehto.
laihdutuskeinona huono vaihtoehto?
"miksi liikunta on laihdutuskeinona huono vaihtoehto?"
Aivan yksinkertaisesti siksi, että laihtumiseen vaikuttaa nimenomaan se mitä laittaa suuhunsa. Vie minuutin tai pari syödä vaikkapa leivos ja saada jopa 700 kcal. Sen kuluttaminen reippaalla kävelyllä vie yli kaksi tuntia.
Muutenkin liikunnan merkitys laihdutuksessa on vain noin 20 %, ja silloinkin pitää liikkua runsaasti, joten niin se vaan on, että liikunta on huono laihdutuskeino.
Mutta tietenkin kannattaa liikkua ihan omaksi ilokseen. Niinhän vhh:lla tehdään...
"Muutenkin liikunnan merkitys laihdutuksessa on vain noin 20 %, ja silloinkin pitää liikkua runsaasti, joten niin se vaan on, että liikunta on huono laihdutuskeino."
=> Minusta tuo 20 %:n lisäteho laihdutukseen on todella merkittävä, kun ottaa huomioon muut liikunnan moninaiset terveysvaikutukset.
Laihtuminen ja hoikkana pysyminen on elämäntapamuutos. Siksi on äärimmäisen tärkeää, että otat projektiin aktiivisen liikunnan lisäämisen heti mukaan. Eikä siitä parinkymmenen prosentin lisätehostakaan haittaa ole :-)
Jos halajaa terveyttä niin liikunta on silloin yksi olennainen tekijä. Siitä on aina hyötyä tippui paino tai ei. Millään dieetillä ei samoihin hyötyihin päästä. Liikunta tukee laihdutusta mutta ei yksinään juuri laihduta, terveysvaikutukset sen sijaan ovat merkittävät.
Vähimmäismäärää ei ole, mutta jo kaksi tuntia viikossa tuo selkeitä terveysvaikutuksia.
vain 2 tuntia viikossa. Mun ystävät tosin on lähes kaikki karppeja jotka liikku joka päivä muutaman tunnin, salilla tai lenkillä. Mulla hikiliikuntaa myös n. 14h/vko.
päivässä? Aika uskomattomalta kuulostaa...
Mitä enemmän on ylipainoa, sitä tuskaisempaa on liikkuminen. Kummasti se liikunnanilokiun löytyy kun on ensin pudottanut liikakilot. Liikuntaa kannattaa harrastaa sen tervysvaikutusten vuoksi, ei laihtuakseen.
kun sen sain pois ruokavaliolla niin oli helpompi liikkuakin ja siitä tuli säännöllinen tapa. En silti muuttanut ruokavaliota takaisin siihen mikä aiheutti lihomisen. Jatkoin karppaamista ja lisäsin liikuntaa.
Olen sivutoiminen talkkari 28 asunnon rivitaloyhtiössä. Lumityöt talvella ja pihatyöt kesällä hoidan vhh-moottorilla ainoana moottoriapuna käsintyönnettävä ruohonleikkuri.
Koiraystäväni pitää kyllä lopusta energiastani huolen.
... tuossa hikiliikunnassa, oletko koskaan mitannut sykemittarilla?
mutta saat siitä apua painonpudotukseen ja lopulta painonhallintaan.
Liikunta on ihmisen kokonaisvaltaiselle terveydelle ehdottoman välttämätöntä. On oikeastaan kumma, että sitä pitää erikseen ihmisille mainostaa - ei näin vielä parikymmentä vuotta sitten ollut.
Minä olen koko ikäni, yli 40 vuotta, harrastanut aktiivisesti liikuntaa eikä ole koskaan tarvinnut kärsiä ylipainosta.