Jos ihan hirveästi itse haluaa nähdä vastapuolen kuvan, olis ensimmäinen teko se, että tarjoaa omaa kuvaansa ensin toiselle lähetettäväksi. Antaa erittäin ylimielisen kuvan, jos mies laittaa ekan viestin, että 'vaihdetaanko kuvat emailini on se ja se'. Oikea muotoilu olisi, että 'voin mielellään lähettää sulle kuvani, jos annat emailosoitteesi. Paluupostissa toivon sinun kuvaasi' Eli se joka hinkuu sitä kuvaa niin epätoivoisesti, niin lähettäköön itse sen naamavärkkinsä aivan oma-aloitteisesti ensin.
Nytkään en taida viitsiä yhdelle muuten ihan kivalle vaikuttavalle miehelle tämän syyn takia kirjoittaa. Tuli heti niin ylimielinen kuva hänestä.
Nytkään en taida viitsiä yhdelle muuten ihan kivalle vaikuttavalle miehelle tämän syyn takia kirjoittaa. Tuli heti niin ylimielinen kuva hänestä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Samaan itsekkin törmännyt. Voihan sitä nyt muutaman viesti vaihtaa, ennenkuin kuvat:): Mutta kun heti ekassa ollaan vinkumassa kuvaa, se jos mikä alkaa risoon!!!!.
Tästäkö se onkin ollut kiinni kun joku nainen ei ole vastannut. En vaan kylläkään ymmärrä kuinka moinen on ylimielistä.. Mitä jos vastaisitte niihen viesteihin ja katsoisitte mitä paljastuu.. :)
Kyllä olen vastaillut viestiin..
Joskus olenkin vastannut, että 'joo vaihdetaan vaan kuvat emailini on se ja se'.
Ei o kuvia näkyny;).
Ei ole hyvä aloitus vaan. Ylimielisyys tulee siitä, että a) olettaa, että nainen haluaa samantien lähettää kuvansa jollekin ventovieraalle b) odottaa toiselta sitä, mitä ei ole itse valmis tekemään ("tee toiselle se, mitä itsellesi haluaisit tehtävän" sanottiin kai jo joskus aika kauan sitten).
Ylimielisyys tulee siitä, että a) olettaa, että mies haluaa samantien lähettää kuvansa jollekin ventovieraalle b) odottaa toiselta sitä, mitä ei ole itse valmis tekemään ("tee toiselle se, mitä itsellesi haluaisit tehtävän" sanottiin kai jo joskus aika kauan sitten).
Siis jos mies sitä kuvaa ensin kysyy, niin toki miehen se ensin tulee lähettää. Miksei mies kysy, että voisinko lähettää sinulle kuvani, niin näet kenen kanssa keskustelet. Ehkä uskallat sitten lähettää kuvasi myös minulle?
Itsellä on ollut aina kuva näkyvillä niin ei ole ollut tuonlaisia ongelmia.
En pyydä kuvaa katsos:).
että vaihdettaisko niitä kuvia.., mut jostain syystä jos viestini ei ole todella paljon pidempi niin naiset ei vastaa. Tyyliin jos kerron itsestäni pääpiirteittäin niin ei tule vastausta mutta jos kerron ummet ja lammet ja vielä vaikkapa eilisestä koiran virtsalla käyttämisestä niin sitten tulee innostunut vastaus.. Harmi vaan tähän mennessä ei ole siltikkään tuolta kiinnostavia tapauksia löytynyt.. Ja enhän toki tiedä olisinko itsekkään heille ollut kiinnostusta herättävä.
Jos naisella kuva profiilissa, niin ei ole nirsoa pyytää kuvattomalta mieheltä sitä kuvaa heti aluksi! Ja kokemuksesta voin sanoa, että jos mies ei lainkaan halua lähettää kuvaansa, niin 98 %:n varmuudella mies on ruma tai melko ruma tai ylipainoinen!
pyytää fiksustikin, ja todellakin ehdottaa oman kuvan lähetystä ensin. Jos kuva on niin tärkeä että sitä pitää ekassa tai tokassa viestissä pyytää, niin silloin olisi kivaa jos tarjoutuu ensin omansa lähettämään.
Oi voi, ja vielä kerran voi. Kyllä maailma kohtelee naista kaltoin....
No, tervetuloa vain nettideitteihin. Mainitsemasi ongelma ei ole uusi, ja meille miehille tämä on niin tuttua.
Nimittäin se, että jos nainen ottaa mieheen yhteyttä, alkaa yhteydenpito heti ensimmäiseksi kuvan kinuamisella. Turha on odottaa, että nainen lähettää ensin omansa.
Näin ollen, en ymmärrä ruikutustasi. Kannattaisi katsoa peiliin. Itse karsin ensimmäisenä ne naisten yhteydenotot, joissa kysytään kuvaa, mutta ei ymmärretä lähettää omaansa.
Niin siis luetun ymmärtämisessä lienee pientä ongelmaa, sillä olen kertonut, että en pyydä kuvaa välttämättä lainkaan enkä ainakaan alussa.
Jeps, samoin toimin, karsin ne yhteydenottopyynnöt, joissa pyydetään kuvaa, mutta ei ymmärretä lähettää omaansa. Näillä mennään.
je heillä ei ole kuvaa itsellään omassa profiilissa... näillä mennään... avaa silmäsi...
miehet valitsee ulkonäen perusteella, aivan sama vaikka koulutus olisi pelkkä missi tai malli, sillä pääsee pitkälle, ei tarvita todellakaan miljoonia eikä tohtorintunkintoja...
Tämä viestihän rikastutti taas tavalliseen tapaan täällä suomi24:ssa keskustelua...
Onpa tullut törmättyä ilmiöön, että mies pyysi kuvaa, mutta ylläri, eipä kuulunut omaansa.
Kun pyysin kuvaa, väitti että olen pinnallinen! Antoi ymmärtää olevansa atleettinen ihmeuros.
Verhon takaa paljastui kusettaja joka valehteli ja kuvitteli olevansa Johnny Depp vaikka muistuttikin enemmän tämän peräpäätä. Kuvaansa ei laittanut koska pelkäsi tietysti että valheillaan on lyhyet jäljet... Niinkuin lopulta olikin.
En tapaa enää ketään ilman kuvaa!
Luin yhdestä lehdetä tarinan nettimaailmasta.
Peri oli kirjoitellut ja soitellut kauan kauan aikaa toisilleen, mies oli kertonut olevansa tietysti atleetti myös, hyvä ammatti ja komea talo ym.
Nainen päätti tehdä yllärin, otti osoitteen selville, matkusti paikkakunnalle ja kaskas...
Ränsistynyt vinoseinäinen mökki, romuja piha täynnä, sisällä törkyä törkyn perään ja siivotonta, kaiken tämän kaaoksen keskeltä löytyi pikkuinen hampaaton resuiset vaatteet päällä oleva epäsiisti ukonköpelö. hitto et nauratti, ja varmaan noinkin voi käydä.
Se on todella ärsyttävää, että itsellä on kuva ja sitten mies kuvattomana ottaa yhteyksiä ja alkaa heti alussa pyytämään lisää kuvia! Ja jos pyytää kuvaa häneltä ensin tasapuolisuuden vuoksi, niin usein sitä ei ole.
JOs ihmisellä on itsellä kuvallinen profiili, silloin on minusta ymmärrettävämpää pyytää aika heti kuvaa toiseltakin.