jossa autosi saa kunnon valohoitoa.
Oma ehdotukseni, Itäkeskuksen Toyota-autotalo.
Löytyykö parempia?
Oma ehdotukseni, Itäkeskuksen Toyota-autotalo.
Löytyykö parempia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
öljyt kultaakin kalliimpia,perus shell helix 5w-40 20e litra(tokmanni tarjoustalo yms halvimmillaan 19,90 4 litran pänttö)ja 30e litra 5w-30 shell öljystä!!!Ei paljon autoa hulleta tuolla alle 300e vaik ei sisältäs muuta kuin öljyt(gm diisseliin se suodatinkin vain 29e)
voihan sinne huoltoon viedä sieltä tokmannista sen öljypönikän filtterin ja sanoa että käyttävät sitä. Vähentävät sitten sen oljyn osuuden laskusta
Tiskillä tinkaamaan... eihän nyt montaa tuntia tehdä mitään lohkolämppärin asennusta. Riippuu toki autosta merkistä ja mallista. Esim. 3.5h on aika kauan.
Taisi olla Bosch Car Service / Autohuolto nykänen.
Tuolla meni asennuksessa 3.5h ja toisessa paikkaa 1h työtä joka oli myös huomattavasti halvempi. 2.5h samaan autoon eroa töissä ilmeisesti ei ollut pätevä asentaja vai missä vika?
En voi kuitenkaan suositella.
Ei muuten käy se, että viet omat öljyt. Haluavat ne katteet niistä öljyistä. Voi jopa tulla kalliimmaksi kun rupeavat pähkäilemään. Kusetusta kusetusta autoalalla. Varsinkin nyt lama aikana pitävät joka sentistä kiinni minkä saavat.
Esim. muita nesteitä ei välttämättä vaihdeta. Pakkasnesteet esimerkiksi. Vilppiä huomattu kun katsottu huoltomanuaalista nesteen määriä. Niin laskutettu 4litraa nestettä, vaikka koko systeemi imee 6.5l. Tiedä ikinä ellet ole vieressä kattomassa.
Eikä työ laatukaan tai huolellisuus ei saa leukaa putoamaan.
"5v/100tkm huolto, ei lisätöitä, jäähdytysnestettä ja tuulilasinestettähän sinne sai vähän laitettua.
HINTA REILUSTI YLI 600€. On varmaan todella hyvät tulpat ja ihme öljyt!"
http://www.alfabbs.fi/viewtopic.php?t=3030&start=200&sid=173b38b8d4a407f8f5b26413244a6ff0
Auton huolto tuntuu teistä kallilta kun teillä on vähän rahaa.Minä vaihdan uuden ennen määräaikais huoltoa.