Chingon: Mexican Spagetti Western on kaikkien aikojen paras kuulemani latinorocklevy. Siinä on Del Castillos (jonka omat levytkin kannattaa tsekata) vahvistettuna Roberto Rodriquezilla jonka projekti Chingon on. Castillosin veljekset soittavat pääasiassa akustisia kitaroita, ja ovat aivan maailman terävintä kärkeä hommassaan, Robert itse soittaa makeasti sähkökitaraa. Levy on täynnä hienoja biisejä. Ja laulu on todella upeaa ja miehekästä. (Paitsi kun Roberton sisar Patricia Vonne laulaa jonkin biisin väliin. Myös hän on sielukas laulaja.) Tähän levyyn ei kyllästy ikinä. Levy antaa joka kuuntelukerta uutta. Se aukeaa aina vaan enemmän. Ja ne kitarat! Kaikkien rockbändien kitaristien kannattaa kuunnella ja ottaa mallia. Mikä intensiteetti, mikä tekninen taituruus, sielukkuuden kärsimättä.
Chingon:Mexican Spagetti Western
13
1518
Vastaukset
- Alacran y Pistolero
Helkkari vieköön, joku muukin on löytänyt tämän aarteen!!!!!!!!
Kuunnelkaa esimerkiksi kappale Malaguena Salerosa, jossa levyn pääsolisti Alex Ruiz laulaa todella upeasti. Robert itse soittaa hienon soolon. Tällä levyllä laulavat yhden biisin kukin myös Patrica Vonne, Titi Larriva ja Salma Hayek (uskomattoman hieno laulusuoritus tältä näyttelijältä). Pari livepätkää löytyy Tarantinon Kill Bill 2 elokuvan extroissa. Aika mahtavaa meininkiä. Tollasen bändin kun näkis kerran livenä. Ja tosiaan Mark ja Rick Del Castillon akustiset kitarat on suorastaan ihmeellisiä.
Robert Rodriguez on tosiaankin se kuuluisa elokuvaohjaaja, joka ohjannut mm. Desperado elokuvan. Netistä löytyy tietoja bändistä ja levystä. Ja liveä! Latinalaisen rokin ystävät tutustukaa!!!!!!! Ja muutkin hyvän rockin ym. hyvän musiikin ystävät!- AHA 59
Puhut, tai oikeimmin kirjoita täyttä asiaa, vaan eipä ole kuulunut bändiä radiosta. Onneksi on YuoTube, missä voi tutstua bändiin.
- kiinnostaa latinorock
AHA 59 kirjoitti:
Puhut, tai oikeimmin kirjoita täyttä asiaa, vaan eipä ole kuulunut bändiä radiosta. Onneksi on YuoTube, missä voi tutstua bändiin.
Mistä saa Chingonin ja Del Castillon levyjä. Ei ainakaan Levykaupoissa ole näkynyt?
- Cuka Rocka
kiinnostaa latinorock kirjoitti:
Mistä saa Chingonin ja Del Castillon levyjä. Ei ainakaan Levykaupoissa ole näkynyt?
CDonissa (nettilevykauppa) on ainakin Chingonia tarjolla ollut:
http://cdon.fi/musiikki/chingon/mexican_spaghetti-729483
Kannattaa tsekata myös kirjastoista...
Rodriguezin ystäville lisää:
http://cdon.fi/musiikki/soundtrack/mexico_&_mariachis_(robert_rodriguez)-334176
tietenkin myös lattarirockfaneille pakkohankintoina "Desperado" sekä "Once upon a time in Mexico"-soundtrackit, nuokin ovat löytyneet CDonista.
Santana on tietenkin myös genren uranuurtaja, vanhat varsinkin ovat hyviä. - El Toro
Cuka Rocka kirjoitti:
CDonissa (nettilevykauppa) on ainakin Chingonia tarjolla ollut:
http://cdon.fi/musiikki/chingon/mexican_spaghetti-729483
Kannattaa tsekata myös kirjastoista...
Rodriguezin ystäville lisää:
http://cdon.fi/musiikki/soundtrack/mexico_&_mariachis_(robert_rodriguez)-334176
tietenkin myös lattarirockfaneille pakkohankintoina "Desperado" sekä "Once upon a time in Mexico"-soundtrackit, nuokin ovat löytyneet CDonista.
Santana on tietenkin myös genren uranuurtaja, vanhat varsinkin ovat hyviä.Oliskohan siellä myös Del Castillon levyjä ja Dvd?
Joo Santana on aina hyvä. Vaikkakin levyt paranee sitä mukaa kun mennään vuosissa taaksepäin. Eli mitä vanhempi albumi, sitä parempia biisejä. Oli hyvä Pori Jazzissa edelliskesänä! - Cuka Rocka
El Toro kirjoitti:
Oliskohan siellä myös Del Castillon levyjä ja Dvd?
Joo Santana on aina hyvä. Vaikkakin levyt paranee sitä mukaa kun mennään vuosissa taaksepäin. Eli mitä vanhempi albumi, sitä parempia biisejä. Oli hyvä Pori Jazzissa edelliskesänä!Jep, "Santana" (eka levy), "Abraxas" ja "Caravanserai" toimivat mainiosti. Miksei myös "Santana 3" ja onhan niitä hyviä biisejä muillakin levyillä. Myöhemmin musiikkiin hiipi vähän liikaa imelämpiä pop-sävyjä meikäläisen makuun.
Pitäisi itsekin tsekata Tito & Tarantula! - Lootusasento
Cuka Rocka kirjoitti:
Jep, "Santana" (eka levy), "Abraxas" ja "Caravanserai" toimivat mainiosti. Miksei myös "Santana 3" ja onhan niitä hyviä biisejä muillakin levyillä. Myöhemmin musiikkiin hiipi vähän liikaa imelämpiä pop-sävyjä meikäläisen makuun.
Pitäisi itsekin tsekata Tito & Tarantula!Santanan Lotus live on ehkä upeinta Santanaa. Pitkiä kitarasooloja ja hienoa meininkiä. Sitä vanhaa ja parasta Santanaa!
Juu Chingon on rautaa ja Del Castillo ja Los Lobos ja Tito & Tarantulas!!!! - Lotus!
Lootusasento kirjoitti:
Santanan Lotus live on ehkä upeinta Santanaa. Pitkiä kitarasooloja ja hienoa meininkiä. Sitä vanhaa ja parasta Santanaa!
Juu Chingon on rautaa ja Del Castillo ja Los Lobos ja Tito & Tarantulas!!!!Lotus on Santanan kovin albumi! Loistava live. Ja Chingon on kans kova. Ekisivätpä vaan uutta musaa!
- del cast
kiinnostaa latinorock kirjoitti:
Mistä saa Chingonin ja Del Castillon levyjä. Ei ainakaan Levykaupoissa ole näkynyt?
Del Castillon uusi levy on hyvä!
- Rockkkkkkkkkkkari
del cast kirjoitti:
Del Castillon uusi levy on hyvä!
Versioita kitaraklassikoista. Pari hyvää vetoa. Muut ihan kammottavia paskoja! Led Zeppelin -versio ja Cream tulkinta ihan ok. Niissä hyvät laulusuoritukset. Muu levy ihan paskaa!
- DCastillo
Del Castillon kaikki levyt on hienoja. Ne vanhimmat ovat vaan vielä parempia kuin uudet. Itsellä on neljä niiden albumia.
- Rodriquez II
Tohon Chingonin levyyn ei kyllästy ikinä, se kasvaa aina vaan joka kuuntelulla paremmaksi. Klassikko!
- Lisää latinoa
Tietääkö joku lisää hyviä latinorockareita ja rockbändejä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006404
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283210Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701736- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46979Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11966Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869