Olen eronnut naisestani n.vuosi sitten,yhdessä erosta päätimme vaikka joitain tunteita siellä oli,vaikea päätös se siis oli molemmille.
Yhdessä olimme 5 vuotta.
Ollaan pysytty kavereina ja pidetään jatkuvasti yhteyttä,käydään syömässä ja viettämässä iltaakin joskus kaksin.
Mutta mulla on nyt uusi suhde ja yhdessäkin asumme.
Kaikki pitäis olla kohtuu hyvin,mutta kuitenkaan ei oikeasti ole.
Olen huomannut olevani mustasukkainen aina kun kuulen että exälläni jotain peliä jonkun miehen kanssa..en sitä sille ole tunnustanut mutta silti mun pitää aina kysellä että mitä se on kenenkin kanssa puuhaillut.
Kuka sitä on saanut kosketella.
Lisäksi se on erittäin hyvännäköinen nainen ja en voi itselleni mitään kun sitä katselen niin väkisin kiihotun,ajatukset ja silmät harhailee vääriin paikkoihin.
Mitään en kuitenkaan hänelle ole näyttänyt tai kertonut.
Nyt se on mennyt siihen asti että aina kun olen sängyssä nykyiseni kanssa ajattelen siihen paikalle exäni,sama asia runkatessani exäni kurvit ja kasvot mielessä on.
Kiihotun yksinkertaisesti enemmän ajatellessani häntä,niin ikävältä kun se varmasti kuulostaakin.
En vaan tiedä mistä tää johtuu?
Tunteistanikaan en ole enään varma nykyistäni kohtaan.
Välillä pelkään että exälläni kehkeytyy jotain vakavampaa jonkun toisen miehen kanssa,vaikka miksei toisaalta saisi,sinkkuhan se on.
En oikein tiedä mitä pitäisi tehdä?
Yhdessä olimme 5 vuotta.
Ollaan pysytty kavereina ja pidetään jatkuvasti yhteyttä,käydään syömässä ja viettämässä iltaakin joskus kaksin.
Mutta mulla on nyt uusi suhde ja yhdessäkin asumme.
Kaikki pitäis olla kohtuu hyvin,mutta kuitenkaan ei oikeasti ole.
Olen huomannut olevani mustasukkainen aina kun kuulen että exälläni jotain peliä jonkun miehen kanssa..en sitä sille ole tunnustanut mutta silti mun pitää aina kysellä että mitä se on kenenkin kanssa puuhaillut.
Kuka sitä on saanut kosketella.
Lisäksi se on erittäin hyvännäköinen nainen ja en voi itselleni mitään kun sitä katselen niin väkisin kiihotun,ajatukset ja silmät harhailee vääriin paikkoihin.
Mitään en kuitenkaan hänelle ole näyttänyt tai kertonut.
Nyt se on mennyt siihen asti että aina kun olen sängyssä nykyiseni kanssa ajattelen siihen paikalle exäni,sama asia runkatessani exäni kurvit ja kasvot mielessä on.
Kiihotun yksinkertaisesti enemmän ajatellessani häntä,niin ikävältä kun se varmasti kuulostaakin.
En vaan tiedä mistä tää johtuu?
Tunteistanikaan en ole enään varma nykyistäni kohtaan.
Välillä pelkään että exälläni kehkeytyy jotain vakavampaa jonkun toisen miehen kanssa,vaikka miksei toisaalta saisi,sinkkuhan se on.
En oikein tiedä mitä pitäisi tehdä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
teet nyt väärin mykyistä kohtaan.
Hän on sulle ikäänkuin laastari.
Asutte yhdessä ja sinä unelmoit exästäsi.
Todella inhottavaa.
Mieti miltä hänestä tuntuis jos tietäis.
Sun pitäis päästä exästä yli ennen kuin pystyt rakentamaan mitään uutta.
Pärjätä ensin omillaan ja sitten vasta kumppani viereen. Niin sen pitäis mennä.
Eikä tuo kaveeraus exän kanssa ole tässä vaiheessa hyvää, kun sulla selvästi tunteita häntä kohtaan ja olet mustiskin.
Herää jo mies. Roikut vielä ja pahasti.
Irroittaudu jo äläkä kaveera exän kanssa.
Juice Leskisen sanoin:"Ole mulle vähän aikaa HÄN!"
Aina vain jokaisesta jälki jää sydämeen.Rakkautta ei
voi sammuttaa tosta vain.Nyt kannattaa funtsia,oliko
ero oikea vai etkö osaa heittää irti.
Mielestäni elät tällä hetkellä valheessa. Rakastat edelleen exääsi, se on selvä. Sinun täytyisi nyt tehdä uudellesi selväksi ettet ole valmis suhteeseen. Ole vaikka hetki yksinäsi, touhuile omiasi ja mieti rauhassa. Juttele exäsi kanssa, kun te kerta olette kavereita. Mielestäni jos jotain oikeasti rakastaa niin riskin ottaa ja näyttää sen myös. Elämä ei ole jahkailua varten ja jos alussa tuntuu vaikealta niin voihan sitä käydä parisuhdeterapiassa ja muuten jutella, se on tärkeää. En tosissaan tiedä miksi alunperin erositte, mutta sinä selvästi rakastan vielä hänät. go for it.
tosiaan on niin että mun pitää jättää nykyiseni,vaikea paikka se sille kyllä varmaan tulee olemaan.
Ja sitä ottaa kyllä aika pahasti pannuun että vietän niin paljon aikaa exäni kanssa.
Mutta valhettahan tää on kerta ajattelen elämääni exäni kanssa,et se ois parempaa.
Ollaan itseasiassa exäni kanssa puhuttu ja mietitty miksi me oikein erottiin,kumpikaan ei tiennyt..naurettiin sitten vaan koko asialle.
Se kyllä sanoo että mun kanssa sillä on ollut kaikista paras olla koskaan.
Ja välillä kun olen nykyiseni kanssa kaipaan silloinkin exäni seuraa,niin väärin kun se varmaan onkin.
Mieluummin sen ottaisin kainaloon sängyssä illalla.
Kaipaan vaan mutta mitään en ole sanonut.
En tiedä pitäiskö?kysyä että onko sillä vielä mua kohtaan tunteita?
Kyllähän mä sitä rakastan.
Siinä on se riski ettei eksäsi halua sinusta enää muuta kuin kaverin, mutta jos rakastat häntä otat sen riskin, ei kannata olla sellaisessa suhteessa missä sinulla ei ole oikeita tunteita toista kohtaan. Teet väärin itsellesi ja nykyisellesi. Ei se ole helppoa varmasti nykyisellesi jos jätät hänet, mutta sinun täytyy kertoa ettei vika ole hänessä, vaan sinä et tunne häntä kohtaan sellaisia tunteita kun eksääsi. Minulla itse on kokemusta juuri tuosta. Olin suhteessa missä mies ei ollut valmis. Hän oli eronnut eksästään pari kuukautta aikaisemmin. Meillä meni ihan mukavasti, mutta hän vain sanoi etä ajattelee edelleen eksää, puhuu eksästänsä, eikä hän halunnut sitä minun koettavaksi. Joten hän sanoin että on parempi hänen olla hetken aikaa yksin ja miettiä tulevaisuuttaan. Minä ymmärsin häntä todella hyvin. Satutat paljon enemmän nyt eksääsi kun olet hänen kanssaan mutta sudemmesi on jossain muualla! Rohkeasti kuuntelet nyt sydäntäsi ja tietenkin tee asiat selväksi kaikille ja ole rehellinen. Onnea ja hyvää kevättä!
"Ollaan pysytty kavereina ja pidetään jatkuvasti yhteyttä,käydään syömässä ja viettämässä iltaakin joskus kaksin. "
Mitä järkeä?
Et pääse exästä ikinä irti ja varmaan sama juttu myös toisinpäin.
haluakaan päästä siitä eroon.
mieltä et ole päässyt exästäsi yli ikävä kyllä.En tiedä onko exäsi sinusta? Jos hänellä ei ole tunteita enää sinua kohtaan sillä tasolla ,niin hänen on helppo olla kaveri, mut kirjotuksestas päätellen itse olet kyllä edelleen pahasti koukussa. Päästä jo irti.
et ole yksin? Ei se niin vaikeaa ole. Itse olen ollut pian vuoden yksin, ilman mitään tarvetta uuteen mieheen. Kun ei erosta ole kunnolla yli päässyt, niin miksi pitää sotkea elämänsä vielä entistä enemmän??? Mies vaihtoi minut uuteen, joten voisin ajatella, että mennyt on lopullisesti, joten ei kun uutta vaan putkeen ittellekin, mutta kun ei niin ei. Saattaahan sillä sun exnaisellakin olla tunteita sua kohtaan, mutta kun seurustelet, niin hän antaa asian olla. Selvittäkää nyt välinne, tuota menoa saa vaan muutkin kärsiä. Äläkä nyt hyvä mies "kuluta" itseäsi loppuun noilla fantasioilla ;)
Yritä itsellesi selvittää, mitä oikein tahdot. Älä sekoita nykyisesi elämää, jos et ole hänen kanssa tosissaan. Ilmeisesti edellinen käsittely on jäänyt kesken. Tarvitset hetken aikaa ja teet päätökset sen mukaan. Huono tapa on ensin petata ikäänkuin varalle exäsi, että uskallat olla rehellinen. Saattaa olla parasta, että olet hetken täysin yksin ja nähdä sitä kautta tunteesi. Ei varmaan kannata yrittää samantien hypätä exäsi kainaloon (jos ottaa).
Alan sitten miettiä haluaako exäni mua enään takaisin,luulen kyllä että silläkin jotain tunteita on.
Mutta tähän suhteeseen en voi jäädä,eihän se ole oikein ajatella toista naista aina kun olemme yhdessä.
Ei totisesti tunnu oikealta ketään kohtaan.
Sehän on melkein kun pettämistä.
tee ihmeessä niin, vaikka ei sun ja exnaisen jutusta sitten mitään tulisikaan. Älä pilaa enää yhtään enempää nykyisesi elämää niin kuin et omaasikaan, kun et kerran yli ole päässyt.
..On laastarisuhde..ja sellainen ei ole oikein kummallekkaan teistä. sulla on luultavasti kaks vaihtoehtoo, joko eroat tai selvität asias eksäs suhteen ja unohdat sen lopullisesti..
ja kerroin tunteistani naiselleni.
Pääsiäisenä sain pyydettyä sen kylään,muutama rohkaseva siihen tarvittiin mutta kerroin.
Sanoihan tuo että on ajatellut samoin eikä ole vaan uskaltanut tulla mun ja uuteni väliin.
Samana iltana jo saunottiin yhdessä ja yksi asia johti toiseen.
Palasimme yhteen ja toivottavasti ollaan loppuelämä yhdessä.