Luittekos tieteen viikko julkaisun paperiversiosta artikkelin jossa oli juttua amerikassa kehitetystä valmistusmenetelmästä millä saadaan ranskalaisa perunoita lähes ilman hiilihydraatteja? Ranskalaiset ovat tästälähtien VHH evästä, ne voidaan terästää myös vitamiineillä ja kivennäisillä. Perunalastuja voidaan valmistaa myöäs samalla menetelmällä hienoa tuo kehitys!
Ranskalaisia ilman
hiilareita?
14451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kun perunat keittää ja antaa niiden jähtyä kylmäksi muuttuu perunan tärkkelys resistenssiksi, toisin sanoen niiden tärkkelys ei imeydy ihmiselimistöön.
Niin että edellispäivän potut voi huoletta mikrottaa lämpimäksi sen suhteen, mutta tietysti mikrotukselle on vastustuksena muitakin sytä. Maistu silti ja vatsa täyttyy.
kuvioita aineenvaihduntaan. Perunoiden tärkkelys ei muka imeydy elimistöön. Pah sanon minä. Samanlainen urbaanilegenda kuin hitaat hiilihydraatit. Ruisleivän hiilihydraatit ovat yhtä nopeita kuin vaaleankin leivän mutta himoissaan hiilaristit näitä syövät ja kuvittelevat niiden olevan jotenkin hitaita. Samaa sokeria elimistö niistä saa aikaan. Hiilaristit kuvittelevat ulostavansa tärkkelystä. Jos asiassa olisi jotain perää niin miksi syödä jotain semmoista mikä ei imeydy ollenkaan.
Kyllä se jäähtynyt perunakin imeytyy. Uusista perunoista voi tehdä ns. kumiperunoita laittamalla ne kiehuvaan veteen ja kääntämällä lämmön pois. Tällöin niiden sisältämä pektiini kovettuu ja ne sulavat jonkin verran hitaammin.
Viljojen hiilihydraatin imeytymisnopeudessa on sen sijaan valtavat erot. Keitetty ohrasuurimo nostaa verensokeria 3/4 hitaammin kuin vehnäleipä. Samaa glukoosia niistä tietysti tulee mutta nyt puhutaan nopeudesta. Ei mulla ole mitään ongelmaa, jos syön pari viipaletta ruisleipää mutta jos syön saman määrän vehnäleipää niin siitä alkaa jatkuva jääkaapilla ravaaminen.
Et taida tietää mitä ovat hitaat hiilarit. Ei mitään urbaania legendaa vaan mitattavissa oleva asia. Voi ihan itsekin mitata, niin saa todella henkilökohtaisen tuloksen. Sapuskaa naamariin ja veren sokeria mittaamaan määrä välein.
noin yksioikoista? Pitäisi kaiketi mitata myös insuliinitasoja.
Ettei vain VHH:laisilla olisi salainen kaipuu noihin ranskanperunoihin. No sellaista se on....
hiilari-rasvapaukkuja rhoohoollakaan, mielestäni ruuan irvikuvia ovat.
Niin kauan on järsitty kaalia eri muodoissa, jotta vihdoinkin. Lehtipihvi noilla ranskalaisilla, siitä tulee tän karpin perus eväs jahka rantautuvat suomeen... Ai ai ja tv ilta perunalastuilla, kehitäisivät vielä oluen mikä istuis karppaukseen:D
koffin lite on jopa aika hyvää keskariksi.
Parempaa se on kuin niiden tavallinen kura. Mulle kyllä taivaan lahja kun en oikein tavallista olutta pysty ilmavaivojen vuoksi juomaan.
että aivan sama onko ranskalaisissa hiilareita vai ei, jätän ne joka tapauksessa väliin. Jos kerran kesässä tekee mieli hampurilaisateriaa, syön sen ihan normaalien ranskalaisten kera. Muuten skippaan. Olkoon sitten vähähiilihydraattinen tai ei.
Ai niin huomasitteko päivämäärän 01.04.2009! Se on kuulkaa aprillipäivä! Ei ne Amerikkalaisetkaan ihmeisiin pysty;D
oli hyvä!
tosi hyvä pitkstä aikaa!