Jos lomautus kestää esim. 1 viikon ajan per kuukausi ja kestää esim. 3 kuukautta.
Niin meneekö työttömyysturva siten, että ensin lasketaan 7 arkipäivää pois ja sen jälkeen saa ansiosidonnaista?
Vai ovatko kaikki lomautuspäivät pois omasta pussista?
Lomautus / työttömyysturva
2
1312
Vastaukset
- 8 vk aikana
Omavastuuaika
Työttömyyspäivärahaa maksetaan viideltä päivältä viikossa omavastuuajan vähentämisen jälkeen. Omavastuuaika on seitsemän työtöntä päivää tai seitsemää työtöntä päivää vastaava aika. Se asetetaan aina kun 500 päivän enimmäismaksuaika alkaa. Omavastuupäiviksi voidaan lukea vain sellainen aika, jolloin työnhaku on voimassa TE-toimistossa. Omavastuupäivien ei tarvitse olla peräkkäisiä päiviä, mutta niiden tulee kertyä kahdeksan peräkkäisen kalenteriviikon aikana.
Omavastuuaikaan ei voida lukea lomakorvauksen jaksotuspäiviä, päiviä työvoimapoliittiselta karenssiajalta tai aikaa, jolloin henkilön työaika on yli 75 prosenttia alan kokoaikaisen työntekijän työajasta. Yhdessä kalenteriviikossa voi olla yhteensä enintään viisi omavastuu-, työttömyys- ja työpäivää.
www.tyj.fi- hullu jänes
Rautalankaa tarttis: jos lomautusten välillä on alle vuosi aikaa, mutta työssäoloehto on täyttynyt, joutuuko taas kärsimään uuden karenssin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3602838SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401532
- 691149
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8932- 39810