ajan myötä? mitä haittaa voi olla pitkäaikaisesta käytöstä? pääseekö helposti eroon sitten joskus?
häviääkö Ataraxin
sivuvaikutus väsymys
91627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oma kokemukseni on, että väsyttävä vaikutus häviää melko pian. Eli jos annos pysyy samana, on minulla väsyttävä vaikutus jäänyt pois muutamien päivien tai viikon säännöllisen käytön aikana. En tosin ole vähään aikaan käyttänyt ja muutoinhan se väsyttää aika lailla. Varmaankin on myös eroa siinä, kuinka herkkä on tälle Ataraxin väsyttävälle vaikutukselle.
Lopettamisen suhteen ei sinänsä pitäisi olla erityisiä ongelmia, toisin sanoen ei ole varsinaisesti riippuvuutta aiheuttava lääke. Yleisesti ottaen voisi varmaan kuitenkin ajatella, että pitkäaikainen ja/tai suuriannoksinen lääkitys on usein hyvä lopettaa vähitellen, jotta elimistö tottuu taas muutokseen.
Mihin vaivaan lääkettä käyttänetkään. Apteekki ja lääkäri auttaa myös.
Atarax ja jotkut muutkin allergialääkkeet tuntuvat olevan voimakkaasti syövyttäviä. Eli jos pystyt pitämään niitä suussasi yli 2 minuuttia omaat todella hyvän kivunsietokyvyn. Luulisi ettei tämmöiset lääkkeet tee kovin hyvää sisäelimille. Muissa lääkkeissä en ole havainnut samaa.
sain lääkkeen levottomuuteen. aiemmat kokeilut aiheutti myös sivuvaikutuksia, esim. lyrica turvotti. mutta kun ahditus (hyväksikäytön aiheuttama takauma) iskee, tekisi kaikkensa että olo helpottuu. Elämä on ollut kamalaa ja kun vielä ajattelee että varmaan kaikissa lääkkeissä on sivuvaikutuksia, ei se oloa ainakaan helpota. Tuo syövyttävyys viittaisi siihen, ettei sitä voine vuosia syödä?
tänään sain lääkkeeksi kipuihin,ahdistukseen,ja unettomuuteen ataraxia,nyt mietityttää että uskallanko tämän lääkkeen aloittaa,,,,minulla kans monet lääkkeet kokeiltu....nyt käytössä triptyl,käyttänyt monta vuotta,noritrenia käyttänyt 2kk.,ja sitalopramia 2kk,näistä ei sivuvaikutuksia ole kovin paljon ollut,suun kuivumista ja hikoilua....cympalta ja lyrica lihotti,,,,illalla pitäis nyt ottaa sit lisäksi triptylien kanssa ataraxia.
No nää lääkkeet nyt ei ole tarkoitettu suussa imeskeltäviksi. Ei vedetä hätiköityjä johtopäätöksiä. :)
Jos suuhun pääsee normaalia vatsahappoa, syövyttäähän sekin hampaat ja limakalvot... ja ruokatorvi joutuu närästyksessä koville. Eli kyllä vatsa kestää vaikkei suu kestä. Vatsassa on kunnon suolahapot jylläämässä =)
Miten ataraxia määrätään triptyylien kanssa molemmat rauhoittavia lääkkeitä
Niin totta vatsahapot on voimmakkaita ja kyllä lääkäri tietää mitä määrää ei hän nyt mitään syövyttäviä lääkkeitä määrää potilaalle
ei ole aiheuttanut väsymystä, ja käytän sitä vain sillointällöin ihon kutinaan. Vaikka annostus on 3-tabua/vrk. niin voin olla ilman lääkettä pitkiäkin aikoja. Ja otan tarvittaessa, joten eipä ole ilmenny minkäänlaisia sivuoireita.